banner290

Van Gölü Eylem Planı programında Van Gölü yine masaya yatırıldı!

Son yıllarda gündemden düşmeyen Van Gölü kirliliği sorunu devam ederken, gölün gelecek nesillere temiz bırakılması için de çalışmalar sürüyor. Gölün yıllardır çöp ve atık sular nedeniyle maruz kaldığı kirlilik sorununun çözümü için Büyükşehir Belediyesince projeler yürütülürken, kent için büyük öneme sahip ‘Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı’ kapsamında bir kez daha değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Van Gölü Eylem Planı programında Van Gölü yine masaya yatırıldı!

ŞEHRİVAN HABER: MEHMET ALİ EKİNCİ- ŞABAN BEYAZSAÇ

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü için çalışmalar devam ediyor. Van ile çevresinde son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma, Van Gölü'ndeki su seviyesini düşürürken, bir taraftan da gölün temizlenmesi için de projeler yürütülmeye devam ediyor. 2020 yılında Emine Erdoğan ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından startı verilen ‘Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı’ gölün geleceği için büyük önem taşırken, gölün etrafında bulunan belediyeler de çalışmalarını hızlandırdı. Geçtiğimiz gün ise Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı’ kapsamında değerlendirme toplantısı düzenlendi. Toplantı da kirlilik başta olmak üzere dip çamur temizliği, doğal sit alanları ve katı atık yönetimi gibi konular masaya yatırıldı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Eyyüp Karahan, Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Ozan Balcı, Bitlis Valisi Oktay Çağatay, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mehmet Fatih Çelikel, Bitlis ve Van İlçe Belediye Başkanları, Kaymakamlar ve STK temsilcileri katıldı.

VAN GÖLÜNÜN GELECEĞİ MASAYA YATIRILDI

Ülkenin ve Van’ın en büyük değerlerinden biri olan Van Gölü için yerel yönetimler seferber olurken, gelecek nesiller için projeler ve toplantılar düzenlenmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı’ kapsamında düzenlenen toplantıda, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından Atıksu Yönetimi, Katı Atık Yönetimi, Sıfır Atık, Van Gölü'nün Doğal Sit Alanı ilan edilmesi, Dip Tarama Faaliyetleri, Atık Kabul Tesisleri, Derelerin Temizliği ile ilgili sunumlar yapıldı.

BALCI: VAN GÖLÜ BİR DÜNYA DEĞERİ

Değerlendirme toplantısında konuşan Vali Balcı, Van Gölü Eylem Planı ve Uygulama Programı çerçevesinde kısa sürede çok önemli çalışmalar yapacaklarını söyledi. Balcı, Van Gölü’nün önemini anlatarak, “Van Gölü görkemiyle, güzelliğiyle bir mucize. Atalarımızdan bizlere miras ama gelecek kuşaklara da bırakmamız lazım. Adı Van Gölü ama bir dünya değeri, kıymetli bir varlık. Bizlerin öncelikle bunun farkında olmamız gerekir. Cumhurbaşkanımızın eşleri kıymetli Hanımefendinin de bu projeyi himaye etmesi ve desteklemesi bizler için önemlidir. Bu yüzden de Van’ımız, memleketimiz adına kendilerine müteşekkir olduğumuzu belirtiyor, saygı ve hürmetlerimizi de iletiyoruz” şeklinde konuştu.

BALCI: 100 KAMYON VE 30 İŞ MAKİNASI İLE ÇALIŞMA YÜRÜTECEĞİZ

Balcı, dip çamur temizliğinden söz ederek, “Birincisi dip çamur temizliği yapıyoruz. Normalde 30’a yakın aracımız vardı, bunu 100’e çıkardık. Büyükşehir olarak Erciş’te de dip çamur temizleme çalışmalarına başladık. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımıza teşekkür ediyoruz. 100 kamyon ve 30 iş makinası ile çalışma yürüteceğiz. İkincisi katı atık tesisimiz var. Yine Van Gölü’nün kirlenmemesi adına önem arz ediyor. İleri Biyolojik Arıtma tesisimiz var. Gölümüzün kirlenmemesi açısından çok önemli. Bunun dışında Büyükşehir olarak 6 tane ilçede arıtma yapıyoruz. Çünkü ilçelerimizdeki sular da dereler aracılığıyla göle taşınıyor. Ayrıca sıfır atıkla ilgili de kapsamlı bir çalışma yapılıyor” diye aktardı.

“6 TANE İLÇEDE ARITMA YAPIYORUZ”

Balcı, “Dolayısıyla hayırlı, güzel bir iş yaptığımızı düşünüyorum. Burayı desteklemek ve katkı sağlamak benim için büyük bir mutluluktur. Bu bir ekip çalışmasıdır. Emeği geçen herkese candan ve yürekten teşekkür ediyorum. Bu işin bir parçası olmak, buna katkı sağlayan bir vali olmaktan mutluluk duyuyorum. Hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van Gölü ve Havzası için neler yapılmalı?
Van Gölü ve Havzası için neler yapılmalı? - 2 ay Önce

Bu değerli karar için sayın cumhurbaşkanımıza, Van Gölü'ne ilgileri için sayın hanımefendi eşlerine, il ve ilçelerimizde emek veren sayın yöneticilerimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Van Gölü, Allah'ın bizlere armağanı, tarihin ve doğanın bize emaneti, geleceğe tertemiz bırakmamız gereken önemli bir ekolojik miras. Bu sebeple ilgili kurum ve makamlardan bazı istirhamlarımız var:
□ Van Gölü'ne kıyısı bulunan Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Tuşba, İpekyolu, Edremit ve Gevaş ilçelerimizin yerleşimlerinin kıyıları boyunca dip çamuru, lağım, evsel atık, yosun ve kirlilik tamamiyle acilen çıkarılsın istiyoruz. Bunun için her ilçede 20 ekskavatör, 50 kamyon olmak üzere sekiz ilçede toplam 160 ekskavatör ve 400 kamyonla eşzamanlı dip çamur temizliği başlatılmasını aciliyetine ve önemine binaen istirham ediyoruz. □ Kıyıdaki sekiz ilçeden ve beldelerden geçip göle karışan bütün dere, derecik, kanal ve arkların acilen belediyeler, DSİ ve bu iş için görevlendirilmiş kalabalık ve profesyonel ekipler ve iş makineleriyle baştan başa temizlenmesini istirham ediyoruz. □ Bu sekizcilçemizde göle en az 100 metre, en çok 300 metreye kadar mesafede bulunan, sahil ve kıyıları isgal eden yapıların, tesislerin, işletmelerin, evlerin, binaların, bahçelerin, yazlıkların ve bütün şahsî kullanımların bertaraf edilmesini, sahil ve kıyıların bütün vatandaşların kullanımına açılmasını istirham ediyoruz. □ Bu sekiz ilçenin sahil ve kıyılarının kusursuz ve mükemmel bir biçimde temizlenmesini, ıslah edilmesini, ihya edilmesini, yeşil alan ve rekreasyon alanları olarak vatandaşlarımızın, yerli ve yabancı ziyaretçilerin kullanımına açılmasını istirham ediyoruz. □ Bu sekiz ilçede dere, kanal, sahil, kıyı ve göl temizliğinden sorumlu yüzlerce kişilik ilgili ve çalışkan ekipler ve "Van Gölü ve Çevresini Koruma, Kurtarma, Temizleme, Islah ve İhya Birimi" oluşturulmasını istirham ediyoruz. □ Bu sekiz ilçede göle, dere ve kanallara hiçbir kirli sıvı atık ve katı atık karışmaması ve dökülmemesi için gerekli bütün tedbirlerin alınmasını istirham ediyoruz. □ Bu sekiz ilçede tam kapasite çalışan Atık Su Arıtma Tesisleri ve Katı Atık Bertaraf Tesisleri açılmasını önemle istirham ediyoruz. □ Bu sekiz ilçede Van Gölü ve havzasının temizliği ve korunması amacıyla vatandaşları bilinçlendirici çalışmalar ve etkinlikler yapılmasını istirham ediyoruz. TÜM BUNLAR HIZLA YAPILIP BİTİRİLDİĞİNDE BU İLÇELER TURİSTİK MERKEZLER HALİNE GELİR. BURALARDAKİ YÜZ BİNLERCE İNSAN ZENGİNLEŞİR, YATIRIM VE İSTİHDAMA KAPI ARALAR, SOSYAL HAYAT CANLANIR, ÇEVREMİZ VE DOĞAMIZ TEMİZLENİR, ÜLKEMİZ KAZANIR. O HALDE TÜM BUNLARA DEĞMEZ Mİ, ELBETTE DEĞER. BUNLARIN YAPILMASI TEMENNİSIYLE TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNARIZ.

Murat Bozyel
Murat Bozyel - 2 ay Önce

Bahçesaray Tüneli yapılacak mı bu kronikleşen sorun çözülecek mi

SIRADAKİ HABER