banner290

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Van denizi yüzme festivali başladı

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Van Denizi Yüzme Festivali, konser ve kamp çadırlarının kurulmasıyla başladı.

Van Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Van denizi yüzme festivali başladı

Van Gölünü dünyaya tanıtmak, yerli ve yabancı turistlerin Van’a ilgisini artırmak için Büyükşehir Belediyesi tarafından 16 Temmuz ile 23 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek olan 1. Van Denizi Yüzme Festivali Van Kalesi Atatürk Kültür Parkında verilen konser ile start aldı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının organizasyonunda ve Van Gölü Aktivistlerinin katılımıyla düzenlenen festivale katılanlar bir birinden güzel şarkılarla eğlenirken Türkiye'nin farklı kentlerinden gelen yüzlerce kişiyse geceyi geçirmek için kamp alanına çadırlar kurdu.

Festival için İstanbul'dan deldiğini belirten Hamide Yılmaz, “Bizler açık su yüzücüsüyüz. Denizi ve yüzmeyi çok seviyoruz. Van ‘da yüzme etkinliği düzenlendiğini duyduk ve katılmak istedik. Van hep merak ettiğim bir kentti. Festival olduğunu duyunca geldim. Çadırımızı kamp alanına kurduk. Hava, müzik her şey çok güzel. Emeği gecen herkese çok teşekkür ediyorum. Bu güzelliklerin devam etmesi için herkes çaba harcamalı" dedi.

Programın hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür eden Ali Rıza Ünsal ise hem Van Gölü’nün güzelliklerine görmek ve buralara dikkat çekmek amacıyla etkinliğe katıldığını söyledi.

Festivalin ilk yüzme etkinliği 17 Temmuz Gevaş Akdamar Adası İskelesi ile ada arasında yapılacak. 1 hafta sürecek olan festivalde her gün Van Gölü’nün ayrı bir noktasında kamp kurulup etkinlikler düzenlenecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van Denizi Festivalinin düşündürdükleri
Van Denizi Festivalinin düşündürdükleri - 4 hafta Önce

Bu festival vesilesiyle bir kez daha gördük ki Van Gölünü korkunç derecede kirletmişiz. On yıllardır bu kocaman gölü berbat etmişiz. Bugün bile Şamran, Akköprü ve Kurubaş başta olmak üzere Edremit, İpekyolu, Tuşba, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan, Gevaş ve Çiçekli'den geçen dere, kanal ve arklar göle çöp, atık, lağım, çamur ve her tür kirliliği yılın 365 günü taşımaya devam ediyor. Sayılan yerleşim yerlerinde atık su arıtma tesisleri yok. İlçe ve beldeleri lağım ve kanalizasyonuları büyük oranda Van Gölü'ne akıyor. Van'daki Atık Su Arıtma Tesisi de tam kapasite çalışıyor mu bilinmez. Kaldı ki o da yeterli gelmemiş. Şehrin bazı kısımlarında hâlâ kanalizasyon şebekesi yok. Üniversite tarafları kokuyor, İskele kokuyor, Kale ve Eminpaşa boyunca koku var, Kocaeli Parkı ve Edremit'in kimi yerlerinde koku var. Erciş, Tatvan, Gevaş kıyılarında koku var. Akdamar Adası ve İskelesi civarlarında bile göl inanılmaz derecede kirliydi. Bu göl bu haliyle can çekişiyor. Bu dip çamuru ve yüzey pisliği içinde yüzülebilir alanlar yerleşim alanlarından onlarca kilometre uzakta kalıyor. Peki gölümüz bu haliyle şehrimize bir nehir kadar bile değer katıyor mu? Kıyı ve sahilleri bomboş. Çoğunluğunda yeşil alan, park ve sahil kordonu yok. Yani gölümüz bu haliyle bitecek. Temizlik için iki adım atılıyorsa, kirleten otuz iki faktör var. Söyler misiniz bu göl için neler yapılmalı? Belediyeler, DSI, Çevre Şehircilik, DAKA, DAP İdaresi ve bütün paydaşlar tespit, teşhis ve sözlerin dışında bu göl için neler yapacak? Mühim olan bu. Van Gölü Koruma Eylem Planı, C
Van'ın Geleceği Çalıştayı, Şamran Kanalı Kongresi vb. yapılmış organizasyonlar bu göle, bu dere ve kanallara, bu kıyı ve sahillere neler kazandıracak bu önemli. Vatandaşlar bu gölümüz hakkında dikkatli ve duyarlı olacak mı bu önemli.

Temizlik bekliyoruz.
Temizlik bekliyoruz. - 4 hafta Önce

VAN DENİZİNİN ÇEVRESİNDE VAN'IN ÜÇ MERKEZ İLÇESİ BOYUNCA EN AZ 30 EKSKAVATÖR VE 60 KAMYON DİP ÇAMURU, KIYI VE SAHİL TEMİZLİĞİNE BAŞLAMAZSA, VAN GÖLÜ ÇEVRESİNDEKİ DİĞER İLÇE VE BELDELERDE DE BİR O KADAR İŞ MAKİNASI VE KAMYON YAZ VE SONBAHAR BOYUNCA TEMİZLİK YAPMAZSA BU GÖL SİZLERE ÖMÜR. AKDAMAR İSKELESİ VE KIYILARINDA BİLE GÖL KİRLİYDİ.