banner290

Van, Bitlis, Muş, Hakkari! Meteoroloji uyardı!: Kuvvetli olacak

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden alına verilere göre, Van çevresinde gün boyu aralıklı kar yağışlı, Van'ın güney kesimleri ve Hakkari çevresinde ise aralıklı yoğun kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir.

Van, Bitlis, Muş, Hakkari! Meteoroloji uyardı!: Kuvvetli olacak

Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğünden alına verilere göre, Bölge genelinde havanın çok bulutlu, Bitlis ve Muş çevrelerinde sabah ve öğle saatlerinde aralıklı hafif kar yağışlı, Van çevresinde gün boyu aralıklı kar yağışlı, Van'ın güney kesimleri ve Hakkari çevresinde ise aralıklı yoğun kar yağışlı geçeceği tahmin edilmektedir. Ayrıca sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte, yer yer pus ve sis hadisesinin görüleceği tahmin ediliyor. İl merkezleri için günün en yüksek sıcaklıkları; Van 5, Muş 3, Bitlis 2 ve Hakkari’de 0 derece olması beklenmektedir.

KUVVETLİ KAR YAĞIŞI UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre; Hakkari ve Van'ın güneyinde kuvvetli (10-20 cm), Hakkari'nin güney kesimlerinde yoğun (20 cm üzeri) kar yağışı beklendiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, tipi ve görüş mesafesinde azalma, çığ tehlikesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

BUZLANMA VE DON UYARISI: Mevsim normallerinin altında seyreden düşük sıcaklıklara bağlı olarak Sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (buzlanma, don, ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ UYARISI: Yapılan son değerlendirmelere göre bölge genelinde yüksek kar örtüsüne sahip eğimli bölgelerde çığ riski bulunduğundan yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması önem arz etmektedir.” Denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE