Van Gölü sahilinde, semaver ve mangal yakılması yasaklandı!

Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, kazanılan mavi bayrağın kaybedilmemesi ve halkın sağlıklı bir ortamda dinlenmeleri için alınan meclis kararı ile Mollakasım ve Ayanıs halk plajlarında semaver ve mangal yakılmasını yasaklandığını söyledi.

Van Gölü sahilinde, semaver ve mangal yakılması yasaklandı!

Yaz sezonun başlamasıyla birlikte denize kıyısı olmadığı halde Türkiye'nin tek mavi bayraklı halk plajı olan Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı ile devam niteliğindeki Ayanıs Halk Plajı yerli ve yabancı turistlerin uğradığı gözde mekanlar arasında yer almaya devam ediyor. Mavi bayrağın ulusal ve uluslararası anlamda en çok bilinen çevre ödülü olduğunu vurgulayan Başkan Akman, “Plajların mavi bayrak ödülü alması için çevre yönetimi, çevre bilgilendirme, plaj temizliği ve can güvenliği gibi 33 kriter var ve hepsinin yerine getirilmesi gerekir” dedi.

Belirlenen kriteri yerine getirmediğinden dolayı bu yıl birçok plaja verilen mavi bayrağının iptal edildiğini hatırlatan Başkan Akman, denize kıyısı olmadığı halde Türkiye'nin ilk ve tek mavi bayraklı halk plajı olan Van Gölü kıyısındaki Mollakasım Halk Plajı’nı kaybetmemek ve halkın sağlığını koruma adına alınan meclis kararı ile semaver ve mangal yakılmasını yasakladıklarını ifade etti. Van turizmine pozitif katkı sağlayan Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nın korunması için halkın da destek vermelerini beklediklerini dile getiren Başkan Akman, “Plaja giden vatandaşlarımızın günlük ihtiyacını karşılayabilecek restoran, lavabo, mescit gibi geniş ve ferah mekanlar oluşturduk” ifadelerini kullandı.

Mollakasım Mavi Bayraklı Halk Plajı’nın devamı niteliğinde olan Ayanıs Halk Plajı’nın da kadınlara tahsis edildiğinin müjdesini veren Başkan Akman, “Artık kadınlarda bu yaz sezonunda kendilerine tahsis edilen plajda Van Gölü’nün temiz suyunda yüzme imkanı bulabilecekler” şeklinde konuştu. Başkan Akman; Van halkı olarak kendilerine verilen ve ilin turizmine pozitif katkı sağlayan ‘Mavi Bayrağı’ kaybetmemek adına mavi bayrağın 33 kriterinden biri olan semaver ve mangalın yakılmaması uygulamasına gösterecekleri hassasiyetlerinden dolayı şimdiden kendilerine teşekkür ettiğini söyledi. 

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2022, 14:05
YORUM EKLE
YORUMLAR
Onur
Onur - 6 ay Önce

VAllahide billahide yazık.. her gidişimde çöplerle karşılaşıyorum! Ve sadece şunu düşünüyorum,bunu yapan yaratıklarda hiçmi vicdan,aile terbiyesi,Allah korkusu ve merhamet yokmu? Geçen kadın demeye utandığım bir mahlukat içi pislikle dolu 2 adet prima sahilin hemen kenarında bırakıp defolup gitmişti.. keşke bunu yapan mahlukatlara gölü yasak etselerdi.. her gördüğümde toplayıp atanlara beddualar ediyorum

Temizlik imandandır
Temizlik imandandır - 6 ay Önce

İyi, güzel de Tuşba semtleri, mahalleleri, mahalle araları, kıyı ve sahilleri, parkları, açık alanları, cadde ve sokaklari ile Çitören, Mollakasım, Ayanıs ve Amik kıyı ve sahillerinde detaylı, özenlik de yapılsa çok iyi olacaktı. Kirlilik gercekten çok fazla, ilgisizlik çok fazla.

hakan
hakan - 6 ay Önce

Çok yerinde bir uygulama. Çoktan olması gerekiyordu...

Hizmetten rahatsız olan kim
Hizmetten rahatsız olan kim - 6 ay Önce

Temizlik isteyen yorumun altında BEĞENMEDİM butonuna kimler basıyor?

Can
Can - 6 ay Önce

Kalan sahillerinde zaten resmi kurumlar ve özel kişiler parsellemiş göle girmek paralı

Van sevdalısı
Van sevdalısı - 6 ay Önce

Ben de Van'ın neresinde olursa olsun çöp atanlara beddua etmekten kendimi alamıyorum. Çevreyi kirletmek de kul hakkına girer .Allah rızası için bir insan çöpünü elinde çantasında tutup çöp kutusu bulduğunda atması çok mu zor?VAN 'daTEMİZ BİR ÇEVRE görmek istiyorum.