banner278

Tuşba’daki bu alana devasa bir park yakışır!

2017 yılında boşaltılan Tuşba İlçesi sınırlarındaki Eski Briketçiler Sitesi’nin yeri uzun süredir değerlendirilmeyi bekliyor. Boşaltıldıktan sonra uzun süre bir çalışma yapılmayan, şu sıralar ise iş makinaları tarafından toprak doldurulan alan için ilçe sakinleri Edremit’te Kocaeli Parkı, Gürpınar’da Gürpark Millet Bahçesi şeklinde bir yaşam alanı yapılmasını istiyor. Halen bir şehir merkezi, yaşam alanı bulunmayan Tuşba ilçesinde inşaat ağırlıklı yerleşkeden bıkan vatandaşlar ilçenin de artık yeşil ve denizle buluşması gerektiğini vurguluyor.

Tuşba’daki bu alana devasa bir park yakışır!

ŞEHRİVAN ÖZEL-ÖMER FARUK TOKTAŞ/MENDUH ÇALIŞKAN- Ormanlaşmada, yeşil alan oranında ve park sayısında yüzde 1’in bile altında olan Van’da, vatandaşın yeşil alan beklentisi yerini koruyor. Son yıllarda sayısı artsa da hala Türkiye ortalamasının çok altında olan Van’da bir çok önemli nokta için yeşil alana dönüştürülme çağrısı yapılıyor. Van’da kamuoyu geçtiğimiz aylarda eski Van Devlet Hastanesi’nin yeri için yaptığı çağrıdan sonra bu kez de Tuşba ilçesinde Briketçilerin boşalttığı ve hali hazırda Büyükşehir Belediyesi’nin kontrolünde olduğu öğrenilen devasa alan için millet bahçesi tarzında bir yeşil/sosyal yaşam alanı oluşturulmasını istiyor. Şehrivan’ın da o dönem defalarca gündeme getirdiği ve 2017 yılında büyük çabalar sonrası Tuşba’nın boşalttığı devasa alan Tuşba’ya nefes aldıracak bir nokta olarak görülürken civardaki vatandaşlar da bu alan için aynı talebi dile getiriyor. Uzun süre önce Edremit’te yapılan ve yapıldıktan sonra Edremit’in çehresini değiştiren Kocaeli Parkı ya da Gürpınar’daki Gürpark Millet Bahçesi tarzında bir alanın bu alanda olmasının ilçenin de çehresini değiştireceğini söyleyen vatandaşlar hali hazırdaki beton, çimento istasyonlarını da bulunduğu alan için böylesi bir hizmetin şart olduğunu vurguluyor.

Tuşba İlçesi’nin adeta çilesi haline gelmiş olan sahillerdeki briketçi işgalinin son bulmasının ardından boş kalan bölgenin hala değerlendirilmemiş olması akıllarda soru işareti yaratıyor. Bölge uzun bir süredir değerlendirilmeyi beklerken çözüm önerisi vatandaştan geldi. Son zamanlarda Türkiye’nin gündeminde olan Millet Bahçelerinden bir tanesini de bu bölgede görmek isteyen vatandaşlar; millet bahçesinin Van’ın yeşil oranını arttırmanın yanı sıra Tuşba’yı da şehir merkezi olmayan ve daha çok sanayi kuruluşlarının bulunduğu görüntüsünden uzaklaştıracağı kanaatinde. Halihazırda Büyükşehir Belediyesi’nin idaresinde olduğu söylenen ve uzun süredir iş makinelerinin kamyon taşıyarak yükselttiği alanda yapılacak olan çalışma ise merak arz ediyor. İlgili isimlerin alanla ilgili projeyi açıklaması beklenirken Şehrivan o alanı bir kez daha gündeme aldı. Konuyla ilgili Şehrivan’a açıklamalarda bulunan vatandaşlar yakın zamanda Gürpınar’da açılan ‘Gürpark’ örneğini vererek Tuşba’da da aynı hassasiyeti görmek istediklerini belirttiler.“HALA ESKİSİNDEN BİR FARKI YOK”

Briketçilerin bulunduğu Altıntepe Mahallesi sakinlerinden Zozan Demir briketçiler kaldırılmasına rağmen bölgenin eski görüntüsünden hala kurtulamadığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Yıllardır bu mahalledeyiz köyümüzden ilk Van’a göç ettiğimizde burası briketçiler tarafından kullanılıyordu. Kapılarımızı açık bırakamıyorduk evlerimizin içine kadar toz toprak doluyordu. Çocuklarımızın oynayacağı doğru düzgün bir alan yoktu. Bir gün briketçilerin buradan kaldırılacağını öğrendiğimizde hepimiz rahat bir nefes alacağımızı ümit ediyorduk ama baktığınızda hiçbir şeyin değişmediğini görüyorsunuz.”

