banner211

Van ekonomi konseyi, STK’ların Bakanla görüştürülmemesine tepki gösterdi

Kentin en çok konuştuğu sorun ve projelerin muhatabı olan bakan kente geldi. Bir takım gezi ve incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kentteki hiçbir STK, meslek örgütü temsilcisi ile bir araya getirilmezken, ziyaret sonrası Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri sert bir açıklama ile tepki gösterdi. Konsey, kentteki temsilciler ile bakan arasında perde çekilmeye çalışıldığını söyledi.

Van ekonomi konseyi, STK’ların Bakanla görüştürülmemesine tepki gösterdi

ŞEHRİVAN HABER: ÖMER AYKAÇ- Kentin en çok konuştuğu sorun ve projelerin muhatabı olan bakan kente geldi. Bir takım gezi ve incelemelerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, kentteki hiçbir STK, meslek örgütü temsilcisi ile bir araya getirilmezken, ziyaret sonrası Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri sert bir açıklama ile tepki gösterdi. Konsey, kentteki temsilciler ile bakan arasında perde çekilmeye çalışıldığını söyledi.

Bünyesinde kentin en önemli ve güçlü Sivil Toplum ve Meslek Kuruluşları’nı barındıran Van Ekonomi Konseyi Bileşenleri, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan’ın öncülüğünde flaş bir açıklama yaptı. Geçtiğimiz günlerde kenti ziyaret eden ve bazı inceleme ve ziyaretlerde bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun ziyaretinde kentin önemli dinamiklerinin devre dışı bırakıldığına işaret eden Konsey Bilişenleri adına açıklama yapan Aslan, bakan ile halk arasında perde çekilmeye çalışıldığını işaret etti. Kentin sorunlarını aktarma ve çözüm üretme noktasındaki isimlerin halkın temsilcisi olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Kentimizin en sorunlu alanlarının başında gelen ulaşım/ulaştırma konusunda var olan sorunlarımızın direkt muhatabına aktaracak imkan ve olanağın ilimizdeki siyaset kurumu tarafından perdelenmesi anlaşılır bir durum değildir.” Denilerek tepki gösterildi. “Bu uygulama ilk defa olmadığı gibi son olmayacağı da daha önceki tecrübelerden anlaşılmaktadır.” Denilirken Van’ın dezavantajlı durumunun bu nedenle yıllardan bu yana hep aynı kaldığı ve kentin önemli sorunlarının çözülemediği vurgulandı.

Dönem başkanlığını OSB Yönetim Kurulu Başkanı Memet Aslan’ın yaptığı Van Ekonomi Konseyi, yaptığı ortak bir açıklama ile bakan Karaismailoğlu ziyareti sonrası çarpıcı ifadelere yer verdi. Öncelikle kentin dezanvantajlı durumuna çağrı yapılan açıklamada “Van; tarihin en kadim uygarlıklarına başkentlik etmiş, stratejik konumu, coğrafyası, doğası, denizi, ticareti, tarımı, hayvancılığı ve diğer tüm zenginlikleriyle önemli bir şehir olmanın ötesindedir. Yüzölçümü bakımından ülkemizin en büyük 5’inci, nüfus yoğunluğu bakımından ise en büyük 19’uncu olan ilimiz, Doğu’nun Batı’ya, Batı’nın da Doğu’ya açılan en önemli kapısıdır. Geçmişiyle geleceğe ışık tutan Van, Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar alınan yatırım kararları ve yapılan yatırımlar çok da iç açıcı değildir. Birçok konuda dezavantajlı olan ilimizin, bu dezavantajlı durumunu avantaja çevirecek, ilimizi Büyütecek, kalkındıracak ve iller arası kalkınmışlık farklılıklarını giderecek yatırımlar sınırlı yapılmıştır.”

“YEREL VE MERKEZİ HÜKÜMET EKSİKLİKLERİ GİDERMEDİ”

“Kara, deniz ve havayolu ulaşımı bakımından her ne kadar önemli potansiyelleri olan şehrimizin kentsel alan, ulaşım, haberleşme ve altyapı bakımında büyük eksiklikleri bulunmaktadır. Gerek yerel yönetimler gerekse de merkezi hükümet tarafından var olan eksikliklerin giderilmemesi, hayata geçirilmesi gereken projelerin bir türlü vücut bulmaması nedeniyle bu sorunlar günden güne hissedilir ve yaşam şartlarını zorlaştırır hale gelmiştir.” Denildi.

BAKAN ZİYARETİNDE STK VE MESLEK ÖRGÜTLERİ GÖRMEZDEN GELİNDİ!

Bakan Karaismailoğlu’nun Van ziyaretnide STK’ların devre dışı bırakılmasının ilk olmadığının vurgulandığı açıklamada: “İlimizde var olan sorunların konuşulması adına 17 Ağustos 2020 tarihinde Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu kentimizi ziyaret etmiştir. Ziyaret kapsamında ne yazık ki ilimizdeki Sivil Toplum Örgütleri ve mesleki temsiliyet görmezden gelinmiştir. Bu uygulama ilk defa olmadığı gibi son olmayacağı da daha önceki tecrübelerden anlaşılmaktadır.”

“MUHATAPLAR PERDELENDİ!”

“İlimizde bulunan Sivil Toplum Örgütleri ve mesleki temsiliyet bu kentte yaşayan esnafın, tüccarın, sanayicinin ve halkın sesidir. Dolayısıyla yaşanan sorunları dile getirmekle yükümlüdür. Durum bu kadar açık iken yaşanan sorunların birinci derece muhatabına iletilmesine engel olacak davranışlar sergilemek sorunları çözmeyecek, aksine büyümesine neden olacaktır. Kentimizin en sorunlu alanlarının başında gelen ulaşım/ulaştırma konusunda var olan sorunlarımızın direkt muhatabına aktaracak imkan ve olanağın ilimizdeki siyaset kurumu tarafından perdelenmesi anlaşılır bir durum değildir.” İfadelerine yer verildi.

BAKANI HALKTAN İZOLE ETMEK ŞEHRE VERİLEN EN BÜYÜK CEZADIR!

Açıklamada bu işin müsebbiplerine sert tepki gösterilirken: “Sayın bakan bir partinin veya belediyenin değil bütün Van halkının bakanıdır. Sayın Bakanın ilimize gelmesinin sebebi sorunları yerinde dinlemektir. Ama görünen o ki Sayın Bakana yapılması gerekenler değil, yapılanlar anlatılmaktadır. Unutulmamalıdır ki, Van şehri kimsenin tekelinde değildir. Her kesimin ortak paydasıdır. Sayın Bakanı halktan izole etmek, sorunları/beklentileri görmezden gelmek bu şehre verilen en büyük cezadır. Sayın Bakanın programını düzenleyen yetkililere buradan seslenmek istiyoruz. Başka illerde Bakanlar halk ile iç içeyken, ilimizde neden halktan ve bu halkın temsilcilerinden uzak tutulmaktadır. Sayın Cumhurbaşkanımız her konuşmasında halkla iç içe olun, halktan kopmayın derken, kentimizde aksine tavır sergilenmesinin amacı nedir?”

“HALKTAN UZAK KİŞİLER ÇÖZÜME KATKI SUNAMACAK”

“İlimizde yaşanan sorunları en derinden hisseden kesim halk, sivil toplum ve mesleki temsiliyettir. Yani üst yönetim dışında kalan, görüşülmeyen ve görüştürülmeyen kesimdir. STK’ların varlığı o şehre güç katar. STK’lar ile diyaloğun geliştirilmesi, ortak çalışmaların yapılması önemlidir. Çünkü STK’lar halkla iç içe yaşayan, faaliyet alanlarında yer alan, sorunlara vakıf olan ve çözüm önerisi sunabilecek yeterliliğe sahiptir. Halktan uzak kişi ve kurumların ne şehirlerine ne de sorunlarının çözümüne sunabileceği hiçbir şey yoktur. Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.” Denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2020, 09:25
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı bey
Vanlı bey - 10 ay Önce

Kayhan türkmenoğlu 'nun parmağı var kesin başarısızlıkları ortaya çıkar diye pandemi yi ortaya atmıştır

cemil tolan
cemil tolan - 10 ay Önce

GÜNAYDIN YENİMİ UYAN DİNİZ “İLİMİZ DE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ SADECE BİR FİGÜR BAŞKA BİR ANLAMI VE YETKİSİ YOKTUR. BUNUN SEBEBİNDE BİZLERİZ KENDİMİZİ SİRKELENMEMİZ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM…..

Van lı
Van lı - 9 ay Önce

Bakan bile öğrenmiş STK lARIN BOŞ ÖRGÜTLER OLDUĞUNU.