Türkiye’nin "Dava Atlası" ortaya çıkarıldı! işte Van’daki en çok dava türü

Adalet Bakanlığınca, 2021 yılındaki davaların türleri ile ilgili çalışma yapıldı. Çalışmaya göre Türkiye'nin "Dava Atlası" ortaya çıkarıldı.

Türkiye’nin "Dava Atlası" ortaya çıkarıldı! işte Van’daki en çok dava türü

Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü tarafından, 2021'de hukuk mahkemelerindeki davaların türleri araştırıldı ve ortaya bir harita çıkarıldı.

Türkiye'nin dava atlası

Bu araştırmayla, Türkiye'deki hukuk yargılamaları incelendi. İllere ve coğrafi bölgelere göre yapılan çalışmayla Türkiye'nin "Dava Atlası" oluşturuldu.

Atlasa göre, 67 ilde en çok veraset konusunda dava açıldı.

Gaziantep boşanma davalarında lider

Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Van ile Ağrı'da en çok tazminat, İstanbul, Ankara, Adana, Şanlıurfa ve Muş'ta en çok alacak, Yalova'da en çok tüketici davası açıldı. Gaziantep'te ise en çok boşanma davası açıldığı kayda geçti.

En çok açılan dava 'veraset'

AA'nın haberine göre, bölge bazlı araştırmada tüm bölgelerde en çok açılan davaların ilk sırasında veraset, ikinci sırada ise Marmara ve İç Anadolu bölgelerinde alacak, Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde boşanma, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise tazminat davaları yer aldı.

ENSONHABER

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2022, 13:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
İrfan k
İrfan k - 2 hafta Önce

Aydin Talay bu dünyanda ve öbür dünyada Allah onu helak etsin 18. Maddeyi vana getirdi herkesin arsalarini gasp ettiler ve karşılığında 5 kurus bile alamadık Allah ondan sorsun Allah onun 7 ceddine huzur vermesin

Bir vanlı
Bir vanlı @İrfan k - 1 hafta Önce

Ya siz ne kadar cahil ve bi o kadar salak olmanız beni çok şaşırttı aydın Talat bir sistemsel yanlış yapmış olmaması gereken bir uygulama 18. Maddeyi vana uygulamış bunu anladım peki be ey ahmak bu adamın 7 ceddi ne demek huzur görmesin bunların suçu nedir

İhsan kizildogan
İhsan kizildogan - 2 hafta Önce

Van'da onbeş yıl önce aldığımız tapulu arsamızı gasp edildiğinden dolayı kullanamıyoruz mahkemelere inancımız sıfır