Van'da bugün neler oldu? İşte günün özeti

07.10.2021 günün özeti...

Van'da bugün neler oldu? İşte günün özeti

Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüs salgını etkisini sürdürürken, aşı çalışmaları da hız kesmeden devam ediyor. Vaka sayısında en iyi iller içerinde yer alan Van, birinci doz aşıda mavi kategoriye yükselirken, ikinci doz aşıda ise turuncu kategoride yer aldı. Aşı oranı yükselttikçe vaka sayısında düşüş yaşanan kentte, ikinci doz aşı için her kesimden çağrılar geliyor.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) düzenli olarak paylaştığı veri haritası aylık ve yıllık olarak sürekli sunulurken olumlu beklentilere rağmen Van olması gerektiği yerden bir türlü kurtulamıyor. 2023 hedefinde Van’dan çok daha büyük beklentileri ve sıralamaları olan kentler Van’ın üzerine çıkarken Van uzun yıllardır eğitimde, sağlıkta, ekonomide ve daha birçok alanda yerinde sayıyor. Bölgenin lokomotifi olan kent sadece bölge illerinin önündeki istatistikleri ile öne çıkarken genel manadaki değerlendirmelerde ise hep diğer kentlerden uzak bir sıralamada yer buluyor.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ


Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Nüfus ve Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Orhan Deniz, iklim göçüne yönelik yaptığı açıklamada, “Küresel iklim değişiminin oluşturacağı olası mülteci ve göçmen hareketlerinden yine Türkiye etkilenecektir” dedi.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi 2014 yılında hem devlete büyük zarar uğratan hem de ölümlerin yaşandığı 6-8 Ekim olayları için basın açıklaması yaptı. Van Sivil Dayanışma İnisiyatifi’nden yapılan açıklamada 7 yıl önce yaşanan bu olayların yıl dönümü münasebetiyle bu olayların faillerini nefretle kınıyoruz. Bu hadiselerin bir daha yaşanmamasını temenni ediyor, olayların faillerinin hak ettikleri cezaları almalarını temenni ediyoruz” denildi

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Van'ın Çaldıran ilçesinin İran sınırındaki güvenlik duvarının 20 kilometrelik kısmı tamamlandı.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, sektörünün beklentilerini ve teklif edilen projeleri sunmak üzere Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ile görüştü.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Van'ın Erciş ilçesindeki Zernaki Tepe'de ızgara planlı tarihi kent kalıntısının hangi döneme ve medeniyetlere ait olduğunu belirlemek amacıyla kazı çalışması başlatıldı.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Doğu Anadolu Bölge Başkanı Cevdet Özgökçe, Kapıköy Gümrük Kapısı’nın tekrar kapandığını ve sorunun çözümü için bir heyetin İran’a gideceğini söyledi.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye ve Van’da da salgından etkilenen fuar sezonunda son zamanlarda ciddi hareketlilik başladı. Kentte normalleşme döneminde kapılarını ziyaretçilere açan fuarlar aralıksız devam ediyor. Van, son olarak da bölgede ilk defa düzenlenen Anne, Bebek ve Çocuk İhtiyaçları Fuarına ev sahipliği yaptı.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın Başkale ilçesinde yol yapım çalışmalısında çalışan yüklenici firmaya ait su tankerinin devrilmesi sonucu 2 kişi yaralandı.

HABERİN DETAYI İÇİN TIKLAYINIZ

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE