Van Balığının eve dönüşü başladı!

Van Gölü'nde yaşayan ve üreme döneminde suyun akışının tersine göç eden Van Balıkları yumurtalarını bıraktıktan sonra geri dönüş yolculuğuna başladı.

Van Balığının eve dönüşü başladı!

Her yıl 15 Nisan ile 15 Temmuz tarihleri arasında tatlı sulara göç ederek üremesini gerçekleştiren Van Balıklarının bu yılki zorlu mücadelesi devam ediyor.. Van Gölü’ne dökülen akarsuların tersine göç eden ve bu sırada yumurtalarını bırakan Van Balığı, Van Gölün yolunu tuttu. Ardından yumurtadan çıkan milyonlarca yavru balık ise annelerinin yolunu izleyerek Van Gölü’ne doğru dönüş yapmaya başladı. Van Balığının su altındaki yolculuğunu Sualtı Görüntüleme Yönetmeni ve Belgesel Yapımcısı Tahsin Ceylan ve ekibi tarafından görüntülendi.

Van Gölü’nde yaşayan endemik tür olduğunu ifade eden Ceylan, “Bu su aktığı sürece o da yaşamını sürdürüyor. Bizde onun bu azmine yaşam sevincini görüntüleyerek toplumu bilgilendirmeye, tanıtmaya ve korumasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu yüzden hemen hemen her yıl buraya gelip Van Balığını ziyaret ediyoruz. Bu yıl yeni bir heyecanla buraya geldik. Slovmontion (ağır çekim) ve 4K olarak çekimlerini yapıyorum. Akıntının güçlü olması tabi ki balığın zıplamasına engelliyor, ama o asla pes etmiyor. Tekrar tekar deniyor. Bizde onun bu azmini hayranlıkla takip ediyoruz” dedi.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE