banner211

Vali Bilmez: ‘‘Hizmet ağırlığını tarıma verdik’’

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, salgın sürecinde tarımın çok daha önemli bir noktaya geleceğini bildiklerini ve bu yüzden büyükşehir olarak tarımsal hizmetlere ağırlık verdiklerini söyledi.

Vali Bilmez: ‘‘Hizmet ağırlığını tarıma verdik’’

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından bahar aylarının gelişi birlikte başlatılan tarımsal faaliyetler aralıksız sürüyor. 13 ilçede bulunan tüm kırsal mahallelerde arazilerin sulanması ve hayvanların su ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında modern sulama kanalları inşa eden Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı son olarak Gevaş ilçesi Yemişlik Bağlama Mahallesi’nde atıl durumda olan toprak kanalları açarak yeniden kullanıma sunuyor.

Çalışmaları yerinde incelemek üzere Edremit Kaymakamı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhammet Fuat Türkman, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Yusuf Altun ve Yol Yapım, Bakım ve Onarım Dairesi Başkanı Halil İbrahim Ateş ile birlikte mahalleye gelen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Emin Bilmez, çalışmanın yürütüldüğü araziye yaklaşık 45 dakikalık yürüyüşün ardından ulaştı. Salgın süresince dışarı çıkmanın istisnai durumunun tarım olduğunu ifade eden Vali Mehmet Emin Bilmez, başından bu yana tarıma herhangi bir kısıtlama gelmediğini, hatta teşvik edildiğini ifade etti. Vali Bilmez, ‘‘Belediye olarak bu sene hizmet ağırlığını tarıma verdik. Şu anda farklı bölgelerde araçlarımız sulama kanalları açmakta, var olanları daha elverişli bir kullanıma sunmak için çalışmaktadır. Yeni araç ihalelerini de yaptık. Bayramdan sonra onlar da kullanıma girecek. Bu sene tüm arazilerin ekilmesi için vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. Salgın sürecinin ardından tarımın çok daha önemli bir noktaya geleceğini, tarımsal ürünlere hem bizim hem de dünyanın ihtiyacı olacağını biliyoruz. Çok şükür bu sene yağışlar açısından verimli geçti. Biz tarım açısından verimli bir yıl olacağına inanıyoruz. Vatandaşlarımızın daha iyi bir verim alabilmesi için bizlerde onların yanındayız. Bazı mahallelerimizde daha düzgün suyun akışını bozmayan toprak kanallar yeterli olurken, bazı mahallelerde ise beton kanallarımız var. Bunun yanı sıra güneş enerjisi ile kuyu suyunun çıkartılması projemiz de var. Bu projede DAKA’nın ciddi desteği var. Muhtarlarımız da vatandaşlarımız da bizlere destek oluyor. Kendilerine de teşekkür ediyorum’’ dedi.
Vali Mehmet Emin Bilmez, incelemelerinin ardından buradan ayrıldı.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Muhtarlar köylerine sahip çıkmalı.
Muhtarlar köylerine sahip çıkmalı. - 13 ay Önce

Her köy muhtarı köyüne lazım olan hizmetleri tespit edip kurumlardan yazılı olarak istesin. Köylerimizi ihya etmeliyiz.

Köylü milletin efendisidir.
Köylü milletin efendisidir. - 13 ay Önce

Köylülerimiz, çiftçilerimiz köylerine sahip çıksın, üretsin, verimli hale getirsin.

İlgili bütün kurumlara çok iş düşüyor
İlgili bütün kurumlara çok iş düşüyor - 13 ay Önce

13 ilçemizdeki yüzlerce köyün hepsinde bu hizmetler yapılarak şehrimizin ve ülkemizin tarımsal üretimine katkı yapılmış olacaktır:
● Stabilize yollar
● Asfalt yollar
● İstinat duvarları
● Köprüler
● Büz ve boru döşemeleri
● Yol genişletmeleri
● Tüneller
● Sulama kanalları
● Sulama göletleri
● Sulama havuzları
● Su depoları
● İçme suyu hatları
● Çeşmeler
● Ark ve oluklar
● Kanal ve dere temizlikleri
● Sıvatlar
● Yüzbinlerce fidan dağıtımı
● Yüzbinlerce sebze fidesi dağıtımı
● Binlerce ton tohum dağıtımı.
● Binlerce ton gübre dağıtımı
● Ziraî ilaç destekleri
● Ücretsiz onlarca onlarca traktör destekleri
● Ziraî mühendislik destekleri
● Köy okulları
● Sağlık ocakları
● Elektrik hatları
● Milyar lira değerinde hibeler
● Milyar lira değerinde faizsiz krediler
● Tarım Market projeleri
● Kooperatifleşme destekleri
● Ziraî birlik oluşturma destekleri
● Bütün köylerde eksikler ve ihtiyaçlar listesi ve potansiyel belirleme çalışması.
● Şehirlerde yaşayıp sonradan şehre gelmiş ve köylerini atıl halde bırakmış aileleri bularak köye ve tarıma teşvik etme çalışmaları.

