banner254

Van Gölü kıyısına terk edilen düzensiz göçmenler donma tehlikesi geçirdi

Van’ın Gevaş ilçesindeki Van Gölü kıyısına terk edilen yaklaşık 49 düzensiz göçmen, olumsuz hava şartları nedeniyle donma tehlikesi geçirdi.


Gevaş Kaymakamlığından 112 Acil Servise yapılan ihbar üzerine sağlık ekipleri hemen harekete geçti. Van Gölü’ndeki Akdamar İskelesi'ne çok sayıda sağlık ekibi sevk edilirken, İn Mahallesi sahiline de sahil güvenlik ekipleri ve iki tekne yönlendirildi. Kimliği belirsiz kişi veya kişilerce tekneyle götürülen düzensiz göçmenler, İn Mahallesi kıyısına bırakıldı. Bölgede etkili olan olumsuz hava şartları nedeniyle donma tehlikesi geçiren düzensiz göçmenler için ekipler hazır bekletiliyor.


Van Valisi Mehmet Emin Bilmez ise, yaklaşık 49 kişilik düzensiz göçmenin İn Mahallesi kırsalındaki Van Gölü sahiline bırakıldığını söyleyerek, “Olumsuz hava koşulları nedeniyle karadan bölgeye ulaşılamadığı için Gevaş ilçesinden bölgeye iki tekne yönlendirdi. Düzensiz göçmenler tekneyle Akdamar İskelesi'ne getirilecek. İskelede sağlık, UMKE, AFAD ve jandarma ekipleri hazır bekliyor. Düzensiz göçmenler buradan ambulanslarla hastaneye kaldırılacak” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2020, 21:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yetkililer bu sorunu Vanın gündeminden ne zaman çıkaracak?
Yetkililer bu sorunu Vanın gündeminden ne zaman çıkaracak? - 1 yıl Önce

Sayın valim son üç yıldır Van adeta göçmen ve kaçakçı cennetine döndü. Yılın dört mevsiminde de Başkale, Özalp, Çaldıran, Saray, Muradiye, Erciş güzergahlarından ilimize ve ilçelerimize kaçak göçmenler sokuluyor. Her defasında 50'şer, 100'er, 200'er gruplar halinde kadın, çocuk, yetişkin her yaştan bekar veya ailelerden oluşan Afganistan, Pakistan, İran, Endonezya, Orta Asya, Irak ve Suriye uyruklu kaçaklar- göçmenler yurda sokuluyor. Sınırlarda termal kameralar, jandarma, istihbarat, korucular, polis hiç kimse bu kalabalık kafileleri görmüyor mu? Bunlar ışınlanıp girmiyor. Van merkezin her yerine bırakılıyorlar. Bu işi yapan kişiler, araçlar bilinmiyor olamaz. Bu şehrin ve bu ülkenin huzurunu ve bu kaçakların hayatını tehlikeye atan insan ticareti/ insan kaçakçılığı yapan alçakları devlet bulamıyorsa, tespit edemiyorsa, bitiremiyorsa ve on binlerce kaçak son üç yılda sadece Vandan yurda girmişse, ilimize ve ilçelerimize bırakılabilmişsa vay halimize. Peki bu işin sorumluluğu kimde? Bu ülke kime emanet? Hani güvenlik, hani sınır koruma, hani istihbarat? Gerçekten bu şehre de, bu ülkeye de parası alınıp kaçakçılar tarafından yaşamlarıyla oynanan o insanlara da yazık ediliyor.