Van Gölü'nün korunması için bir adımda ÇEVDER'den! Van Gölü ve çevresi özel koruma bölgesi ilan edilecek

Geçen yıllara oranla sıcaklığın yükselmesine bağlı gelişen aşırı buharlaşma, bölgedeki baraj, akarsu ve su kaynaklarının yanı sıra Van Gölü'nün seviyesinde de büyük düşüş yaşanmasına yol açarken ÇEVDER, Van Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne dilekçe vererek Van Gölü’nün korunması için ilk adım attı.

Van Gölü'nün korunması için bir adımda ÇEVDER'den! Van Gölü ve çevresi özel koruma bölgesi ilan edilecek

Van Çevre Derneği (ÇEVDER) tarafından Van Gölü ve çevresinin Özel Koruma Bölgesi ilan edilmesi için Van Valiliği Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne dilekçe vererek ilk adımı atmış oldu. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından da paylaşım yapan ÇEVDER, “Van Gölü ve çevresinin Özel Koruma Bölgesi olarak ilan edilmesi için önemli bir adım attık. Herkesin desteklemesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2022, 11:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
YAPILMASI GEREKENLER BUNLAR ASLINDA
YAPILMASI GEREKENLER BUNLAR ASLINDA - 1 ay Önce

Çiçekli'den Havaalanına, Havaalanından YYÜ Kampüsüne kadar bütün sahiller, kıyılar ve açık alanlar temizlenerek ıslah edilmeli, park ve yeşil alan, sahil bandı ve rekreasyon alanları yapılmalıdır. Mahallerin içinden geçerek Van Gölüne karışan bütün dereler, kanallar ve arklar temizlenip ıslah edilmelidir. Van Gölü sahillerindeki dip çamur temizliği birçok noktada, eş zamanlı olarak kalabalık bir araç filosuyla yapılmalıdır. Van Gölü kıyı ve sahillerinde hiçbir tesis, bahçe, yapı ve işletmenin işgaline izin verilmemeli, gölümüzün çevresi bütün vatandaşların kullanımına açılmalıdır.