Ucuz konut için ilk adım atıldı! Van dahil 32 ilde 385 arsa satışa çıkarıldı

Konut fiyatlarındaki fahiş artışın önüne geçmek için bir dizi önlemler açıklayan ve bunlara yenilerini de eklemek için adımlar atan hükümet, geçtiğimiz günlerde hazine arazilerinin ucuz konut yapılması adına satışa çıkacağını duyurmuştu. Bu karar sonrası ilk hamle geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 32 ilde 400'e yakın arsayı satışa çıkardı? Peki araziler hangi şartla verilecek? İşte detaylar...

Ucuz konut için ilk adım atıldı! Van dahil 32 ilde 385 arsa satışa çıkarıldı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine arazilerini vatandaşın kendisi için konut yapması adına uygun şartlarda satışa çıkaracaklarını açıklamasının ardından 32 ilde 385 arsa artırma ile satışa sunuldu. Ödemede net yüzde 20 indirim fırsatı sunan bakanlığın, buradan elde edilen geliri Kentsel Dönüşüm ve Konut Projelerine aktararak konut sorununa da çözüm üretmesi planlanıyor.

24 AYA KADAR VADE FIRSATI

Arsalar yüzde 25 peşinat ve 24 ay vade imkânıyla satışa sunulurken, tapu ve KDV masrafından muaf olması da yatırımcıya kolaylık sağlıyor. Taşınmazların satışında sunulan vade imkânında kanuni faiz yüzde 9 ile de vade yapılması taşınmazları daha cazip hale getiriyor.

32 ilde 385 arsa satışa çıktı

Yatırım için sunulan arsalar; Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir Kocaeli, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Muğla, Samsun, Tekirdağ, Van ve Yalova illerinde yer alıyor. Vatandaşlar, 14-15 Haziran tarihinde 32 ildeki arsa satışı için Ankara ve İzmir’de düzenlenecek olan açık artırmaya çevrim içi katılım da sağlayabilecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayhan
Ayhan - 1 ay Önce

Vanda nerede olacak yer belli mi

Ensarcan
Ensarcan - 1 ay Önce

Batan geminin malları çok yazık

Babacan
Babacan - 4 hafta Önce

Açık artırım olun parası bol olanlar ve zenginler katılacak.

Feleknaz
Feleknaz - 4 hafta Önce

Bu nasıl bir düzen nasıl bir plan açık artırma da neymiş parayı basan alır olan yine garibanlara olur

Feleknaz
Feleknaz - 4 hafta Önce

Şartlar ne kimler başvurabilir en azından ihtiyaç sahipleri iyice araştırılsın emlak sahipleri piyasadaki düzenbaz fırıldaklar almasın

Fehim özel
Fehim özel - 4 hafta Önce

Ağlayanın malı gülene yar olmaz boşuna iştahlanmayın

M Sıddık tantaş
M Sıddık tantaş - 4 hafta Önce

Nasıl başvuru yapabiliriz

Bilgin
Bilgin - 4 hafta Önce

Alıcı nerden Nasıl alabilecek