banner254

Van Gölü Ekspresi Durmasın!

Doğu Ekspresi Kars’ı ve bir çok ili ihya etti. Geçtiğimiz yıl başlayan çılgınlık bu yıl da bölge illerinde ve Kars’ta şimdiden bir hareketlilik başladı. Kars’tan sonra Van’a Van Gölü Ekspresi ile Van’a yönünü çeviren gençler turizme büyük katkı sundu. Fakat etkinin daha çok büyümesi için büyük bir sahiplenme gerekiyor.

Van Gölü Ekspresi Durmasın!

ŞEHRİVAN ÖZEL: MERAL YILDIZ-  Geçtiğimiz yıl Doğu Ekspresi ile başlayan Doğu ve Güneydoğu’ya trenle geliş macerası kocaman bir hamleye dönüştü. Bir grup gencin Doğu Ekspresi ile Kars’a gelmesiyle başlayan hikâye Van’a kadar uzandı. Kars’ı geçtiğimiz yıl on binlerce yerli turist ziyaret ederek kış boyunca kentte büyük turizm popülasyonu oluşturdu. O hareketlilik kısa süre içerisinde talepler ve davetler üzerine Van’a da kaydı. Doğu Ekspresi’nden sonra Van’da da başlayan Van Gölü Ekspresi turları kente ciddi katkı sunarken Gençlik Fest başta olmak üzere büyük etkinliklerin de startını veren bir atağa dönüştü. Van Gölü ekspresi ile birçok isim yüzünü Van’a dönerken Van’da da oteller dolup taşmaya başladı. Bu yıl da aynı atağı yapan Kars daha şimdiden tüm otellerde doluluğu yakalarken, Van’da ise Van Gölü Ekspresi hala tam anlamıyla sahiplenilmeyi bekliyor. Tüm dinamiklerin sahiplenmesi halinde büyük bir turizm hamlesi olan Van Gölü Ekspresi sahiplenilmeyi beklerken geçtiğimiz günlerde kente gelen turizmcilerden de flaş bir öneri geldi. Türkiye’nin önemli turizmcileri Van’da Van ziyaretlerini İran’a da taşıyabileceklerini söyledi. Van-Tebriz turları ile daha büyük bir popülasyon sağlanmaya çalışırken Van, hala dolulukta düşük seviyede olan doluluğun da Van Gölü Ekspresi turları ile bu açığın kapatılması bekleniyor.

 

 

2017 yılının keşfedilen ekspreslerin yeni gözdesi Van Gölü Ekspresi. Başkentte başlayan yolculuğun Tatvan'a uzanan macerası sadece bir festivalle sınırlı kalmamalı. Belki memleketinize giden yol, belki yeni keşfedilecek yerler, belki Doğu'ya olan merak ya da sadece yolculuk yapmak. Van Gölü Ekspresi gezginlere masal gibi bir yolculuk imkanı sunuyor. İster uzandığınız yerden ister oturduğunuz yerden, dağlarda otlayan koyunları izleyip seslerini duyabileceğiniz, güneşin doğuşuna uyanıp kahvenizi yudumlarken her an değişen doğayı izleyebileceğiniz, Anadolu'nun bir fotoğraf albümü gibi gözünüzün önünden geçtiği muhteşem bir yolculuk Van Gölü Ekspresi. Şehrivan Gazetesi olarak tren serüvenindeki uğrak noktalarını ve oralardaki önemli detayları derledik. 

 

 

ANKARA’DAN BAŞLAYAN SEFER

 

Doğu Ekspresi‘nden sonra, İstanbul’da başlayan hızlı tren çalışmaları nedeniyle artık Ankara-Tatvan arası sefer yapan Van Gölü Ekspresi, Doğu Anadolu bölgesini canlandırmaya devam ediyor. Son yıllarda Doğu’ya giden gezginlerin artmasıyla önem kazanan ekspresler arasına giren Van Gölü Ekspresi için ilerleyen zamanlarda bilet bulmak zor olacak gibi görünüyor.

Adının Van Gölü Ekspresi olması sebebiyle son durağın Van olduğu sanılsa da tren Van’a değil Van Gölü’nün bulunduğu Bitlis ilçesi olan Tatvan’ a gidiyor. Bu yüzden bilet için arama yaptığınızda Tatvan Gar olarak arama yapılması gerekiyor. Trenin sefer sayısı ise haftada 2 ile sınırlı. Ankara’dan kalkan tren sadece Salı ve Pazar günleri oluyor ve yaklaşık 25 saat süren yolculuğun ardından Tatvan’a ulaşıyor. Tatvan’dan Salı ve Perşembe günleri kalkan tren yine aynı sürede ve aynı güzergahta ilerliyor fakat hava koşulları nedeniyle ya da trenin rötar yapması sebebiyle yolculuk birkaç saat daha uzayabiliyor.

