banner211

Türkiye, koronavirüs sebebiyle Tunus'a 5 milyon dolar hibe edecek

Milletlerarası anlaşmalar Resmi Gazete'de yayımlandı. Türkiye, koronavirüs salgını nedeniyle Tunus'a 5 milyon dolar hibe nitelikli finansal destek verecek. KKTC, Nijer, Kongo, Nijerya'ya ise ilaç ve ventilatör hibe edilecek.

Türkiye, koronavirüs sebebiyle Tunus'a 5 milyon dolar hibe edecek

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Nijer, Kongo, Nijerya, Tunus ve Özbekistan'la ayrı ayrı imzaladığı mutabakat zaptı ve anlaşmaların yürürlüğe girmesine ve onaylanmasına ilişkin kararlar Resmi Gazete'de yayımlandı.

KKTC'YE İLAÇ VE AŞI HİBESİ

Ankara'da 10 Ekim'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı" Resmi Gazete'de yayımlanarak imzalandığı tarihte yürürlüğe girdi. Buna göre Türkiye KKTC'ye 200 kutu Favipiravir, 5 bin adet Prevenar 13 aşısı, 500 adet PPV 23 Pnömokok aşısı hibe edecek.

NİJER VE KONGO'YA VENTİLATÖR HİBE EDİLECEK

Resmi Gazete'de 21 Eylül'de Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijer Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma"nın imzalandığı tarihte yürürlüğe girmesine ilişkin karar da yayımlandı. Anlaşmaya göre, Türkiye Nijer'e 1 ventilatör cihazı hibe edecek.

Ankara'da 27 Ekim'de imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Kongo Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma"nın yürürlüğe girmesi hakkındaki karar da Resmi Gazete'de yer aldı.

Buna göre, Türkiye Kongo Cumhuriyeti'ne 2 ventilatör cihazı hibe edecek.

NİJERYA'YA İLAÇ HİBESİ

Resmi Gazete'de 28 Ağustos'ta Ankara'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Nijerya Federal Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Sağlık Alanında Hibe Yapılmasına Dair Anlaşma"nın imzalandığı tarihte yürürlüğe girmesine ilişkin karar da yayımlandı. Anlaşmaya göre, Türkiye Nijerya'ya 10 bin kutu Hidroksiklorokin ve 2 bin 500 kutu Favipiravir hibe edecek.

TUNUS'A 5 MİLYON DOLAR HİBE

"Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Tunus Cumhuriyeti'ne COVID-19 Salgını Sebebiyle Destek Olunması Amacıyla 5.000.000 ABD Doları Tutarında Nakdi Hibe Verilmesine İlişkin Olarak 13/11/2020 Tarihinde Ankara'da İmzalanan Ekli Anlaşma"nın yürürlüğe girmesine ilişkin karar da Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, Türkiye Tunus'a 5 milyon ABD dolarını aşmayacak şekilde hibe nitelikli finansal katkı sağlayacak. Anlaşma iki ülkenin hibe anlaşmasının yürürlüğe girmesi için gereken iç hukuki prosedürlerini tamamladıklarına ilişkin son yazılı bildirimin alındığı tarihte yürürlüğe girecek.

ÖZBEKİSTAN'LA İMZALANAN MUTABAKAT ONAYLANDI

Resmi Gazete'de 19 Şubat'ta Ankara'da imzalanan "Türkiye-Özbekistan Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyon Beşinci Dönem Toplantısı Protokolü Çerçevesinde Hazırlanan Eylem Planı"na ilişkin mutabakat zaptının onaylanması hakkındaki karar da yer aldı.

Eylem Planı, iki ülke arasında mevcut ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunacak ticaret ve yatırım, gümrük, bankacılık, müteahhitlik hizmetleri, sanayi ve teknoloji, bilim ve teknoloji, ulaştırma, enerji ve madencilik, sağlık, tarım ve ormancılık, savunma sanayi gibi çeşitli alanlarda iş birliğini içeren faaliyetleri kapsıyor.

SON DAKİKA

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mahir
Mahir - 5 ay Önce

Tabi türkiyede işsiz muhtaç yok. İşçi emekçi paşalar gibi yaşıyor. Kimsenin ihtiyacı yok. Ver mehteri..

Keşke Tunus'a 40 milyon TL  vermesek.
Keşke Tunus'a 40 milyon TL vermesek. - 5 ay Önce

Arap ülkelerinde, daha doğrusu İslam ülkelerinde israf, şatafat, çarçur, yolsuzluk, hırsızlık olmasa hiç kimse muhtaç kalmaz. Çünkü çoğunda yer altı ve yer üstü zenginlikleri var. Ama çoğunun yönetimleri lüks içinde Karunlar gibi yaşarken, etrafındakiler de kaymağı yerken alt kesim halk yığınları yoksulluk içinde kıvranıyor. Zengin- fakir uçurumu had safhada.

Takki Takki
Takki Takki - 5 ay Önce

Ülkede yaşayan insanlar iş için çalmadıkları kapı kalmadı yatırım yapmak için Araplara hibe desteği veriyorsun yazık günah vatanına milletine bayrağına hibe yap