banner211

Vali Bilmez: “Van olarak en öncelikli işimiz çevre yoludur”

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, kent olarak en öncelikli işlerinin çevre yolu olduğunu belirterek, “Gerekirse bütün işlerimiz askıya alınsın ama çevre yolunun bir an önce diğer etapları da ihale edilerek bitirilsin” dedi.

Vali Bilmez: “Van olarak en öncelikli işimiz çevre yoludur”

Edremit ilçesindeki Süphan Kültür Merkezi’nde ‘Çevre Yolu Elmalık Etabı Tapu Teslim Töreni’ gerçekleştirildi. Düzenlenen törene Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in yanı sıra AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman ve kurum amirleri ile hak sahipleri katıldı.

“Açılan davalar da süreci geciktirdi”
Toplantıda bir konuşma yapan Vali Bilmez, çevre yolunda 10 yıllık bir aksamanın meydana geldiğini anımsattı. Çevre yolu projesinin hayata geçmesi için ilgili kurumlarla bir komisyon kurduklarını ifade eden Vali Bilmez, “Karayolları, şehir merkezinde geçen imarlı alanda yol geçiriyorsa kamulaştırma, imarsız alandan geçiriyorsa da genelde 18. Madde uygulaması yapar. 18. Madde uygulamasını normal şartlarda Van Büyükşehir Belediyesi ve merkezi ilçelerin yapması gerekiyordu. Ancak iletişim kopukluğu, ilgisizlik, merkezi hükümetle, yerel yönetimler arasındaki kopukluk bunu sürüncemede bıraktı. Diğer taraftan açılan davalar da süreci geciktirdi. Bunun en çok mağduriyetini genel anlamda Van halkı yaşadı ama özelde de çevre yolu güzergahı üzerinde arazisi bulunan vatandaşlarımız bunun sıkıntısını yaşadı. Ancak kurduğumuz komisyonla birlikte bunun takibi yapıldı. Bölge müdürlüklerimiz ve belediye başkanlarımız da teknik takip yaptı. Arkadaşlarımız adım adım takip ederek bu süreci hızlandırdı. Bire bir takibi yapılınca Elmalık süreci bitirildi ve bugün de tapu dağıtımı yapıldı” diye konuştu.“En öncelikli işimiz çevre yoludur”
Çevre yolu çözülmedikçe imar, ulaşım ve sebze hali gibi birçok konunun buna bağlı olarak ötelendiğini dile getiren Bilmez, “Bireysel bir hak kaybı varsa hakkını arasın, tazminatını talep etsin ama bu yolu durdurarak bütün Van halkını cezalandırıyoruz. En çok da bu yol üzerinde bulunan mahallelerimiz ve oradaki vatandaşlarımızı cezalandırıyoruz. Bu yol 9 yıl önce bitmiş olsaydı belki orada koca bir şehir kurulmuştu. Daha ciddi ekonomik kazançlar elde edilecekti ama bugüne kadar gecikti. Van olarak en öncelikli işimiz çevre yoludur. Gerekirse bütün işlerimiz askıya alınsın ama çevre yolunun bir ana önce diğer etapları da ihale edilerek bitirilsin” şeklinde konuştu.
Çevre yolunun Van için çok önemli olduğunun altını çizen AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ise “2010 yılında çevre yolunun kararı alınmıştı. Genelde bunun büyükşehir yapması gerekiyordu. Ancak o günkü büyükşehir belediyesi diyalog kopukluğundan dolayı sürüncemede kaldı. O günkü belediye duyarsız, ilgisiz, alakasız ve umursamaz tutumu nedeniyle çevre yolu 10 yıl sürdü. Ancak bizim yaptığımız görüşmeler neticesinde çevre yolu çalışmaları hızlandırıldı. Malum çevre yolu Van’ın tüm gelişimini etkileyen unsurlardandı. 2011 Van depreminde 27.5 milyar yatırım yapıldı ancak o günkü belediyenin pasifliği nedeniyle çevre yoluyla ilgili bir adım atılmadı. Çevre yolu ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın meseleye el atmasıyla işte bu günlerine geldi. Yoksa bu 10 yıl daha uzar giderdi” ifadelerini kullandı.
Edremit Belediye Başkanı İsmail Say da, 10 yıllık bir çevre yolu serüveninin yeni bir aşamaya geçildiği dönemde olduklarını belirterek, “Bugün belki birinci etabın tapularını dağıtıyor olacağız ama bu neredeyse 10 yıllık bir süreçti. Çevre yolu süreci ‘Aşkımız çevre yolu gibi olsun, hiç bitmesin’ şeklindeki kamyon arkası bir söz gibi devam ediyordu. Çünkü bitmeyeceği, başlamayacağı şeklinde bir mağduriyet anlayışı vardı. 18. Madde uygulanmadan da yapılabilirdi ama kamu iradesi 18. Madde ile yapmayı kararlaştırdı. Biz bugünden sonra 18. Maddeyi tekrar tartışırsak boşa kürek sallamış olacağız. Bu saatten sonra mağduriyeti en aza nasıl indiririz, yol daha hızlı nasıl açılır bunu düşünmeliyiz. Çünkü eninde sonunda bu yol açılacaktır. Çevre yolu sadece bir yol değildir. Bu aynı zamanda alt yapı, doğalgaz, ticarettir ve en önemlisi kalan imarlı parsellerin bire 5, bire 10 değerlenmesi demektir” dedi.
Karayolları 11. Bölge Müdürü Hasan Ali Arslan, DSİ 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna ve Tapu ve Kadastro 15. Bölge Müdürü Tonguç Genç’in de birer konuşma yaptığı toplantı, hak sahiplerine tapularının dağıtımıyla son buldu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Durmaz
Durmaz - 6 ay Önce

