Van Gölü Aktivistleri Derneğinin bu haftaki ‘Dikkat Köşesi’ Van Başkale Travertenleri

Van Gölü Aktivistleri yaptıkları birbirinden farklı etkinliklerle farkındalık yaratmaya devam ediyor. Son olarak “Dikkat Köşesi” ile her hafta farklı bir yazı kaleme alarak adlarından söz ettiriyorlar. Vangölü Aktivistleri Derneği tarafından “Dikkat Köşesi” adı altında başlatılan sosyal medya çalışmasında bu hafta, 'Van Başkale Travertenleri'nin kültür ve doğal güzellikleri yönünden genel yapısı gündeme taşıdı.

Van Gölü Aktivistleri Derneğinin bu haftaki ‘Dikkat Köşesi’ Van Başkale Travertenleri

Van Başkale İlçesi Dereiçi Mahallesinde Bulunmaktadır. 

- Kalsiyum karbonatın buharlaşma yoluyla sudan ayrılmasıyla oluşur.
 
-Suyun sürekli aynı yöne akmasından dolayı yeni alanlar oluşmayıp, yosunlaşıp sararmaktadır. 

-Oldukça hassas bir yapıda olduğu için ziyaretçilerin gezmesi, henüz yumuşacık haldeki kalsiyum karbonatların ezilmesine, dağılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden korunmalı sadece kontrollü noktalarda gezinti yapılmalıdır.

-Böylesine bir alanın korunma sisteminin oluşturulması, gözetiminin yapılması ve sahip çıkılmaya ihtiyacı vardır.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2021, 11:29
YORUM EKLE
YORUMLAR
Van Gölü Aktivistlerine Çağrı
Van Gölü Aktivistlerine Çağrı - 9 ay Önce

Edremit girişinden Süphan Mahallesine , oradan mahalleler boyunca göle kadar Şamran Kanalı kıyısında bir yürüyüş yapıp kirliliği, pisliği, bakımsızlığı görmenizi isteriz. Bu haliyle her yıl göle yüzlerce kamyon yükü çöp, pislik ve lağım karışmış olmuyor mu? Van Gölü'nü önemsiyorsak Şamran, Kurubaş, Akköprü başta olmak üzere şehir içinden geçip göle karışan kanal ve dereleri görelim, kontrol edelim ve ivedi olarak gündeme getirip ilgili kurumlara profesyonel bir şekilde temizlettirelim. Yapılması gereken en önemli işlerden biri budur.