banner278

Van'da bugün neler oldu? İşte günün özeti

27.10.2021 TARİHLİ GÜNÜN ÖZETİ...

Van'da bugün neler oldu? İşte günün özeti

Van’da kuraklık problemi konuşulmaya ve kent için tehlike çanlarının çalmasına neden olmaya devam ediyor. Ülke genelindeki kuraklığın yanında Van bu sorunu en çok yaşayan illerin başında gelirken Van Gölü su seviyesinde de azalmalar sürüyor. Barajların, göletlerin kuruduğu, Van Gölü’nün kilometrelerce çekildiği, kentin de ciddi bir su krizi ile yüz yüze kaldığı dönemde Edremit Karayolları köprülü kavşağı yanındaki içme suyu şebekesinde kentin içme suyu haftalardır boşa akıyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’da fuarlar ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor. Son olarak kentte hazırlıklarını sürdüren Yöresel Ürün ve Hediyelik Eşyalar Fuarı 29 Ekim’de misafirlere kapılarını açacak. Kentteki yerel ve ulusal basınla bir gelen Anatolia Fuar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Can Çelik, fuar hakkında bilgiler paylaştı. Çelik, “81 ilden gelen yöresel tatlarımız ve eşyalarımız on gün boyunca Vanlılar ile buluşacak.” Dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın İpekyolu Belediyesi, kent merkezinde başlattığı yol çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’da elektrik dağıtım şirketinin ekipleri, kar yağışı öncesi herhangi bir enerji sorununun yaşanmaması için yoğun çalışma yürütüyor. 3 ilçe ile 28 kırsal mahalleye alternatif enerji nakil hattı çeken ekipler, soğuk hava ve engebeli arazi nedeniyle zor şartlarda çalışıyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, komşularının destekleri ile Demir ailesine alınan evin eksik olan yer seramiği, parke, kapı ile pencere korkuluklarının yapılması talimatını verdi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürlüğü, ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına’ ilişkin düzenlemeleri içeren 7326 sayılı kanundan yararlanan mükelleflerin ilk taksit ödemelerine ilişkin önemli duyuruda bulundu.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van’ın Gürpınar Belediyesi sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde oluşan atıkları kontrol altına almak ve gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakmak adına hayata geçirdiği “Sıfır Atık Projesi” ile atık maddelerin kaynağında ayrıştırılmasına olanak sağlıyor.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Ziraat Türkiye Kupası'nda Vanspor kendi sahasında karşılaştığı Zonguldak Kömürspor'u 1-0 yenip kupada yoluna devam etti. Vanspor sahaya 3 as oyuncusu ile çıkarken Zonguldak Kömürspor ise 2 as oyuncusu ile çıktı. İki takımda yedek kadro ile mücadele ederken, Vanspor'un yedekleri daha ağır bastı ve maçı da 1-0 kazanmayı başardı.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van'da 10 Ekim’de üç dakika arayla merkez üssü Tuşba ilçesi olan 3.4 ve 3.5 büyüklüğünde iki deprem yaşandı. Bu depremlerden 10 gün sonra yine Tuşba’da 3.7 ve 4.1 büyüklüğünde iki deprem daha meydana geldi. Depremlerin 23 Ekim 2011’de yaşadığımız 7.2 büyüklüğündeki depremin yıldönümüne yakın tarihlerde olması ise endişe yarattı. Peki Van ve çevresi yeniden yıkıcı büyük bir depremle karşılaşabilir mi?

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van Büyükşehir Belediyesi, bünyesinde istihdam etmek üzere alacağı 50 mevsimlik işçinin kurası noter huzurunda çekildi. Belediyenin Youtube, Twitter, Facebook ve Instagram hesaplarından canlı olarak yayınlanan kura çekimi Van 1. Noteri Muhammed Kabukçu tarafından gerçekleştirildi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van Valiliği, taksilerle ilgili vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine bir takım yasaklamalar ve bir dizi denetimler getirdi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Van'ın Erciş ilçesinde yaygın olarak yetiştirilen lahananın rekoltesi, kuraklık nedeniyle yüzde 30-40 oranında düştü.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Van İl Başkanı Seracetti Bedirhanoğlu, partisinin mecliste Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkereye "hayır" oyu vermesine ilişkin, "Ülke ve bölge barışına hizmet etmeyen aksine savaşçı politikaların hızlanmasına neden olan tezkereye partimizin hayır oyu vermesi ilimizde ve bölgemizde olumlu karşılandı." Dedi.


HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ
 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE