banner211

Tuşba güneş enerjisinin üretim merkezi olmak istiyor!

Binlerce yıllık geçmişinde çoğunlukla güneşin şehri olarak anılan, birçok medeniyete başkentlik yapıp güneş ismiyle sıkça anılan Van’da güneş enerjisi yatırımları artmaya devam ediyor. Son yıllarda güneş enerji sistemlerinin ve üretim oranlarının arttığı ve her geçen gün yeni yatırımların programa alındığı Van’da, kentin adına yakışır bir hizmet de Tuşba’da hayata geçiriliyor.

Tuşba güneş enerjisinin üretim merkezi olmak istiyor!

ŞEHRİVAN HABER- Binlerce yıllık geçmişinde çoğunlukla güneşin şehri olarak anılan, birçok medeniyete başkentlik yapıp güneş ismiyle sıkça anılan Van’da güneş enerjisi yatırımları artmaya devam ediyor. Son yıllarda güneş enerji sistemlerinin ve üretim oranlarının arttığı ve her geçen gün yeni yatırımların programa alındığı Van’da, kentin adına yakışır bir hizmet de Tuşba’da hayata geçiriliyor.

5 bin yıllık bir geçmişe dayanan ve bu geçmişinin büyük bölümünde sıkça güneş ile anılan Van’da güneşten faydalanma noktasında adımlar atılmaya devam ediyor. Türkiye’nin en çok güneş alan ve enerjiye dönüştürülebilir radyosyon oranı en çok olan illerden birisi olan kent hakettiği yatırımlara bir bir kavuşuyor. Geçtiğimiz yıllara kadar bu potansiyeline rağmen güneş enerjisi üretimi ve dağıtımı konusunda çok da istenilen düzeyde olmayan Van’da bu alanda üretim yaygınlaşmaya devam ediyor. Gerek özel gerek kamu kurumlarının yavaş yavaş güneş enerjisi ile tanışmaya başladığı kentte Tuşba ilçesinde ilçenin adına yakışır bir yatırım da hızla yükseliyor. Türkiye’nin alanında en büyük hareketli güneş takip sistemi (tracker) olan Arısu Güneş Enerji Santrali’ni kurma çalışmaları devam ediyor. Tuşba ilçesinde kurulacak olan güneş enerji sistemi ile yıllık 30 bin kişinin elektrik ihtiyacının karşılanacağı vurgulandı. Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman’ın ziyaret edip çalışmaları incelediği tesiste çalışmalar devam ederken, Başkan akman çalışmanın yıl sonunda biteceğini söyleyerek yeni yatırımcıları da davet idip şu çağrıyı yaptı: “İlimizin sahip olduğu bu avantajı fırsata çevirmek isteyen yatırımcıları bölgeye davet ediyoruz.”

BÜYÜK BİR ENERJİ ÜRETİMİ YAPILACAK!

Erciyes Holding’e bağlı Erciyes Enerji Grubu tarafından Tuşba İlçesi Arısu Mahallesi’nde yaklaşık 800 bin metrekare alan üzerinde kurulacak olan Güneş Enerjisi Santrali’nde panellerin montajı için geri sayım başladı. Onlarca kişinin çalıştığı inşaat alanında incelemelerde bulunan Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, firma yetkilerinde çalışmalar ile ilgili bilgi aldı. Van Arısu GES için öngörülen toplam yatırım tutarının 51 milyon USD olduğunu belirten Başkan Akman, “Santralin, toplam kurulu gücü 45 MWe/55 MWp’tir. Kendi alanında Türkiye’nin en büyük hareketli güneş takip sistemi olacak olan Arısu GES yıllık yaklaşık 30 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacaktır” diye konuştu.

AKMAN: VAN TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK GÜNEŞ ENERJİSİ POTANSİYELİNE SAHİP İLLERİ ARASINDADIR

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her şeyin doğalını, haliyle enerjinin de doğal kaynaklısını tercih ediyoruz’’ diye kaydeden Başkan Akman, “Doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanırken aynı zamanda doğayı korumuş oluyoruz. Bu doğal kaynaklardan biri olan güneş enerjisi sistemi, önceden daha çok ısınma ihtiyacını gidermek için kullanırken, gelişen teknoloji ile birlikte elektrik üretiminde büyük bir artış yaşandı. Van aynı zamanda Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi potansiyeline sahip illeri arasında yer alıyor. Van yıllık ortalama 3.068 saat güneşlenme süresi ve 1.635 KWh/m²’lik ışınım değerine sahiptir. İlimizin sahip olduğu bu avantajı fırsata çevirmek isteyen yatırımcıları bölgeye davet ediyoruz’’ ifadelerini kullandı.

YILSONUNDA FAALİYETE GEÇECEK

Akman, “Son yıllarda güneş enerji sistemlerinin yaygınlaşmasıyla birlikte bu sistemlerin verimliliğini arttırmaya yönelik yapılan uygulamalara da (güneş takip sistemi) büyük önem verildiğinin altını çizen Başkan Akman, bu bağlamda hareketli güneş takip sistemi (tracker) diğer sabit sistemlere göre güneşten yararlanma süresini gün boyuna taşıyıp bu sistem sayesinde güneş enerjisinden gün boyu istifade olanağı ile kaybolan kısmın tekrar sisteme katılımı ve verimin artması sağlanabiliyor. Kısacası yıllık ortalama yüzde 38,2 daha fazla elektrik üretiliyor. Van’da kurulacak olan bu sistemin yılsonunda faaliyete geçmesini bekliyoruz.” Dedi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE