banner272

Van'da bugün neler oldu? İşte günün özeti

08.09.2021 günün özeti...

Van'da bugün neler oldu? İşte günün özeti

İki hafta öncesine kadar vaka sayısını rekor düzeylerde artıran Van’ın iki haftadır devam eden düşüşü Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da doğrulandı. Şehrivan’a özel açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu Van’ın en iyi iller arasına girmeye başladığını söyledi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Sağlık çalışanlarının istifa yasağının kalması sonrası 43 doktorun istifa edip Van’dan ayrılmasının endişesi yaşanırken, sağlık alanında oluşan bu boşluk kısa sürede doldu. İstifalar sonrası temkinli bir açıklama yapıp Van’da bir sıkıntının yaşanmayacağı yönünde güven veren açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu o açıklamaların üzerinden bir hafta geçmeden 166 yeni doktorun müjdesini verdi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Son dönemlerde aşılamaya hız veren ve kentin dört bir yanında aşı seferberliği ilan eden Van İl Sağlık Müdürlüğü’nün çabaları ile kentteki aşılama oranı yüzde 74’lere kadar geldi. Aşılamada Türkiye’nin en sonlarında iken mavi/risksiz iller arasına girmeye çok az kalan Van’da mevcut durumu paylaşan İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetçioğlu, hastanede yatan hastalarla ilgili çarpıcı bir istatistik paylaştı. Sünnetçioğlu; “Hastanelerde yatan hastalarımızın yüzde 99’u aşısız” dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın Gürpınar ilçesinde kuraklıktan dolayı göletlerin kuruması nedeniyle susuz kalan sürünün imdadına belediye ekipleri yetişti.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın merkez Tuşba ilçesinde 23 bin metrekare alanda inşa edilen Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (AMATEM) ile Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi (ÇEMATEM) hizmet binası çalışmalarında sona gelindi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın Muradiye ilçesinde uygulama noktasında durdurulan araçta 5 düzensiz göçmen yakalandı, araç sürücüsü gözaltına alındı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van TSO, başkanlık seçimlerine 1,5 yıldan daha fazla bir zamanın kaldığını ve gündeme düşen seçim çalışmaları ve söylentilerinin meşguliyet oluşturduğunu açıklayarak 2 yıla yakın süreç içerisinde herhangi bir seçim gündemi bulunmadığı denildi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın Gürpınar ilçesinde jandarma ekipleri tarafından yapılan operasyonda PKK/KCK terör örgütünün finansman sağlamak amacıyla ektiği değerlendirilen 1 milyon 700 bin kök hint keneviri ele geçirildi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan, 3 bin 712 kilometrekarelik yüzey alanıyla da Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan Van Gölü'nde, yağışların azalmasıyla son yılların en geniş alanlı çekilmesi meydana geldi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Akkuş, çekilmenin 1 kilometreyi aştığını, su yüzeyine çıkan mikrobiyalitlerin de bunun göstergesi olduğunu söyledi. Akkuş "Şu andaki alçalma gördüklerimizin çok çok daha üstünde. Yaklaşık 3 metre suyun alçaldığını görüyoruz" dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van'ın Erciş ilçesindeki sanayi sitesinde bir grup esnaf, Van'da ilk doz aşılama oranının yüzde 75'e ulaşıp 'mavi' kategoriye geçilmesini, davul ve tef çalıp kutladı. İpekyolu İlçe Sağlık Müdürlüğü çalışanları da akşam saatlerinde müdürlük önünde havai fişek ve alkışlarla kentin mavi kategoriye geçişinin sevincini yaşadı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, korona virüsle mücadelede en etkili silahın aşı olduğunu ifade ederek, herkesi aşı olmaya davet etti.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE

banner269

banner260