banner211

Vali Bilmez, Van Kalesi ve Akdamar Adası’nda incelemede bulundu

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van Kalesi ve Akdamar Adası’nda yapılan yeni çalışmaları ve düzenlemeleri inceledi.

Vali Bilmez, Van Kalesi ve Akdamar Adası’nda incelemede bulundu

Van’ın önemli tarihi değeri olan ve Unesco Dünya Geçici Miras Listesinde yer alan Van Kalesi, yapılan yeni çalışmalarla daha güzel bir görünüme kavuşuyor. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek İl Kültür ve Turizm Müdürü Muzaffer Aktuğ’dan bilgi aldı.


Kale ve adada yapılacak yeniliklerle ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Van Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından ihalesi yapılan projeler, kısa sürede hayata geçirildi. Van Kalesi’nin Urartu medeniyetinin başkent mührü konumunda olduğunu belirten Vali Bilmez, kalenin çevresindeki kafes tel örgülerin kaldırılarak tarihi dokuya uygun duvar örüldüğünü ifade etti. Vali Bilmez, “Çalışmalar büyük oranda tamamlandı. 1,5 metre yükseklikte olan duvarın üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığının logosunun bulunduğu korkuluklar yapılacak. Duvar tarihi dokuyu bozmayacak şekilde tüf taşlar ile kaplanacaktır. Ayrıca Sardur Burcu, Urartu Devletine ait en erken yazıt olması açısından büyük önem taşımaktadır. Gelen ziyaretçilerin bunu daha rahat görmesi için ahşap traverslerle 1,5 metre genişliğinde 850 metre uzunluğunda yürüyüş yolu yapılmıştır. Bu yol üzerinde dinlenme bölümleri oluşturulmuştur. Buralara uyarı ve yönlendirme tabelaları yerleştirilecektir. Buradaki çalışmanın amacı, tarihi kalenin daha güzel görünmesinin yanında kaçak girişlerin önlenerek ziyaretçi sayısı istatistiğinin daha sağlıklı tutulmasıdır. Bunun dışında tarihi Akdamar Adası’nda da sezon öncesi çalışmalar yapıldı. Birçok yeni düzenlemenin yanında yürüyüş yolu bakım ve onarımı tamamlanmıştır” dedi.


Ziyaret ve incelemelerde Müze Müdürü Erol Uslu da hazır bulundu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vali ancak inceler
Vali ancak inceler - 12 ay Önce

Memleket koronadan kırılıyor bu valinin tedbirsizliği yüzünden o hala inceleme yapıyo

SAYGIDEĞER VALİME ARZ EDERİM
SAYGIDEĞER VALİME ARZ EDERİM - 12 ay Önce

Saygıdeğer valim selamlar, keşke bütün kurumlar da sizin titizlik, hırs ve azminize sahip olsa. Herkes hizmetleri bu derece dert edinebilseydi. Öncelikle teşekkür ederim. Affınıza sığınarak bazı hizmetleri istirham edeceğim. Bunlar, Vanlıların yıllardır arzuladığı hizmetlerdir. Bu altı ayda bu hizmetlere başlansa, dolu dolu bir sezonla 2020'yi kapatsak Vanımız kazanacak, emeği geçecek herkese şükran borçlu olacağız.
■ Edremit- Kampüs arası SAHİL BANDI ve yeşil kuşak.■ Büyük ve modern bir OTOGAR. ■ TOPRAKKALE Tepesine mesire, piknik alanı, çiçek, fidan, yürüyüş yolları, asfalt yol, bisiklet yolu, seyir terasları, bank ve kamelyalar, ışıklandırma. ■ Sıhke ve Erçek Gölü çevresine kıyı BANDI, yeşil kuşak, bank ve kamelyalar, çiçeklendirme, yeşillendirme ve fidanlar, bank, kamelya ve ışıklandırma.■ Üç merkez ilçeye millet bahçeleri ■ Şamran Kanalı ve Akköprü Kanalının temizliği, çevresine yesil alan, bank, kamelya ve ışıklandırma. ■ Her mahallemize birer büyük yeni park. ■ TOKİ sitelerimizin her birine birer büyük yeni park. ■ Carşılardaki ve mahallerdeki eski parkların bakım ve yenilemesi. ■ Yeni yollar, yeni güzergahlar, yeni köprülü kavşaklar ve üst geçitler. ■ Çarşılarda, semt ve mahallelerdeki butün yolların kontrolü, asfaltların büyük oranda yenilenmesi. ■ Van Kalesi cevresindeki dere ve bataklık alanların temizliği, ıslahı ve kalenin dört tarafında peyzaj ve cevre düzenlemesi. ■ Modern ve nezih bir Sebze- Meyve Hali. ■ Şehir Kütüphanesi.■ Modern bir Kitapçılar ve Sahaflar Çarşısı. ■ Modern bir Balıkçılar Hali. ■ Prestij Cadde ve Sokak çalışmaları. ■ Çevre Yolu ■ Kent Meydanı ■ Çarşılardaki elektrik hatları ve elektrik panolarının yer altına indirilmesi. ■ Her mahalleye birer Kapalı Semt Pazar Yeri. ■ Van cevresindeki yamaçların ağaçlandırılması. ■ Tarım ve hayvancılığı geliştirecek her türlü hizmet, proje ve yatırıma geçmiş yılları katlayacak şekilde ağırlık verilmesi. Saygı, selam ve iyi dileklerimi arz ediyorum.