VAN GÖLÜ’NE SIFIR AMA...

“Briketçiler kaldırılmış ama şu an buraya toprak doldurulmuş. Eskisinden daha beter bir hal almış. Şehrin birçok yerine parklar yapılıyor ağaçlandırmalar yapılıyor ama burayla ilgili herhangi bir hareketlilik henüz göremedik. Burada da bir park çalışması ya da bir ağaçlandırma çalışması olsa yepyeni bir görüntü kazanır. Zaten Van Gölü’ne neredeyse sıfır bir bölge ama durumu şu an gördüğünüz şekilde.”

“BAŞKA YERLERDE YAPILIYOR BURADA NEDEN YOK”

Mahallelerinin yapı marketleri ve sanayi bölgesinde sıkıştırıldığına dikkat çeken Güneş Market Yetkilisi Kazım Cengiz “Yaşadığımız mahalle sanayi sitesi, yapı malzemeleri dükkânlarının hemen yanı başında bulunuyor. Mahalle demek bu yerlerin arasına sıkıştırılmış yerler olmamalıdır. Yaşam alanlarımızın olmasını bizde istiyoruz ama burası briketçilerin kalıntılarıyla dolu. Önceden onlar vardı şimdi burası toprakla doldurulmuş.”

BURALAR DA YEŞİL OLSUN, PARK OLSUN!

Biz de burada yeşillik olsun, park olsun istiyoruz ama herhangi bir çalışmadan haberimiz yok. Son zamanlarda şehrin neredeyse her köşesinde parklar yapıldı, yenileme çalışmaları yapıldı. Burada ise herhangi bir çalışma yok. Biz mahalle sakinleri olarak özellikle Ramazan ayında iftardan sonra çarşıya çıkma konusunda uzaklıktan dolayı geri duruyoruz. Mahallemizde vakit geçirmek istiyoruz ama mahallemizde ne yapı malzemelerinin içinde ne de sanayi sitesi çevresinde vakit geçiremeyiz. Bura ile alakalı bir an önce bir çalışma başlatılmalı.” Şeklinde konuştu.

YEŞİLDEN UZAK, BETONU BOL BİR BÖLGE!

Özellikle sıcak havaların etkisiyle evlerinde kapılarını camlarını açık bırakmak istediklerini fakat oluşan toz bulutları nedeniyle bunu yapamadıklarını belirten Rıfat Durmuş “Van’ın en büyük sorunlarından bir tanesi yeşilliktir. Yıllardır bu mahallede yaşıyoruz yıllardır da burada bir tane ot bile göremedik. Önce briketçiler vardı seneler boyunca buraları kullandılar şantiye alanına çevirdiler onlar gitti şimdi onların yerini kumla doldurmuşlar. Ramazan sıcağında evimizin balkonunu açıp oturamıyoruz. Evlerimiz müstakil bahçemize çocuklarımızı çıkaramıyoruz. Hastalanıyorlar toprağa bulaşıyorlar mahallemizde rahat bir nefes almak istiyoruz. Yetkililer burada bir ağaçlandırma mı yapar, park mı yapar ya da başka bir yapı mı kurar bilmiyorum ama ne kuraralarsa kursunlar topluma faydası olsun. Bu görüntü kirliğini ortadan kaldırsınlar. Şehir görünümünü sadece merkezde değil ya da sadece belli mahallelerde değil Van’ın her köşesinde görmek istiyoruz.” Diye ekledi.

“GÜRPINAR’A VAR DA BİZE YOK MU?”

Gürpark örneğini vererek bölgenin yeşillendirilerek değerlendirilmesi gerektiğini belirten mahalle sakinlerinden Nurettin Tutğaç “Burası sizin de bildiğiniz gibi Van’ın bir mahallesidir. Ama baktığınızda inşaat firmalarından, sanayi sitesinden dolayı nefes alamıyoruz. Yani o normal olan mahalle yaşamını bizde yaşamak istiyoruz. Eskiden briketçilerden dert yanıyorduk briketçiler buradan kaldırıldıktan sonra da değişen bir şey olmadı. Onların geride bıraktıkları hafriyat parçalarının üzerini kumla doldurdular yine mahalle toz bulutları altında kaldı. Bu kumla doldurulan alan yerine bir park yapılsa ya da bir ağaçlandırma çalışması yapılsa hem mahalle sakinleri açısından hem de Van’a katılacak bir değer olma açısından çok şey kazanmış oluruz. Zaten geçenlerde de duyduklarımıza göre Gürpınar’da buraya örnek olması gereken bir park kazandırılmış oradaki insanlara. Burası merkezi bir ilçe aynı hassasiyeti burada da bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2019, 09:50
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bedo
Bedo - 3 yıl Önce

Hadi yapında bizde helal olsun diğelim