Esas hak sahipleri orada bulunmamaktadır bi kaç dönüm arsası bulunanlar tek toplatilmistir. Biz sonuna kadar yargıda hakkımızı arayacağız.

Zıwıstanli
Zıwıstanli - 6 ay Önce

Dinini tilki den öğrenirsen tavuk çalmayı sevap zannedersin.. anlayana...

Saban
Saban - 6 ay Önce

kalan imarlı parsellerin bire 5, bire 10 değerlenmesi demek değildir bu ismail say benim 10 dönüm arsam var diyelim bunun 5 dönümu benden alınacak 5 dönüm kalacak bu 5 dönüm benim zararımi nerden kurtaracak 10 dönüm 1 trilyon yaparken 5 dönüm arsa nasıl o parayi çıkaracak?

Serhat
Serhat - 6 ay Önce

Bu nasıl bi tapu teslim töreni bee toplamişsiniz oraya bir kaç susturulmus insan sözde tapu dağılımı yapıyorsunuz mağdur ettiğiniz halk sayısı bu kadar mı yazık yazık yüzlerce binlerce insani mağdur ettiniz hani onlar nerde susturulmus seçilmiş bir kaç insanı almış karşına çok iyi bir halt yemişler gibi kendilerini övüyor yazık bu memlekete böyle vali de böyle belediye başkanıda sahipsiz bi memleket gelen ne vurduysa....

Van lı
Van lı - 6 ay Önce

VAN LILAR IN %70 İ ÇEVRE YOLUNUN NERDEN GEÇTİĞİNİ BİLMEZ BİLE. VAN IN ASIL SORUNU %40 LARDA OLAN İŞSİZLİK VE ÇALIŞANLARINA ASGARİ ÜCRETİN YARISINI VEREN VE SGK SINI YAPMAYAN ESNAF İŞVEREN VE BUNA GÖZ YUMAN SGK VE İŞKUR BUNA BİR ÇÖZÜMÜNÜZ VARMI? BU SORUN İÇİN HALKIN YANINDA OLACAK HİÇBİR YÖNETİCİ BU GÜNE KADAR VAN A GELMEDİ, YİNEDE BİR UMUT DİYE SORGULUYORUZ. BELKİ VİCDANI OLAN BİRİNE DENK GELİRİZ DİYE....

ibrahim65
ibrahim65 - 6 ay Önce

Allah a şükür çevre yolundan bahs eden oldu.

Suleyman
Suleyman - 6 ay Önce

Ismail bey Bu saatten sonra mağduriyeti en aza nasıl indiririz, yol daha hızlı nasıl açılır bunu düşünmeliyiz diyorsun mağduriyet haddinden fazla bu magduriyeti en aza indirmek istiyorsan gececeksin halkin karşısına bunca insana yaşattığınız magduriyetten dolayi Özür dileyeceksiniz.

***
*** - 6 ay Önce

Mahkeme davaları devam edecek birkaç kişiyle bu işi çözüme bagladiginizi sanmayın binlerce mağdur olan insan var Allahın hakikati elbet tecelli eder