Van Gölü için hummalı çalışma! Dip çamurundan arındırılıp gelecek nesillere bırakılacak

Van Büyükşehir Belediyesi, Van Gölü'nü kirlilikten arındırmak amacıyla başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları hız kesmeden sürdürüyor.

Van Gölü için hummalı çalışma! Dip çamurundan arındırılıp gelecek nesillere bırakılacak

Dünyanın en büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölünü kirlilikten kurtarmak ve gelecek nesillere daha temiz bir şekilde bırakmak için Van Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan balçık ve dip çamuru temizliği çalışmaları sürüyor. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığının koordinasyonunda aylardır titizlikle sürdürülen temizlik çalışmasında bugüne kadar yaklaşık 320 bin metreküp balçık ve dip çamuru temizliği yapıldı.

Gölün 13.9 kilometrelik sahil bandında onlarca kamyon ve ekskavatörle yürütülen dip çamuru temizliği son sürat devam ediyor. 2021 Eylül ayında Van Gölü’nde başlatılan Dip Çamur temizliği 27 iş makinesi ve 40 personelle yürütülüyor. Çalışmaların bir an önce bitirilmesi hedeflenirken, temizlenen alanda ördekler ve diğer canlılar Göl üzerinde rahatça yüzebiliyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kapsamlı temizliklerle Van Gölünü temizlemeye devam etmeliyiz.
Kapsamlı temizliklerle Van Gölünü temizlemeye devam etmeliyiz. - 1 ay Önce

Daha çok personel, daha çok iş makinesi ile daha çok bölgede daha sık, daha yoğun ve daha uzun süreli çalışsın ki temizlik yıllar almasın. Kanal ve dereler temizlenmedikçe, tabanları betonlanmadıkça, içlerindeki çamur ve atıklar toplanmadıkça gölümüz bir taraftan da her gün kirlenmeye devam edecek. Kıyılara, sahillere, derelere, kanallara, temizlik yapılan ve yapılmayan yerlere gidip bakarsanız dediklerimize siz de hak verirsiniz.

Birol Demirtaş
Birol Demirtaş - 1 ay Önce

Ben Türkiye,nin hemen,hemen her yerini gezdim, Van ilinde Edremit ilçesinde 10 aydır kalıyorum böyle duyarlı böyle özveriyle çalışan bir belediye görmedim.hem alt yapısı ve yol çalışmasıyla gerçekten teşekkür ederim.