 

 

25 SAATLİK YOLCULUK

 

Van Gölü Ekspresi’nde de diğer ekspreslere benzer olarak Pulman, Örtülü Kuşetli, Yataklı ve Yemekli olmak üzere dört tip vagon bulunuyor. Pulman vagonlar daha çok şehirlerarası otobüsler gibi bir tarafta tekli koltuk bir tarafta ikili koltuklar olarak dizayn edilmiş. Evcil hayvanların kabul edildiği tek bölüm olan Pulman’da bir bilet fiyatının yarısını ödeyerek evcil hayvanınızı da yanınıza alabiliyorsunuz. Ankara – Bitlis arası yaklaşık 25 saat sürmesinden dolayı bu vagonlar genelde daha kısa mesafeler için kullanılıyor. Bu kısım için kişi başı 2018 yılı için 47 lira ödeniyor.

 

 

BİR DİĞER VAGON TİPİ İSE ÖRTÜLÜ KUŞETLİ

 

Bu vagonda 4 kişi kalınıyor ve ranzaya benzer biçimde toplamda 4 ayrı yatak bulunuyor. Alttaki yataklar kaldırılarak koltuk tipine geçilebiliyor. Kalabalık guruplar için bu vagonlar hem avantajlı hem de yolculuğu bir arada geçirmek açısından oldukça keyifli. Ayrıca tren personeli tarafından temiz çarşafta veriliyor. Bu vagonda kalmak için kişi başı 2018 yılı için 61 lira ödemeniz gerekiyor.

 

 

MANZARAYI İZLEME İMKANI

 

Trenin en rahat vagonu ise yataklı vagon. Hem iki kişilik yataklı kompartıman hem de tek kişilik yataklı kompartımanların bulunduğu yataklı vagon trenin en rahat vagonu. İçerisinde mini buzdolabı, priz masa ve lavabonun da bulunduğu vagon en çok tercih edilen vagon olduğu için bu vagonda seyahat etmek isteyenlerin biletlerini daha önceden almaları gerekiyor. Çiftler için ideal olan vagon size sakin bir yolculuk imkanı sunuyor. İki kişilik kompartımanda tek kişi  2018 yılı için 75 lira, tek kişilik kompartıman için ise 91 lira ödemeniz gerekiyor. Ve sadece yolculuğunun belki bir kısmını geçirebileceğiniz vagon tipi; yemekli vagon. Acıktığınız zaman ziyaret edebileceğiniz vagonda atıştırmalıklar, içecekler, yemekler mevcut. Uzun süren yolculuklar için harika bir seçenek olan yemekli vagon 4 kişilik masalardan oluşuyor. Ve oda tipinde olmadığı için hem ferah bir ortam sunuyor hem de pencerelerden rahatça manzarayı izleme imkanı buluyorsunuz.

 

 

VAN GÖLÜ EKSPRESİ İSTASYONLARI

 

Yolculuğun ilk istasyonu Ankara fakat şu an süren demir yolu iyileştirme çalışmalarından  dolayı Ankara’ya 1 saat uzaklıkta olan Irmak istasyonundan trene biniliyor. Buraya kadar isterseniz kendiniz gidebilirsiniz isterseniz saat 11 de kalkan servislerle Irmak’a ulaşabilirsiniz. Tren kalkış saati gündüz olduğu için trene biner binmez hemen manzarayı izlemeye koyulabilirsiniz. Gece ise uyuyup dinlenmenizde fayda var çünkü hem gece manzarayı izleme şansı  bulamayacaksınız hem de sabahın ilk ışıklarını ve güneşin doğmasını rahatça izlemeniz için iyi bir uyku çekmeniz şart. Ayrıca trenden indiğinizde ilçeyi keşfe çıkacaksanız dinç olmanız sizin yararınıza olacaktır.

 

 

VANGÖLÜ EKSPRESİ BİRBİRİNDEN GÜZEL ŞEHİRLERDEN GEÇİYOR

 

Ankara, Irmak, Yahşihan, Kırıkkale, Balışıh, Çerikli, Sekili, Yerköy, Caferli, Şefaatli, Sarıkent, Karasenir, Kanlıca, Yenifakılı, Himmetdede, Boğazköprü, Kayseri, Sarıoğlan, Karaözü, Yeniçubuk, İhsanlı, Şarkışla, Hanlı, Gözmen, Bedirli, Kalın, Yapı, Sivas, Taşlıdere, Bostankaya, Yenikangal, Çetinkaya, Demiriz, Akçamağara, Akgedik, Hekimhan, Malatya, Battalgazi, Fırat, Kuşsarayı, Pınarlı, Baskil, Şefkat, Yolçatı,Elazığ, Yurt, Çağlar, Muratbağı, Palu, Beyhan, Ekerek, Suveren, Genç, Turna, Nurik, Solhan, Kale, Muş, Sıcaksu, Rahova ve Tatvan.

