banner272

Van Büyükşehir Belediyesi duyurdu… Van’ın simgelerinden semaver heykelinin yenisi yapılacak!

Van Büyükşehir Belediyesi, kentin önemli simgelerinden olan semaver heykelini eskidiği ve tamiri mümkün olmadığı için yenilenecek.

Van Büyükşehir Belediyesi duyurdu… Van’ın simgelerinden semaver heykelinin yenisi yapılacak!

''Daha önce kaldırılan 'semaverin' yerine yenisi yapılacak''

Vanlıların çay kültürünü temsil eden semaver heykelinin tehlike arz etmesi üzerine harekete geçen Van Büyükşehir Belediyesi, kentte yaşanan depremlerin de etkisiyle hasar gören ve tamiratı mümkün olmayan semaver heykelinin yenilenmesine karar verdi.

''Semaver heykelinin altına 2 katlı kaide yapılacak''
Kazım Karabekir Caddesi’nde bulunan ve kısa bir süre önce kaldırılan semaverin yerine yenisinin yapılması için çalışma başlatıldı. Alt zemin çalışması tamamlanan yeni semaver heykeli yaklaşık 6 metre yüksekliğine ve 4,5 metre genişliğinde olacak. Semaver heykelinin altına 2 katlı kaide de yapılacak. Su ve dış etkenlere karşı dayanıklı malzemelerin kullanılacağı semaver heykelinin kısa sürede bitirilmesi planlanıyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bitmeyen önemli sorunlar
Bitmeyen önemli sorunlar - 4 hafta Önce

Semaverimiz adeta çürümüştü yenilenmesi iyi olur ama ondan önce şu aylardır kazılı halde duran onlarca cadde ve ara sokak neden bitmiyor? Neden her sokakta işçiler yok ve neden çoğunluğunda çalışma yok? Sonra şu şehrin ara sokakları, arka sokakları, yol kenarları, refüjleri, kaldırımları, parkları, mahalleleri, uzak semtleri neden süpürülmüyor, neden yollardan ve çevreden çöp ve atıklar temizlenmiyor? Bir de Şamran, Kurubaş, Akköprü ve daha pek çok kanal DSİ tarafından niçin temizlenmiyor? Sahiller ve parklardaki çim ve ağaçlar, yol kenarları ve refüjler neden sulanmıyor? Şehrin mahallelerinde ve mahalle aralarındaki yollar neden güzel bir asfalta kavuşturulmuyor? Kaldırım ve yollar niçin manavların, dükkanların ve diğer esnafların malzemeleri ve ürünleriyle işgal ediliyor? Bütün park ve yeşil alanlarda bakım, onarım, yenileme, sulama ve temizlikler bu sene niçin çoğunlukla aksıyor? Niçin otuz beş mahallemize otuz beş yeni park yapılmadı? Ve neden çarşıdaki park ve trafik keşmekeşine çözüm bulunmuyor, otoparklar yapılmıyor? Yapılan birtakım güzel işler elbette ki var. Fakat yukardaki sorunlar kesinlikle giderilmelidir. Bunlar en temel eksikler ve sorunlardır.

Tarık
Tarık - 4 hafta Önce

Sembolün yenisini yapmak güzel ama öncelik bu olmamalı. Maalesef ara sokaklar da dahil olmak üzere caddeler çok kirli. Özellikle pet şişeler maskeler her yerde. İnsanlar umarsızca çevreyi kirletiyor ve bu durumu umursayan kimse de yok gibi görünüyor.. hem bilinçlendirme hem de ciddi temizlik çalışmaları acilen yapılmalı!!!!

MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 4 hafta Önce

Bu heykel Van,ın sembolü değildir.Van,ın sembolü Peynirdir.İlgili noktaya peynir heykeli yapmak mantıklıdır.Semaver dumanı amfizem,koah,bronşit ve astım gibi akciğer hastalıklarına sebep olmaktadır.

Hakan
Hakan - 4 hafta Önce

Semaverden daha önemli konular var. Çevre çok kirli sokaklar plastik atıklarla dolu. Hem halk bilinçlendirilmeli hem ekipler ciddi çalışma başlatmalı.
Siz de umarım yorumunuzu yayınlarsınız!!!!

TEMİZLİK
TEMİZLİK - 4 hafta Önce

TEMİZLİK İSTİYORUZ. ÇARŞI PAZARLARDA VE BÜTÜN MAHALLELERDE.

banner269

banner260