Van Adır Adasında büyük yangın! Dumanlar tüm adayı sardı

Van Gölü’nün yüz ölçümü bakımından en büyük adası olan ve binlerce martıya ev sahipliği yapan Adır Adası’nda Yıldırım düşmesi sonucu yangın çıktı.

Van Adır Adasında büyük yangın! Dumanlar tüm adayı sardı

Dün öğle saatlerinde yıldırım çarpması sonucu Adır Adası’nda yangın meydana geldi. Van Gölü'ndeki 4 adadan biri olan ve binlerce martıya ev sahipliği yapan Adır Adası'nda dün etkili olan yağmurun ardından öğle saatlerinde yıldırım düştü. Düşen yıldırımla birlikte adada başlayan anız yangını ağaçlık alanlara sıçradı. Adada dumanların yükseldiğini gören balıkçılar, jandarma ekiplerine haber verdi. Kısa sürede bölgeye gelen jandarma ekipleri, balıkçı teknesiyle adaya giderek yangına müdahale etmeye çalıştı. Ardından Sahil Güvenlik Van Gölü Grup Komutanlığı ekipleri bölgeye sevk edildi. Dün ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alınan yangın, bugün rüzgarın etkisiyle yeniden başladı. Öğle saatlerinde başlayan yangının ardından adayı tamamen dumanlar sardı.

“Adır Adası’nda martılar ve tarihi kilise var”
Kadir Erden isimli balıkçı, dumanların rüzgarın etkisiyle mahalleye kadar ulaştığını belirtti. Erden, “Yangın dün öğle saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu çıktı. Dün ilk yangın çıktığı zaman küçüktü, ekipler tarafından söndürüldü. Geceye kadar yine bir şey yoktu. Şiddetli rüzgar nedeniyle bugün yeniden yangın çıktı. Bu defa çıkan yangın düne göre daha fazla, dün duman bile çıkmıyordu. Bugün ise duman tüm mahallenin üzerini dumanlar kaplamış durumda. Bu alana bir an önce helikopter yönlendirilmesi gerekiyor. Aksi taktirde adanın tümü yanacak. Adır Adası’nda şu an martılar ve tarihi kilise var. Bunun aynı sıra badem ve üzüm ağaçları var. Çıkan bu yangın elle döndürülecek bir yangın değil, bir an önce müdahale edilmeli” dedi.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 22 Eylül 2022, 18:23
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turizm ve sosyal yaşam için adalara sahip çıkılmalıdır
Turizm ve sosyal yaşam için adalara sahip çıkılmalıdır - 2 hafta Önce

VAN GÖLÜ'NDEKİ DÖRT ADACIĞIMIZ NEDEN TEMİZLENMİYOR? ADALARIMIZ NEDEN YEŞİLLENDİRİLİP AĞAÇLANDIRILMIYOR? ADALARIMIZA YÜZ TONLUK TATLI SU DEPOSU VE SULAMA SİSTEMLERİ NEDEN YAPILMIYOR? ADALARDAKİ KİLİSE VE TARİHİ YAPILAR NEDEN RESTORE EDİLMİYOR? ADALARIMIZDA PEYZAJ, ÇEVRE DÜZENLEMESİ VE İYİLEŞTİRMELER NEDEN YAPILMIYOR? BUNLAR YAPILIP BU ADALARA TEMİZLİK, KORUMA VE BAKIM PERSONELLERİ NEDEN VERİLMİYOR? BU DÖRT ADA VAN'A TURİZM VE SOSYAL AÇIDAN GÜZELLİK, ZENGİNLİK VE DEĞER KATACAK ÇARPICI DOĞAL VE TARİHİ ALANLAR HALİNE NEDEN GETİRİLMİYOR? ELİMİZDEKİ GÜZELLİKLERİ NE ZAMAN DEĞERLENDİRECEĞİZ?