banner290

Van Gölü Aktivistleri bu hafta dikkat köşesine 'Dünya Su Günü'nü aldı!

Van Gölü Aktivistleri yaptıkları birbirinden farklı etkinliklerle farkındalık yaratmaya devam ediyor. Son olarak “Dikkat Köşesi” ile her hafta farklı bir yazı kaleme alarak adlarından söz ettiriyorlar. Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından “Dikkat Köşesi” adı altında başlatılan sosyal medya çalışmasında bu hafta, 'Dünya Su Günü'ne dikkat köşesinde yer verdi.

Van Gölü Aktivistleri bu hafta dikkat köşesine 'Dünya Su Günü'nü aldı!

Vangölü Aktivistleri Derneği dikkat köşesinde bu hafta, "Dünya Su Günü" bulunuyor. Yaşamın anahtarı, gözümüzün önünde, ayaklarımızın altında olan su kaynakları hayatımızı zenginleştiren bir hazinedir. Korunmalı ve Van Gölü Havzası için mutlaka su yönetimi oluşturulmalıdır. #DünyaSuGünü #WorldWaterDay #VanGölüHavzası

 "Dünya Su Günü", BM üyelerinin ve diğer dünya ülkelerinin giderek büyüyen temiz su sorununa dikkat çekmek, içilebilir su kaynaklarının korunması ve çoğaltılması konusunda somut adımlar atılmasının sağlanmasında teşvik olması amacıyla bu isme bir gün adamak anlamında oluşturuldu.
-Su; Yaşamın anahtarı, gözümüzün önünde, ayaklarımızın altında, su kaynakları hayatımızı zenginleştiren bir hazinedir. 
-Su kaynakları artan nüfus, kentleşme, sanayi, madencilik ve tarım faaliyetleri sonucu ortaya çıkan kirleticilerden korunmalıdır. Ayrıca iklim değişikliği kötüleştikçe, su kaynakları giderek daha kritik hale gelecektir.
-Yerkürenin 3/4’ü sularla kaplı olmasına rağmen kullanılabilir su miktarı %2,5, içilebilir su miktarı ise %1’den daha azdır.
-Su kaynakları tüm yaşamın anahtarı olduğu için korumalı ve uygun su yönetimi oluşturulmalıdır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE