banner290

Van Gölü'nden çıkarılan balçığın miktarını duyan şok oldu!

Van Büyükşehir Belediyesi’nce başlatılan Van Gölü’ndeki dip çamuru temizleme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Şuana kadar gölden 615 bin metreküp dip çamuru ve balçık çıkarıldı.

Van Gölü'nden çıkarılan balçığın miktarını duyan şok oldu!

Büyükşehir Belediyesi çevreci projeleriyle Van Gölü'ne hayat vermeye devam ediyor. Gölde yılarca biriken çamur ve balçığın temizleme çalışmalarını sürdüren ekipler, 1. Etaptaki çalışmalarında sona gelirken, 2 ve 3. Etaplarda da çalışmalarına başladı. 3.755 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en büyük sodalı gölü ve Türkiye’nin en büyük gölü olan Van Gölü kirlilikten arındırılıyor. Büyükşehir Belediyesince başlatılan balçık ve dip çamuru temizliği çalışmaları ile Van Gölü’nün gelecek nesillere daha temiz bir şekilde bırakılması amaçlanıyor. Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı’nın koordinasyonunda 1 yılı aşkındır süredir titizlikle sürdürülen temizlik çalışmasında bugüne kadar yaklaşık olarak 615 bin metreküp balçık ve dip çamuru temizliği yapıldı.

Tuşba ilçesi İskele Mahallesi Sahil kısmında başlatılan 1. Etaptaki çalışmalar yüzde 90 civarında tamamlanırken, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve İskele 15 Temmuz Parkı arasındaki 2. Etap ile İpekyolu ilçesi Yaşar Kemal Parkı sahil kısmındaki 3. Etapta ise çalışmalar sürüyor. 50 iş makinesi ve 65 personel ile yapılan çalışmalarla gölün 14 kilometrelik sahil bandında 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru temizlenmesi hedeflenen projede, şu ana kadar 615 bin metreküp dip çamuru ve balçık çıkarıldı. Ayrıca yapılan çalışmalar kapsamında Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi sahili, Edremit Sahil Limanı, Akdamar Adası Limanı ve Gevaş Balıkçı Barınağı gibi alanlar da dip çamurundan arındırılırdı. Dip çamuru temizliği, gölün ekosistemine olumlu katkı sağlarken, temizlik çalışmalarının tamamlandığı bölgelerde yıllar sonra çok sayıda kuş türü tekrar görülmeye başlandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Lütfen elimizi çabuk tutalım
Lütfen elimizi çabuk tutalım - 3 gün Önce

GÖLÜN ÇEKİLMESİ ÜÇ MİLYON TON ÇAMUR, ÇÖP VE PİSLİĞİ KIRK KOMRTRELİK BU KIYILARDAN ÇIKARMAK İÇİN FIRSATTIR. GÖL YÜKSELİRSE MALİYET İKİ KATINA ÇIKAR, TEMİZLİK ZORLAŞIR. ONUN İÇİN 200 İŞ MAKİNESİYLE HIZLA TEMİZLEMELİYİZ.

Elimizi çabuk tutalım
Elimizi çabuk tutalım - 3 gün Önce

GÖLÜN ÇEKİLMİŞ OLMASI, GÖLDEKİ BEŞ MİLYON TON ÇÖP, ATIK, LAĞIM VE KİRLİLİĞİN ÇIKARILMASI İÇİN TAM BİR FIRSATTIR. GÖL SULARI YÜKSELİRSE BU TEMİZLİĞİN MALİYETİ İKİ KATINA ÇIKAR, TEMİZLİK ZORLAŞIR. ONUN İÇİN 200 İŞ MAKİNESİYLE ( 40 EKSKAVATÖR 160 KAMYON) GÖLÜ HIZLICA TEMİZLEMELİYİZ. 180 GÜNDE, ALTI AYDA BİLFİİL ÇALIŞIRSAK. 40 KM'LİK KIYILAR BOYUNCA, GEVAŞ, ÇİÇEKLİ, EDREMİT, İPEKYOLU, TUŞBA KIYILARI BOYUNCA GÖLÜMÜZ PIRIL PIRIL OLUR.