Van Büyükşehir Belediyesi’den kentin en önemli sorunu olan ‘Trafik’ ile ilgili toplantı yapıldı!

Van Büyükşehir Belediyesinde kent trafiğinde yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ile ilgili bir toplantı yapıldı.

Van Büyükşehir Belediyesi’den kentin en önemli sorunu olan ‘Trafik’ ile ilgili toplantı yapıldı!

''Kent'teki trafik sıkışıklığının ana sebepleri ve çözüm yolları konuşuldu''

Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel başkanlığında yapılan toplantıya Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VANESOB) Başkanı İsa Berge, Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Emin Tuğrul ile ilçe şoförler odası ve esnaf odası başkanları katıldı. Toplantıda trafik sıkışıklığının ana sebepleri ve çözüm yolları konuşulurken, kentin 4 giriş noktasına yapılması planlanan mahalle araçları depolama alanları ile ilgili de katılımcılarla görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda ayrıca ticari taksilerin sorunları ve renk kodları ile ilgili konular da konuşuldu.

''mahalle minibüslerini kentin 4 ana girişine depolama alanları planlıyoruz''
Toplantıda konuşan Genel Sekreter Mehmet Fatih Çelikel, kentin en önemli sorunlarından birinin trafik sorunu olduğunu belirterek, buna sebep olan etkenler ve çözüm yolları üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kent merkezindeki trafik sıkışıklığına çözüm bulmak için alternatif yol çalışmalarının sürdüğünü hatırlatan Çelikel, “Kentteki trafik sıkışıklığının en önemli sebeplerinden biri olan mahalle minibüsleri ile ilgili olarak da kentin 4 ana girişine depolama alanları planlıyoruz. İlçe ve bağlı mahallelerimizden gelen minibüsleri buralara alacağız. Buralardan kent merkezi ve vatandaşlarımızın gideceği güzergahlara toplu taşıma hizmeti vermeyi planlıyoruz.

Gerekirse ilçeden toplama alanına gelen vatandaşlarımıza yönelik bir ücret indirimi de düşünüyoruz. Bunları sizlerle konuşmak ve en doğru kararı almak için görüşlerinizi almak istiyoruz. Kentteki trafik sıkışıklığının bir sebebi de bizim ve ilçe belediyelerimizin yenileme çalışmalarıdır. Bunları da hızlandırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda şehrimiz kilitlenmiş durumda ve bizler bunu aşmak istiyoruz” dedi. Toplantı, ticari taksilerle ilgili konuların ve katılımcıların görüş alışverişi ile devam etti.

İHLAS HABER AJANSI

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2021, 15:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bazı çözümler
Bazı çözümler - 4 hafta Önce

♡ 10 ilçeye yolcu taşıyan minibüs durakları kapatılmalı. İlçe ve köy minibüsleri şehir merkezine girmemeli. İlçe otogarı olmalı. ♡ Şehrin hemen her yerindeki taksi durakları cadde ve sokak ağızlarında trafik akışını kilitliyor. Taksiler için başka alternatifler geliştirilmeli. ♡ Parkomat uygulaması son bulmalı. Ana arterler ve ara sokaklarda park yasağı olmalı. Çarşı pazarlarda trafik ve yaya akışı rahat olmalı. Cadde ve sokaklar ferah ve geniş olmalı. ♡ Şehrin farklı noktalarında beş altı adet otopark meydanı oluşturulmalı. ♡ Mevcut otopark alanları ve boş alanlar iyileştirilmeli. Makul ve standart ücretlendirme yapılmalı. ♡ Sehrimize 150 peronluk modern bir Şehirlerarası Otogar yapılmalı. ♡ Yollardan müsait olanlar genişletilmeli. ♡ Yeni güzergahlar açılmalı. ♡ Üç dört adet köprülü kavşak yapılmalı. ♡ Bütün semt ve mahalle yollarında asfaltlama, bakım, iyileştirme ve yenileme yapılmalı. ♡ Şabaniye Caddesi, Eski Cezaevi Caddesi, Kale Yolu, Suvaroğlu Caddesi, Gölbaşı Sokak, İskele Caddesi mutlaka prestij cadde olarak yenilenmeli. ♡ Çevre Yolu hızlandırılıp bu yılın sonunda biten noktalara kadar faaliyete geçirilmeli. ♡ Şehiriçi otobüs ve minibüsler için oldukça büyük ve modern bir hareket merkezi, yolcu indirme ve bindirme meydanı yapılmalı.

Yol medeniyettir
Yol medeniyettir - 4 hafta Önce

Edremit, Tuşba ve İpekyolu ilçelerimizin merkez mahallelerindeki cadde ve sokaklarda doğalgaz vb. nedenlerle kazılıp öylece bırakılmış ve asfaltlanmamış o kadar çok problemli nokta var ki.....Ayrıca yollar adeta yamalı bohça gibi......Lütfen ilgili birimler bu yerleri bekletmeden asfaltlasınlar.......En büyük sorun bozuk ve kullanışsız yollardır......

Planlı çalışma
Planlı çalışma - 4 hafta Önce

Mart- haziran arasındaki kapanmada ve sokağa çıkma kısıtlamalarında çarşıdaki cadde ve sokaklar, prestij caddeler dört ayda bitirilmeliydi. Ortam buna müsaitti. Ağırlık buna verilmeliydi. Temmuz- kasım aylarında da beş ay boyunca Edremit'in, Tuşba'nın, İpekyolunun semt ve mahalle yollarında genişletme, asfaltlama, yenileme, kaldırım, kavşak, refüj, oluk ve kanal, ışıklandırma ve yeşillendirme yapılmalıydı. Yani sistemli çalışma olmalı. Birimlerden Vanlılar bunu istiyor, çünkü esnaflar zor durumda. Fakat bütün çalışmalar da gereklidir. Hatta daha çok hizmet, proje, yatırım ve çalışma olsun. Van'ın Erek Dağı kadar eksikleri var.

banner269

banner260