banner254

TÜFENKÇİ'DEN KATKI FONU AÇIKLAMASI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için işsizlik fonu oluşturulmasına yönelik bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, "Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet gerekli katkıyı vermeye hazır.

TÜFENKÇİ'DEN KATKI FONU AÇIKLAMASI

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnaf için işsizlik fonu oluşturulmasına yönelik bir çalışmanın bulunduğunu belirterek, "Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet gerekli katkıyı vermeye hazır. Esnaf da bu katkıyı verirse böyle bir fonu oluşturacağız." dedi.

 

Tüfenkci yaptığı açıklamada, esnafın bu milletin omurgası olduğunu, esnafın gelişmesi, kalkınması ve kendi ayakları üzerinde durmasının, Türkiye ticari hayatı için önemli olduğunu bildiklerini söyledi. Esnafın iflas etmesi veya dükkanını kapatması halinde, yeni bir iş yeri açana kadar mağdur olmaması için tıpkı diğer işsizlik sigortalarındaki gibi bir fon oluşturulmasının doğru olacağını ifade ettiklerini anlatan Tüfenkci, bunu kamuoyu görüşüne açtıklarını belirtti.

 

Tüfenkci, "Esnaf ve sanatkarlar odaları, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu bunu sahiplenirse, buna karar verirse biz yapmaya hazırız. Esnafımız bu fonu sahiplendiği takdirde biz bunu hayata geçireceğiz inşallah. Böyle bir çalışma var. Bunun bir ayağı esnaf, bir ayağı devlet. Devlet gerekli katkıyı vermeye hazır. Esnaf da bu katkıyı verirse böyle bir fonu oluşturacağız." diye konuştu.

 

FIRAT KALKANI HAREKATI

Fırat Kalkanı Harekatı'na değinen Tüfenkci, Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör tehditlerine karşı yürütülen harekatın devam ettiğini anımsattı. Suriye'den Türkiye'ye terörist saldırıların yapılmasına asla ve asla müsaade etmeyeceklerini vurgulayan Tüfenkci, "Sınırlarımızda güvenli bir koridor istiyoruz." dedi.

 

Tüfenkci, o bölgedeki terör unsurlarının koalisyon güçleri tarafından temizlenmesini sabırla beklediklerini dile getirerek, şöyle devam etti: "Ancak bu noktada Türkiye'de daha sonra lojistik desteklerle adım atıldı. Cerablus'a kadar bir alan DAEŞ'den temizlendi ayrıca DAEŞ mensuplarının doğuya doğru alanda da temizlenmesi noktasında harekat devam ediyor ve başarıyla bu gerçekleştiriliyor. Güvenli koridor oluşana kadar, terör unsurları ya o bölgeleri terk ederek daha iç bölgelere geçecek ya da Türkiye'nin yardımıyla ÖSO oradaki terör unsurlarını özellikle DAEŞ'i o bölgeden temizleyecek."

 

"DAEŞ İLE MÜCADELEYİ TÜRKİYE SAMİMİ OLARAK YAPIYOR"

Tüfenkci, terörle mücadelenin aralıksız süreceğini belirterek, şunları kaydetti: "Esasında DAEŞ ile mücadeleyi Türkiye samimi olarak yapıyor. Bu mücadele oradaki terör unsurları bitene kadar devam edecek. Zaten biz Suriye'nin toprak bütünlüğünü savunan ve başka ülkeler gibi orada kalıcı askeri birlik asla düşünmeyen bir ülke konumundayız. Suriye halkı bizim misafirimizdir ve Suriye halkının huzuru ve güveni esasında bizim güvenliğimizdir."

 

"TÜRKİYE-RUSYA İLİŞKİLERİ ESKİ SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKACAK"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rusya'dan charter seferlerinin başlamasına ilişkin, "Öyle umut ediyorum ki bu adımlar hızlanarak devam edecek. Yaş sebze ve meyve ihracatının da başlamasıyla Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesini yakalayıp daha da üzerine çıkacak." dedi. Tüfenkci yaptığı açıklamada, Türkiye olarak uluslararası sözleşmeler ve anlaşmalar çerçevesinde, ülkelerin karşılıklı çıkarları doğrultusunda komşu ülkelerle ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

 

Çin'in Hangcou kentinde düzenlenen G20 Liderler Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ikili görüşmede bulunduğunu hatırlatan Tüfenkci, şöyle devam etti: "Rusya ile ilgili özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın attığı adımlar ortada. G20 Liderler Zirvesi'nde de Erdoğan ve Putin görüştü. Erdoğan ve Putin'in St. Petersburg'daki görüşmelerin üzerinden geçilerek yeni gerçekleşmeler ve neler yapıldı, neler yapılması gerektiği, geleceğe yönelik Rus-Türk ilişkilerin vizyonu bir kez daha çizilmiş oldu. Bu atılan adımları ekonomik anlamda gayet olumlu buluyoruz. Özellikle geçtiğimiz günlerde charter seferlerinin başlaması ve 309 Rus vatandaşının Türkiye gelmesiyle başlayan düzenli charter seferleri de devam ediyor. Öyle umut ediyorum ki bu adımlar hızlanarak devam edecek. Yaş sebze ve meyve ihracatının da başlamasıyla Türkiye-Rusya ilişkileri eski seviyesini yakalayıp daha da üzerine çıkacak." Tüfenkci, Başbakan Binali Yıldırım'ın, göreve geldikten sonra "Biz dostlarımızın sayısını artıracağız, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız." dediğini anımsatarak, bu kapsamda çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

 

"ADIM ATMAYA HAZIRIZ"

Türkiye'nin Mısır halkıyla bir sıkıntısı olmadığını her zaman ifade ettiklerini aktaran Tüfenkci, "Mısır halkıyla Türk halkı derin tarihi bağları bulunan iki millet. Dolayısıyla bu milletin menfaatine olan her noktada biz adım atmaya hazırız." dedi. Tüfenkci, bu konuda özellikle iş adamlarının ve ticaret kesiminin görüşmelerini sürdürdüğünü belirterek, "İnşallah zemin hazır olduğunda odalarımız da bu noktada Mısır'a ziyaretlerini gerçekleştirecek. Zannedersem Kurban Bayramı'ndan sonraki tarihlerde bu ziyaret gerçekleştirilir. İş adamlarımızın birer adım atmasını karşılıklı bekliyoruz. Önümüzdeki günlerdeki siyasi gelişmelere göre de Mısır-Türkiye ilişkileri şekillenecek." değerlendirmesinde bulundu.

 

FETÖ ELEBAŞI GÜLEN'İN İADESİ

Tüfenkci, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den bir heyetin geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye geldiğini anımsattı.

 

Önümüzdeki günlerde de Türkiye'den bir heyetin ABD'ye gideceğini kaydeden Tüfenkci, "15 Temmuz darbe girişimini yapan bir örgüt olarak da ayrı bir dosyayla tekrardan başvuru yapılacaktır. Umarım ABD, Türkiye'nin hassasiyetini anlar ve müttefik, dost olduğunu gösterir." diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2016, 08:00
YORUM EKLE