TÜİK Enflasyon rakamlarını açıkladı, Van'ın enflasyonu yüzde 75'e dayandı!

TÜİK, 2022 Nisan ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. Verilere göre, Van’ın enflasyonunda geçen yılın Nisan ayına göre yüzde 74,49 artış yaşandı.

TÜİK Enflasyon rakamlarını açıkladı, Van'ın enflasyonu yüzde 75'e dayandı!

ŞEHRİVAN HABER: FATMA POLATCAN

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2022 Nisan ayına ait Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyatları Endeksi (ÜFE) rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından yapılan açıklamaya göre; TÜFE bir önceki aya göre yüzde 7,25 artış, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 69,97 oranında artış gösterdi.

VAN, KAN KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR!

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkâri) Bölgesine ait TÜFE’de ise bir önceki aya göre yüzde 8,31'lik bir artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre de yüzde 74,49 oranında artış meydana geldi. Ana harcama grupları itibariyle aylık olarak en yüksek artış ülke genelinde yüzde 13,38'lik oran ile gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olurken, en az artış gösteren grup ise 0,93'lük oran ile çeşitli mal ve hizmetler grubu oldu. TRB2 Bölgesinde ise ana harcama grupları itibariyle aylık en yüksek artış yüzde 13,75'lik oranla gıda ve alkolsüz içecekler grubunda olurken, en yüksek düşüş gösteren grup ise 1,17’lik oranla çeşitli mal ve hizmetler grubu oldu.

VAN’DA NİSAN AYININ ZAM ŞAMPİYONU KURU SOĞAN OLDU

TUİK verdiği bilgilere göre, madde bazlı değerlendirme yapılırsa yurt genelinde kuru soğan yüzde 69,30 ve kıvırcık 45,27'lik oranlarla fiyatı en çok artan maddeler olurken, Van ilinin de dahil olduğu TRB2 Bölgesinde ise kuru soğan yüzde 68,71 ile en çok zamlanan ürün iken, onu yüzde 50,58 oranındaki artışla sarımsak takip etti. Salatalık ise yüzde 19,61'lik bir oranda değer kaybederek Nisan ayında TRB2 Bölgesinin fiyatı en çok düşen ürünü oldu. Türkiye genelinde de yüzde 21,43 oranında değer kaybeden salatalık en fazla ucuzlayan ürün oldu.

YÜZDE 121,82 ARTIŞ!

Öte yandan Yİ-ÜFE’de bir önceki aya göre yüzde 7,67’lik bir artış gerçekleşti. Bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 121,82 oranında artış oldu. Sektörel bazda aylık olarak elektrik ve gaz sektöründe yüzde 7,99 artış, imalat sektöründe yüzde 7,35 artış, madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 12,77 artış ve su sektöründe ise yüzde 14,95 oranında artış meydana geldi. Ana sanayi gruplarında en yüksek aylık artış yüzde 11,45'lik oranla dayanıksız tüketim malı grubunda olurken, en yüksek yıllık artış yüzde 229,68'lik oranla enerji grubunda gerçekleşti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kendimizi sorgulayalım
Kendimizi sorgulayalım - 2 ay Önce

AYLIK BAZDA EN YÜKSEK FİYAT ARTIŞI VAN'DA. ENFLASYONUMUZ TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜZERİNDE. İŞTE BİZİM TİCARET ANLAYIŞIMIZ, İNSAFIMIZ, VİCDANIMIZ, AHLAKIMIZ, MÜSLÜMANLIĞIMIZ, İNSANLIĞIMIZ. RAMAZANDAN ÇIKTIK. ALLAH BÖYLE Mİ EMREDIYOR? VAN NEDEN BÖYLE. YİNE GEÇEN GÜN ŞEHRIVAN MEDYA BİR LİSTE YAPMIŞTI. BİRÇOK GÖSTERGEDE ÜLKEDE EN GERİLERDEYİZ. ZAM VE PAHALILIKTA İSE ÜLKEDE ZİRVEDEYİZ. NEDEN BÖYLEYİZ, NEDEN?