banner211

'VAN BİRİNCİ BÖLGE OLMALI'

Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği’nden deprem uyarısı...

'VAN BİRİNCİ BÖLGE OLMALI'

Geçtiğimiz akşam meydana gelen 4,5’lik depremin ardından Jeoloji Mühendisleri Odası Van İl Temsilciliği yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada Van’da yaşanan son depremlerle birlikte 7 üzerinde yaşanan depremlerde tek il olduğunu belirtildi.

 

Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) İl Temsilciliği yaptığı yazılı açıklamada ilk olarak şu sözlere yer verdi: “24 Haziran 2015 tarihinde, saat 01:35’de, Van’ın Mollakasım mahallesinde derinliği 5 km olan, Magnitüdü Richter ölçeğine göre 4.5 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Bu depremin ardından bölgede Mw = 1.8 - 3.2 arasında 5 ayrı artçı deprem yaşanmış, AFAD’ın vermiş olduğu bilgiler doğrultusunda, Mollakasım başta olmak üzere hiçbir mahalle, ilçe veya ilde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmamıştır.”

 

“VAN DEPREMDE TEK İL KONUMUNDA”

JMO il temsilciliği yaptığı yazılı açıklamada Türkiye tarihinde 30-40 yıl arayla, 7 ve üzeri büyüklükte depremin yaşandığı tek ilin Van olduğu belirtildi. Yazılı açıklama şöyle devam etti: “Bunun en önemli sebebi ise, bindirme, makaslama ve atımlı faylarla bölgenin çeşitlilik içermesi ve Arap levhası ile Avrasya levhası arasında sıkışan bölgede gerilmelerin tarihten günümüze devam etmesiyle stres altındaki fayların birbirlerini tetiklemeleridir. Mollakasımda yaşanan ve halkımızı tedirgin eden depremin kesinlikle öncü bir deprem olmadığı, tamamen 2011 yılında gerçekleşen 7.2 büyüklüğündeki Tabanlı depreminin artçıları olduğu ve bu artçıların, 4 ve 5 büyüklüğünde olmasının Jeolojik olarak olağan sürecin bir parçası olduğunu belirtmek isteriz. Yaşanan artçılar, bloklar içerisindeki stresin birikmesinin önüne geçmekle beraber daha büyük depremlerin oluşmasını geciktirmektedir. Bölgede artçı deprem aktivitesinin bir müddet daha devam edeceğini öngörmekteyiz. Özellikle halkımızın sosyal medyada, basında yer alan ve hiçbir yeterliliği, dayanağı olmayan istatistik bilgilerle meşhur olma çabası içerisindeki bilimden uzak bilgilere itimat etmemelerini ve telaşa mahal vermemelerini önemle rica ediyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki, Türkiye’de depremler hayatımızın bir parçası olmak zorundadır. Bu sebeple halkımızın bu gerçeği unutmaması ve tedbiri elden bırakmaması gerektiğini vurgulamak istiyoruz.”

 

JMO: VAN BİRİNCİ BÖLGE OLMALI

Yaşanan depremle birlikte hatırlatılması gerekenlerin olduğu söylenen açıklamada, “Bölge tektonizma sistemlerinin, aydınlığa kavuşabilmesi için yapılan bilimsel çalışmaların yetersiz kaldığı, bölge tektoniğinin ve fay sistemlerinin anlaşılabilir hale gelebilmesinin, bilim emekçilerinin desteklenmesiyle olabileceğini tekrar tekrar vurgulamaktayız. Van 7.2 büyüklüğünde deprem yaşamış ve yaşama riski olan bir kentken hala 2’nci dereceden deprem bölgesi olarak atfedilmesine anlam veremiyor, bu kabullenilemez hatanın bir an önce düzeltilmesi gerektiğini ve Van’ın birinci derece deprem bölgesi olmasını önemle arz ediyoruz. 2011, Tabanlı ve Edremit depremlerinde ağır hasar alan yapıların hala kentte tehlike arz ettiğini, bu ölüm yapılarının en kısa zamanda çözüme kavuşturulması gerektiğini tarafımızca beyan ediyoruz. Kentimizde sırayla boy göstermeye başlayan ve aslında ismi kadar karizmatik durmayan hmax serbest mantığının kent yoğunluğundan uzak bölgelerde değerlendirilmesi gerektiğini, yerel yönetimlerinde bu konuda hassasiyet göstereceklerine olan inancımızla belirtmek istiyoruz. Son olarak tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sağlıkla gülümsemelerini temenni ediyoruz.” İfadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 06:00
YORUM EKLE

banner246