 

 

TATVAN FERİBOT

 

Tatvan, Van Gölü’nün güney kıyılarında, Nemrut dağının eteklerinde hoş bir sahil kasabası havasıyla doğu kültürünün harmanlandığı bir ilçe. Bitlis merkezden daha büyük ve güzel bir yaşam alanı olan Tatvan çevre illerden de turist alıyor. Peki neden Tatvan bu kadar turist alıyor? Öncelikle Tatvan’da bulunan Nemrut Dağı ve Krater Gölü gidilecek yerlerin başında geliyor. Doğa harikası olan bu yöre turistlere görsel bir şölen sunuyor. Bunun dışında tarihi yapılar, Osmanlı dönemine ait mimari yapılardan birkaçı olan Tatvan Kalesi, Kalekıran Kalesi, El-Aman Kervansarayı görülmesi gereken tarihi yapılardan. Ve aslında en çok turist çeken özelliği ise Van Gölü kıyısında olması. Sahil kasabası havası bulunan Tatvan’da, sahil kenarında bulunan kafeler, yeşillikler, bisiklet turları ve dağ manzarası ile yöreyi canlandırmayı başarmış. Bu nedenle çevre illerden de farklılık arayanlar Tatvan’ı tercih ediyor.

 

 

TATVAN’DAN VAN’A NASIL GİDERİM?

 

Van Gölü Ekspresinden indikten sonra Tatvan’ı gezdiniz ya da direkt olarak Van’a geçmek istiyorsunuz. O zaman ne yapacaksınız? Bir kaç alternatif mevcut. İlki feribotla Van’a ulaşmak. Fakat feribotun kalkma saati çeşitlilik gösterdiği için istediğiniz vakitte sefer bulmanız çok zor. Bir diğer alternatif ise otobüs ki bu en çok tercih edilen. Yaklaşık 140 km olan Tatvan- Van arası 2,5 saat sürüyor. Ve 20-30 lira gibi bir maliyetle ulaşımınızı tamamlayabiliyorsunuz. Ve son seçenek ise taksi kiralamak. 250-300 lira gibi bir maliyeti oluyor fakat 3-4 kişi anlaşıp giderseniz hem sizin için maliyeti düşük hem de daha rahat bir seçenek olacaktır.

 

VAN’DA NELER YAPILIR?

 

Van’a gittiniz. Ne yapacaksınız? Nereleri gezeceksiniz? Önce bir dillere destan olmuş Van kahvaltısından başlayın. Gezi boyunca yorulacağınız için enerji toplamanız şart. Rekorlar kitabına giren Van kahvaltısında yöreye özgü kavut, tereyağı, murtuğa ve tabi ki otlu peynir bulunuyor. Bunların dışında peynir türlerinin çoğunlukta olduğu bir kahvaltı çıkacak karşınıza ve yanında da isteğinize göre çay ya da süt isteyebiliyorsunuz. Yoğurt kaymağı ve ceviz reçeli de kahvaltı sofrasını şenlendiren yiyeceklerden.

 

 

Karnınızı doyurdunuz, sıra şimdi gezilecek yerlerde. İster görkemli Van kalesinden başlayın ister direkt olarak Akdamar kilisesinin bulunduğu Akdamar adasına gidin seçim sizin. Yedi kilise, Ulu cami, Hoşap kalesi, Van kedisi evi ve tabi ki görülmeye değer Muradiye şelalesi Van’ı Van yapan destinasyonlar.

 

Bu illerin dışında başka ne yapabilirim diyorsanız Bitlis’in ahlat ilçesinde bulunan Selçuklu mezarlığını mutlaka görün ve oradan yöreye özgü Ahlat Bastonu alabilirsiniz. Van Gölü Ekspresi, Doğu’ya olan merakınızı maceralı bir yolculukla başlatıp yeni keşifler yapmanıza olanak sağlayan en güzel tercihlerden biri olacak. Adım adım gideceğiniz Anadolu’yu seyretmek yolculuğunuzun en zevkli kısmı olacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2018, 05:57
YORUM EKLE