banner290

Van'da parkomat iptal mi edildi? Büyükşehir'den açıklama geldi…

YOL ÜSTÜ PARKOMAT UYGULAMASINA AİT DUYURU

Van'da parkomat iptal mi edildi? Büyükşehir'den açıklama geldi…

Erzurum Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi’nin 08/03/2021 tarih ve 2019/576 Esas – 2021/358 sayılı kararı ile iptaline karar verilen idari işlemin, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından ihaleye edilen ve halen yürürlükte olan yol üstü otopark ihalesini (parkomat uygulaması) kapsadığı yönünde yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermiş olması nedeni ile kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla bir açıklama yapılması gereği  duyulmuştur. 
Şöyle ki; Erzurum Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi’nin 08/03/2021 tarih ve 2019/576 Esas – 2021/358 sayılı kararı ile iptaline hükmedilen idari işlem; 2016 yılında ihalesi yapılan ve sona eren yol üstü otopark ihalesine (parkomat uygulaması) ilişkin olup, iptal gerekçesi ise Erzurum Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi’nin 08/03/2021 tarih ve 2019/576 Esas – 2021/358 sayılı kararında “… kararın alınmasından önce ücretli otopark uygulaması getirilen alanlarda çalışma yapılmadığı, trafik düzeni ve trafik güvenliği, yol genişliği yönünden detaylı bir araştırma yapılmak suretiyle kapsamlı bir proje/rapor hazırlanmadığı, ücretli otopark uygulaması yapılacak sekiz bölgenin hangi kriterlere göre belirlendiğinin izah edilemediği, daha önceden yapılmış detaylı bir proje çalışmasının bulunmadığı, sunulan bilgi ve belgelerin yeterli olmadığı, belirtilen hususlar gerçekleştirilmeden yapılan bir düzenlemeyle yol olan yerlerde otopark alanlarının oluşturulduğu görülmekle, idari yargı denetime elverişli bir idari işlemin tesis edilmediği...” belirtilmiştir.

Büyükşehir Belediye Başkanlığımızca 5216 sayılı Kanun’un 7/f maddesi çerçevesinde ücretli otopark uygulaması getirilen alanlarda çalışma yapılmış, trafik düzeni ve trafik güvenliği, yol genişliği yönünden detaylı bir araştırma yapılmak suretiyle kapsamlı bir proje/rapor hazırlanmış, ücretli otopark uygulaması yapılan bölgelerin daha önceden yapılan detaylı bir proje çalışması sonucunda belirlenmesi neticesinde Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından yol üstü otopark ihalesi (parkomat uygulaması) yapılarak BEYNER İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile 30/12/2019 tarihinde yol üstü otopark işletmeciliğine ait hizmet alım sözleşmesi imzalanmıştır.

Bu sebeple, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi 3. İdari Dava Dairesi’nin 08/03/2021 tarih ve 2019/576 Esas – 2021/358 sayılı kararı ile iptaline karar verilen idari işlemin, Büyükşehir Belediye Başkanlığımız tarafından ihale edilen ve halen yürürlükte bulunan yol üstü otopark ihalesini (parkomat uygulaması) kapsamadığı, BEYNER İnş. Taah. San. ve Tic. Ltd. Şti. ile 30/12/2019 tarihinde akdedilen yol üstü otopark işletmeciliğine ait hizmet alım sözleşmesinin halen devam ettiği hususu,

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2021, 22:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
İnşallah hayırlı çözümler bulunacaktır
İnşallah hayırlı çözümler bulunacaktır - 2 yıl Önce

Yollarımız ve sokaklarımız dar... Şehir tıkanmış....Trafik bazı sokaklarda ve caddelerde ilerlemiyor... Sağlı- sollu park eden ve gün boyu adeta otoparka dönüşen cadde ve sokaklarda trafik güçlükle ve tek şerit ilerliyor... Bunun yerine çok katlı otoparklar yapılsa......birkaç tane büyük otopark alanı oluşturulsa......özel otopark yerlerine uygun bir ücret sınırı getirilse..... ilçe ve köy minibüsleri kent merkezine girmese..... yol kenarlarındaki şehir içi - mahalle minibüsleri için iki farklı bölgede kocaman hareket merkezi ve toplanma merkezi yapılsa trafik de rahatlar, otopark sorunu da bu kadar olmaz...Ana caddelerde ve çarşılardaki ara sokaklarda araç park yasağı şarttır....Kent merkezindeki cadde ve sokaklar otopark da olmamalı, ücretli otopark da olmamalı.... Vanımızda son yıllarda artan araç sayısı ve tıkanıp kalmış çarşı sebebiyle kent merkezi çok tıkanmış ve keşmekeş bir görüntü veriyor....Esnaf satış yapamıyor....Yayalar rahat edemiyor....Araçlar cadde ve sokaklarda ilerleyemiyor.... Çalışkan, ilgili ve değerli valimizin ve saygıdeğer büyüklerimizin sıkışıp tıkanmış olan kent merkezine ve felç olan şehir içi trafiğe çözümler getireceklerine inanıyoruz, saygılar sunuyoruz.

deli yasar
deli yasar - 2 yıl Önce

Allah rızası için cum .cad bi bakın sağ sol arba ambulans geçemiyor itfaiye geçemiyor nedir bu parkomat temizleyin caddeyi millet rahat geçsin

SIRADAKİ HABER