Urartuların tarihi Ayanıs Kazısıyla gün yüzüne çıkarılıyor!

Van’da Alaköy/Garibin Tepesi Urartuların tarihi gün yüzüne çıkarılmaya devam ediyor. Kentin birçok noktasında yapılan kazılarda yeni bulgular ortaya çıkarken, kazı çalışmaları da hız kazandı. Van Müzesi başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Işıklı'nın bilimsel danışmanlığında başlatılan çalışmaların yeni adresi Alaköy/Garibin Tepesi olurken, tarihi keşif yolculuğu da sürüyor.

Urartuların tarihi Ayanıs Kazısıyla gün yüzüne çıkarılıyor!

ŞEHRİVAN HABER: 

Anadolu'nun incisi Van, verimli akarsuları, zengin toprakları ve bol iklim koşulları nedeniyle tarihin eski çağlarından beri birçok medeniyete ev sahipliği yaparken köklü tarihini de korumaya devam ediyor. Son yıllarda ise arkeolojik araştırmalara konu olan Van için tarihi keşifler devam ederken, yeni bulgularda gün yüzüne çıkıyor. Kentin birçok yerinde kazı çalışmaları sürerken, Van Müzesi başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Işıklı'nın bilimsel danışmanlığında başlatılan Alaköy/Garibin Tepesi’ndeki kazı çalışmaları yeni bulgular ile devam ediyor.

VAN’DA YENİ BULGULAR ORTAYA ÇIKIYOR! 

Van’da kazı çalışmaları sürerken, bulunan yeni bulguları da arkeolog uzmanları sosyal medya hesaplarından paylaşmaya devam ediyor. Ayanıs Kazıları adlı sosyal medya hesabından yapılan paylaşımlarda, “Van Müzesi başkanlığında Prof. Dr. Mehmet Işıklı'nın bilimsel danışmanlığında başlatılan Alaköy/Garibin Tepesi kazı çalışmaları yeni bulgular ile devam ediyor.” denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE