banner290

Van Gölü'nde yapılan dip çamuru temizliği ile ilgili Bakan Kurum'dan açıklama

Van Gölü, temizleme çalışmaları hız kesmeden devam ederken, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da resmî sosyal medya hesabından Van Gölü’nde yapılan dip çamuru temizliğiyle ilgili paylaşımda bulundu. Kurum, Van ve Tatvan’da 807 bin metreküp dip çamur temizliği yapıldığını söyledi. 

Van Gölü'nde yapılan dip çamuru temizliği ile ilgili Bakan Kurum'dan açıklama

Bakan Kurum, yaptığı paylaşımda, “Van Gölü’müz hep mavi kalacak! Dünyanın incisi Van Gölü'müzü korumak, en güzel haliyle geleceğe taşımak için canla başla çalışıyoruz. Bugüne kadar 807 bin metreküp dip çamuru temizliği yapıldı.” dedi.

VAN VE TATVAN’DA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı çerçevesinde Van ve Tatvan’da dip tarama temizliklerinin devam ettiği, yapılan çalışmalar ile bugüne kadar çıkartılan dip çamuru miktarının 807 bin metreküp olduğu aktarıldı.

“VAN MERKEZDE 1. ETAP ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI, ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

Van Gölü dip çamuru temizleme çalışmalarının 2019 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatıldığının hatırlatıldığı açıklamada, Van merkezdeki 1’nci etap çalışmalarının tamamlandığı ve 2’nci ve 3’ncü etap çalışmalarının da devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, Van Gölü’nün temizliği için Van Merkezi Atık Su Arıtma Tesisi ve Entegre Katı Atık Tesisi’nin devreye alındığı ve kaçak ahırların yıkılarak hayvansal faaliyetten kaynaklanan kirliliğin azaltıldığı ifade edildi. Dereler vasıtasıyla da Van Gölü’ne ulaşan kirliliğin önüne geçilmesi amacıyla derelerin ıslah çalışmasının tamamlanarak temizleme çalışmalarına devam edildiği aktarıldı. Ayrıca Van Gölü’nün, koruma kullanma dengesinin sağlanması amacıyla doğal sit statülerinden Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alanı olarak tescil edildiği vurgulandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Van Gölü havzasında noktasal ve yayılı kaynaklı kirleticilerin önlenmesi amacıyla da ilgili tüm kurumların katılımı ile “Van Gölü Havza Koruma Eylem Planı ve Uygulama Programı” oluşturularak Mart 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandığının altı çizildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÖLÜ HAVZASI
VAN GÖLÜ HAVZASI - 1 hafta Önce

Bu çalışma için emeği geçen herkese minnettarız. Allah'ın hediyesi, doğanın emaneti olan Van Gölü'nü korumalıyız. Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Erciş, Tuşba, İpekyolu, Edremit ve Gevaş'ın kıyılarında eş zamanlı olarak uzun bomlu vinçler ve kamyonlarla dip çamur temizliği yapılmasını istirham ediyoruz. Bu sekiz ilçenin her birinde 20 vinç, 60 kamyon ile toplamda 160 vinç ve 500 kamyonla sekiz ay kesintisiz çalışılırsa çamur ve pisliğin yüzde doksanı temizlenir. DSİ de bu sekiz ilçedeki dere, derecik, kanal ve arkları baştan başa temizlemelidir. Sekiz ilçede tam kapasite çalışan Atık Su Arıtma Tesisleri ve Katı Atık Bertaraf Tesisleri olmalıdır. Sekiz ilçe kıyılarında sahil bandı ve rekreasyon alanları olmalıdır. İşte o zaman Van Gölü havzası mükemmel bir turistik alan haline gelir.

SIRADAKİ HABER