banner290

Van Gölü için koruma ve kontrollü kullanım alanı kararı çıktı!

Son yıllarda korunması için hem çağrılar yapılan hem de önemli adımlar atılan Van Gölü için dile getirilen koruma kanunu konusunda beklenilen karar çıktı.

Van Gölü için koruma ve kontrollü kullanım alanı kararı çıktı!

ŞEHRİVAN ÖZEL - Van’ın en önemli zenginliği olan 600 bin yıllık Van Gölü’nün korunması için beklenen adımlardan birisi atıldı. Van Gölü Koruma Kanunu, Özel Koruma Bölgesi gibi taleplerin dillendirildiği ve bu konuda birçok kurum, kuruluş ve siyasetçinin mücadelesini verdiği süreç ile ilgili önemli bir karar çıktı. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan’ın takibini sürdürdüğü, Van Gölü Aktivisitleri’nin ısrarla mücadelesini verdiği koruma süreci ile ilgili resmi kanallardan verilen mücadele geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleşen sempozyumda daha da öteye götürüldü. Geçen süreçte işlemler hızlandırılırken geçtiğimiz hafta itibariyle de beklenen ilan Resmi Gazete’de yayınlandı.

VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİ KORUMA VE KONTROLKULLANIM ALANI OLARAK İLAN EDİLDİ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişiklik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nden yapılan bir açıklama ile Van Gölü ve çevresinin ‘Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı’ olarak ilan edildiği bilgili edinildi. O açıklamada koruma alanı ilan edilmesiyle ilgili olarak ayrıca şu ifadeler paylaşıldı: Van ve Bitlis illeri Van Gölü Potansiyel Doğal Sti Alanı, aşağıdaki haritada gösterildiği şekliyle Bakanlık Makamının 21.07.2022 tarihli oluru ile “Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Alanı’ olarak tescil edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Gülşen Orhan tarafından paylaşılan müjdeli haberin ardından bir paylaşım yapan Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan, kararı sevinçle karşılarken, şu ifadelere yer verdi: Van Gölü için tarihi gün! Van Gölü’nün korunmasına yönelik yürütülen çalışmalarda; Van Gölü ve çevresi "Doğal Sit-Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı" olarak tescil edildi. Emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Paydaşı olduğumuz “Van Gölü Havzası Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” üyelerine ve emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2022, 11:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayırlı olsun inşaAllah
Hayırlı olsun inşaAllah - 2 hafta Önce

EMEĞİ GEÇEN HERKESE VE DEVLET BÜYÜKLERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ. ARTIK VAN GÖLÜ ÇEVRESİNDEKİ İL, İLÇE VE BELDELER, VALİLİKLER, KAYMAKAMLIKLAR, BELEDİYELER, DSİ, ÇEVRE VE SEHİRCİLİK MÜDÜRLÜKLERİ, DAKA, DAP İDARESİ VE ILGİLİ BÜTÜN KURUM VE KURULUŞLAR 21.07.2022'DEN İTİBAREN SİT ALANI OLAN, KORUNMASI GEREKEN BİR ALAN OLAN VAN GÖLÜ'NÜ, HAVZASINI, KIYILARINI, KUMSALKARINI, SAHİLLERİNİ, KIYILARINI, DÖKÜLEN KANALLARI, DERELERİ TEMIZLEMEK, ISLAH ETMEK, İHYA ETMEK VE BÜTÜN BU KIYILARI PARK, YEŞİL ALAN, REKREASYON SAHALARI HALİNE DÖNÜŞTÜRMEK İÇİN, KIYI İŞGALLERİNİ SONLANDIRMAK İÇİN, VAN GÖLÜ VE ÇEVRESİNİ TURİZME KAZANDIRMAK İÇİN LÜTFEN HAREKETE GEÇSİNLER İSTİYORUZ. VAN GÖLÜ KIYISINDAKİ YERLEŞIM YERLERİNDE YAŞAYAN YÜZ BİNLERCE VATANDAŞ BÜTÜN BU ÇALIŞMALARI BEKLİYOR VE BEKLEYECEK. EMEĞİ GEÇEN HERKESE MİNNETTARIZ.

Çok acil harekete geçmeliyiz.
Çok acil harekete geçmeliyiz. - 2 hafta Önce

O halde bugünden itibaren Van Devlet Su İşleri şu lağım ve çöplük deposuna dönmüş tarihi Şamran Kanalını da, Akköprü ve Kurubaş derelerini de, Van Gölü'ne dökülen dere ve kanalları da görüp temizlesin artık. İnsana,,çevreye, doğaya, Van Gölü'ne verilen değeri görmek isteyen herkes ve Van Gölü Aktivistlerini geçenlerde yerel medyada haber olan Şamran Kanalını ve diğerlerini görmeye davet ediyoruz. Cumhurbaşkanlığının kararına rağmen neden kurumlar temizlemiyor? Van Gölü'ndeki dip çamuru kıyılar boyunca tüm ilçelerde mevcut. Onlarca npkta tıpkı Tuşba'da temizlenmekte olan bölge gibi kirli. Aynı anda en az elli altmıs ekskavatör ve yüz elli kamyonla bütün kirli alanlarda temizlik başlatılamaz mı? Yoksa diğer yerlerin hepsi Tuşba'daki birkaç ekskavatör ve kamyonu mu bekleyecek. Öyle olursa bu göl yıllar sonra bile temizlenmez. Dereler, kanallar, kıyılar, sahiller, Edremit, İpekyolu, Tuşba, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Tatvan, Gevaş, Çiçekli kıyıları boyunca iş makinaları, teknik donanım ve yüzlerce mühendis ve personelle kapsamlı, yoğun ve hızlı bir temizlik ve kurtarma seferberliği başlamazsa bu gölün mevcut halini, kanalların halini beş yıl, on yıl sonra da konuşmaya devam ederiz. Van Gölü ölüyor, farkında mıyız?