BUNLARA BENZER ÇALIŞMALARLA, ÜLKEMİZİN YÜZÖLÇÜMÜ BAKIMINDAN BEŞİNCİ İLİ OLAN VANIMIZIN ON ÜÇ İLÇESİNDEKİ BÜTÜN KÖYLER YENİDEN AYAĞA KALDIRILABİLİR, TARIM MERKEZİ HALİNE GETİRİLEBİLİR. VAN DOĞU'NUN TARIM AMBARI HALİNE GELEBİLİR. ÜRETİM KISA ZAMANDA İKİ KATINA ÇIKAR, TARIMSAL TİCARET ARTAR, İHRACAT BİLE BAŞLAR,TARIMSAL ÜRÜNLERDE BOLLUK ÖLÜR, İÇ PİYASADA UCUZLUK OLUŞUR, ÜRETEN DE TÜKETEN DE KAZANIR, İŞSİZLİK AZALIR, İSTİHDAM ARTAR, KÖYLER ŞEHİRLERİ BESLER, ŞEHİRLERİN ÜSTÜNDEKİ NÜFUS YÜKÜ AZALIR. KÖYDEN KENTE GÖÇ AZALIR, KENTLERDEN KÖYLERE GÖÇ BAŞLAR, KÖYLERDE YAŞAMAK CAZİP HALE GELİR. VAN KAZANIR, VATANDAŞLAR KAZANIR, ÜLKEMİZ KAZANIR. ŞEHRİMİZİN EKONOMİSİ CANLANIR, ÜLKEMİZİN VERGİ GELİRLERİ ARTAR. VAN ŞEHRİMİZİN GELECEĞI KÖYLERDE TARIM VE HAYVANCILIĞIN HİÇ OLMADIĞI KADAR ARTTIRILMASINDAN GEÇİYOR. Sayın cumhurbaşkanımız " Evlerinizin önünü bile ekin, boş kalmasın." derken işte bunun önemini anlatmaya çalışmıştır. Bu konuda maksimum düzeyde gayret gösteren, gösterecek olan herkese teşekkürler...

Van tarımı ve hayvancılığını geliştirmek için hepimize çok iş düşüyor.
Van tarımı ve hayvancılığını geliştirmek için hepimize çok iş düşüyor. - 13 ay Önce

Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ziraat Odaları, Tarım Kredi Kooperatifleri, Ziraat Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları Bölge Müdürlüğü, Van Büyükşehir Belediyemiz, 13 ilçe belediyemiz, DAKA, DAP İDARESİ, VEDAŞ, Sağlık Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü gibi her bir kurum kendisini ilgilendiren veya kendisinin katkı sunabileceği konularda 10, 20, 30 köye değil, istisnasız BÜTÜN KÖYLERİMİZE uğrayarak eksikleri, ihtiyaçları, yapılabilecekleri tespit edip hayata geçirmesinde fayda var. Köy muhtarlarımız ve köylülerimiz de köyleriyle ilgilenip sahip çıkmalılar. Saygıdeğer milletvekillerimiz, sayın valimiz ve diğer kıymetli yetkililerimiz elbette birçok güzel iş yapıyorlar. Fakat bu yıl , Van'ın tarihinde görmediği ölçekte köylere hizmetler gitmesinde fayda var. Van'daki tarım ve hayvancılığımız birkaç yıl içinde üretimini iki katına çıkaracak düzeye erişirse bundan hepimiz kazançlı çıkacağız. Bütün yetkililerimizin affına sığınarak bu yolla istirhamda bulunmak istedim. Başarılar, saygılar, sağlıklı ve bereketli yarınlar...