banner290

Van Gölü Aktivistleri bu hafta dikkat köşesine "Uşgun, Yayla Muzu" aldı!

Van Gölü Aktivistleri yaptıkları birbirinden farklı etkinliklerle farkındalık yaratmaya devam ediyor. Son olarak “Dikkat Köşesi” ile her hafta farklı bir yazı kaleme alarak adlarından söz ettiriyorlar. Van Gölü Aktivistleri Derneği tarafından “Dikkat Köşesi” adı altında başlatılan sosyal medya çalışmasında bu hafta, "Uşgun, Yayla Muzu" dikkat köşesinde yer verdi.

Van Gölü Aktivistleri bu hafta dikkat köşesine "Uşgun, Yayla Muzu" aldı!

Dikkat köşemizde bu hafta, "Uşgun, Yayla Muzu" bulunuyor. Yüksek rakımlı alanlarda yetişen bu özel bitki birçok alanda kullanılmaktadır. Yayla Muzu’nun katkısının devam edebilmesi adına kontrollü tarım yöntemiyle korunması ve daha fazla araştırılarak katkı alanları genişletilmelidir.

-Işgın, Eşkın, Eşkeşkın, Uşgun, Yayla Muzu ve Uçkun gibi isimleri bulunmaktadır. Bölgesel olarak farklı isimlendirilebilir. Yüksek rakımlı alanlarda yetişmektedir. Genellikle Doğu Anadolu’da bulunur.

-Besin olarak tüketimi, Tıbbi kullanımı, Boyarmadde olarak kullanımı, Hayvanlarca kullanımı, Bahçecilikte kullanımı gibi birçok alanda kullanımı gerçekleşen bitkidir. 

-Oldukça faydalı olan bitkinin bazı kişilerde tüketilmesi de sakıncalı olabilmektedir.

-Aşırı toplanması bazı canlıların neslini tehlikeye atabilmektedir. Ayrıca kontrollü ekim yapılmadığı için bitki türünün de azalmasına ve yetiştiği alanların erozyona uğrayabileceği anlamına gelmektedir.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE