Van Gölü sahilleri yosun kirliliği ile karşı karşıya!

Van Gölü, konuşulmaya ve tartışılmaya devam ediliyor. Bir taraftan kirlilik, diğer taraftan kuraklık sorunuyla karşı karşıya olan Van Gölü, şu sıralar ise farklı bir tehlike ile karşı karşıya. Temizlenmesi, korunması ve kurtarılması için yoğun çaba harcanan Van Gölü’nün kıyı şeritleri bu yıl en kirli haliyle dikkat çekerken, kıyı şeritlerini kaplayan yosun kirlilik konusunda yeni bir tehlikesi işareti veriyor. Gölün en temiz olduğu Mollakasım, Ayanıs gibi alanlarda bile bu yıl göl sık sık yosun kirliliğinin yaşandığı görüntülerle dikkat çekiyor.

Van Gölü sahilleri yosun kirliliği ile karşı karşıya!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-FATMA NUR POLATCAN

Dünyanın en büyük sodalı gölü olan Van Gölü’nün kirliliği ve korunması konusu gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Van ile çevresinde son yıllarda azalan yağış ve artan buharlaşma, Van Gölü'ndeki su seviyesini düşürürken, bir taraftan da gölün temizlenmesi hususu için çalışmalar sürüyor. Dip Çamuru temizliği ve diğer tedbirlerle son yıllardaki kirli görüntüsünden kurtarılmaya çalışılan göl buna rağmen S.O.S. vermeye devam ediyor. Erciş ilçesi Sahilkent Mahallesi ve Tuşba’nın Molakasım Mahalesi’nde son günlerde görülmeye başlanan yosun yoğunluğu artarken en temiz kabul edilen bölgelerde sıkça görülmesi tedirginliğe neden oluyor. Kirliliğin etkisiyle birlikte kıyı şeridi yosunlarla kaplanırken, rüzgarlı havalarda etkisini sürdüren yosun ise gölü yeşile boyuyor. Ortaya çıkan bu görüntü gölün geleceği için endişe yaratırken, uzman isimler Şehrivan’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Van Gölü’nün kirliliğinin çok fazla olduğunu ve yosunların ise kirlilik için bir sinyal olduğunu söylerken, çevreciler de göl için kalıcı adımların atılması gerektiğini belirtiyor.

VAN GÖLÜ’NÜN EN TEMİZ SAHİLLERİ YOSUN KİRLİLİĞİ İLE KARŞI KARŞIYA!

Farklı noktalardaki kirliliği nedeniyle ciddi çabanın harcandığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde aldığı bir karar ile koruma konusunda adımlar attığı Van Gölü uyarılar vermeye devam ediyor. Son birkaç yılda kirliliği bariz bir şeklide görülen Van Gölü’nde son birkaç aydan bu yana da yosun ve en güzel sahillerdeki kirlilikler dikkat çekiyor. Çok yoğun kullanılan ve şehirden uzak bölgelerde bile görülmeye başlayan kirlilik tehdit ederken, son aylarda kentteki herkesin dikkatini çeken görüntülerin kirlilik konusunda ihmal edilmemesi gereken bir durum olduğu öğrenildi.

KİRLİLİK YOSUNLARLA KENDİNİ GÖSTERİYOR!

Konuya ilişkin konuşan Van YYÜ Su Ürünleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Mustafa Akkuş, Van Gölü’nün bin 650 rakımda kapalı bir göl olması nedeniyle biyolojik döngüsünün yavaş olduğunu belirtti. Her türlü ekosistemin kendisine gelen kirliliği belli bir ölçüye kadar özümseyebildiğini; ancak bu özümseyebildiğinin üstünde bir kirlilik yaşandığında ekosistemin bazı sinyaller verdiğini ifade eden Dr. Öğretim Üyesi Akkuş, “Bu kimi zaman Marmara’da olduğu gibi müsilaj olarak ortaya çıkıyor. Van Gölü gibi iç ekosistemlerinde de alg patlamaları ya da ‘yosunlaşma’ dediğimiz şekilde ortaya çıkıyor. Aslında son yıllarda havzada çok sıkça alg patlamalarına rastlıyoruz. Geçen yıllarda baraj göllerinde ciddi alg patlamaları oldu ve bununla birlikte birçok balık ölümleri meydana geldi. Bugünlerde de Mollakasım ve Van Gölü’nün Erciş kıyılarında ciddi bir şekilde alg topluluklarının yoğunlaştığını, yosunlaşmanın arttığını görüyoruz. Tabandaki kayaların üstündeki alg toplulukları aşırı derecede meydana geliyor” dedi.

AKKUŞ: VAN GÖLÜ’NÜN KİRLİLİK YÜKÜ FAZLA

Yosunlaşmanın şu an için ciddi bir tehdit oluşturmadığını; ancak Van Gölü’nün verdiği sinyalle kirlilik yükünün fazla olduğunu gösterdiğini dile getiren Akkuş, “Geçmiş yıllarda bu tip manzaralara hiç denk gelmiyorduk. Maalesef bu yıl yoğun bir şekilde yosunların olduğunu görüyoruz. Göldeki sığ alanlarda sıcaklığın artması, besin tuzlarının fazlalaşmasına bağlı buradaki alg ve yosunlar için uygun bir ortam oluşuyor. Aslında Van Gölü bize bir sinyal veriyor. Van Gölü, kirlilik yükünün çok fazla olduğu yönünde bir sinyal veriyor. Dolayısıyla Van Gölü’nün etrafındaki bütün arıtmaların tam kapasiteyle çalışması gerekiyor. Şayet arıtmaların tam kapasiteyle çalışmaması ve kirliliğin artmasıyla yosunlaşma manzaralarını artarak görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

KALÇIK: MÜSİLAJ SORUNU GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR

Yosun sorunuyla ilgili konuşan Van Çevre Derneği (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, “Dünyanın her tarafında suların çekilmesinden sonra müsilaj sorunu gün yüzüne çıkıyor. Aynı şekilde Van Gölü de kuraklıktan dolayı ciddi su çekilmesi yaşıyor, bunun yanında bir de gölde ciddi kirlilik var. Kuraklıktan ve kirlikten dolayı bu yosunlar oluşuyor. Bu yosun da oradaki canlı organizmaları tehlike altına atmaktadır. Aynı şekilde insanlarımızın sahili kullanmasına da engel teşkil etmektedir. Yıllardır gölde bu sorunlar oluşuyor ve çağrılarımız da devam ediyor.” dedi.

“EVSEL ATIKLAR GÖLE DÖKÜLÜYOR”

Van’ın değeri olan gölün korunması için kalıcı adımların atılması gerektiğini ifade eden Kalçık, “Van Gölü kirlenmeye devam edilirse artık kullanılmayacak bir hal alacak. Van’ın değerlerini yok etmeyelim. Göle akan 120 tane dere var ve 20 tanesi yerleşim alanlardan geliyor. Bu derelerden ciddi anlamda evsel ataklar göle dökülüyor. Yosunların oluşmasındaki kirlilik sorununu yine biz yaratıyoruz. Suların çekilmesiyle bu kirlilik müsilajı oluşturuyor. Arıtmadaki su temiz gözüküyor ama göle akan kirli bir görüntü var.”

DAĞER: İLERİ BİYOLOJİK TESİSLERİN ARTIRILMASI GEREKMEKTEDİR

Vangölü Aktivistleri Derneği Başkan Yardımcısı Ali Emrah Dağer ise şunları söyledi: “Gözlemlerimiz doğrultusunda kuraklık ve kirlilik ile etkili olan mevsim normalleri dışında Van Gölü’nde renk değişimi ve yosunlaşma yaşanıyor. Van Gölü’nün kapalı bir havza olması neticesinde bazı bölgelerde sirkülasyon olmadığı için kirlilik ve kuraklık ile zarar görmektedir. Bütün arıtmaların eksiksiz olarak çalışması ve ileri biyolojik tesislerin artırılması gerekmektedir. Van Gölünü hiçbir koşulda artık kirletmemeliyiz. Kirletici kaynakların artık sona ermesi gerekmektedir. Bu önemlerin alınmaması halinde yosunlaşma da yaşanabilir ve bazı bölgelerinde bozulmalar meydana gelebilir. Tabi ki konunun ehemmiyeti neticesinde gerek bölgemizde bulunan kıymetli uzmanlarından gerek dışarıdan bu konuda uzman kişilerin ışığında destek alarak yön tayin edilmeli, halkımız bilinçlendirilmelidir.”

“GÖL ÇEKİLİYOR VE KURUYOR”

Kirlilik ve kuraklık sorunları her geçen yıl kendisini daha çok hissettiriyor diyen Dağer, “Kirletici kaynaklar havzada tamamı insan eliyle gerçekleşiyor. Bu konuda artık bilinçli bir topluma evrilmemiz gerektiği yönündedir. Çünkü su kaynaklarımız kuraklık ve kirlilikten zarar görüyor. Temel ihtiyacımız için bu etkiler ile aşırı tüketimde işin içine dahil olunca bir yıllık biriken suyun limitlerini aşarak sonraki yıllarda kullanmamız gereken suları da kullanmış oluyoruz. Aslında her bireyin unutmaması gereken bir durum ve konu haline dönüşmelidir. Havzada kullandığımız kaynaklar sınırsız değildir. Bu yüzden suların mutlaka yönetim planı oluşturulmalıdır.” Şeklinde konuştu.

“KAYBETMEDEN KIYMET BİLİNMİYOR”

Dağer, son olarak sözlerini şöyle tamamladı: “Van Gölü, bir gölden fazlasıdır güzelliklerle doludur. Ayrıca tarihi ve doğal güzellikleri ile bu eşsiz ekosistemin korunması için artık somut adımlarla katkı sunmak ve bu konuyu kapatmak üzere çözülmelidir. Havzayı besleyen su kaynaklarının korunması ile ilgili ivedi çalışma başlatılmalıdır. Ayrıca tarım, sanayi ve halkın kullanım alanları için su yönetimine yönelik çalışma yapılmalı ve bilinçlendirici çalışma yapılmalıdır. Maalesef insanlar kaybetmeden kıymet bilemiyor. Bu durum korkutucudur aslında etkinliklerle hep güzellikleri göstermemizin sebebi sahip olduğumuz güzelliklerin farkına vardırma ve coğrafyayı şans görüp kıymet bilmesini sağlamak istemektir. Fakat insanlara ulaşma sayımız ve farkındalıklar ile daha fazla artıyor.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mevcut durum vahim
Mevcut durum vahim - 4 ay Önce

Tatvan sahil parkı kıyılarında ve şehir boyunca göle girilemiyor, ağır koku var, göle akan kirli dere ve kanallar var. Buralarda gölegirilemiyor, ancak Adilcevaz- Tatvan arasındaki uzak kıyılarda yüzülebiliyor. Bir ekskavatör şu sıra dip çamurunu almak için göl içinde dolgu ile yol yapıyor. Benzer durum Erciş, Gevaş, Edremit, İpekyolu, Tuşba kıyılarında da mevcut. Ancak Altınsaç, İnköy dolaylarında, uzak bölgelerde, Mollakasım, Ayanıs, Çıtören, Amik, Akdamar İskelesi, Erciş'in ve Adilcevaz'ın uzağındaki özel plajlarda veya boş kıyılarda yüzülebiliyor. Bütün bu ilçelerde göle karışan kirli dere ve kanallar var. Yani Van Gölü kıyısındaki il ve ilçeler göle şehir kıyısında giremiyor. 10, 20, 30 km gibi uzak medafelerde göle girebiliyorlar. Birçok ilçe kıyısında hem dip kirliliği, hem yüzey kirliliği ve koku var. Doğal Sit Alanı ilan edilen bu göle atık sular, kirli dere ve kanallar, evsel atıklar, lağım ve kanalizasyonlar karışıyor. Beş altı ekskavatör bu kirletme devam ederken bu koca gölü nasıl temizlesin? Bütün bu ilçelerde kanal ve dere temizlikleri, kıyı ve sahil temizlikleri, çevre temizlikleri, Atık Su Arıtma Tesisleri olmalıdır. Hepsinde en az 10'ar ekskavatör çalışmalı, toplamda 80 ekskavatör ve 150 kamyon tüm bu ilçelerde gölü eş zamanlı temizlemeli. BU GÖL ÖLÜYOR, ACİL KURTARMA ÇALIŞMALARI ŞART

ÇOK ACİL ÇAĞRI
ÇOK ACİL ÇAĞRI - 4 ay Önce

Tatvan, Ahlat, Adilcevaz, Çelebibağı, Erciş, Ünseli, Tuşba, İpekyolu, Edremit, Çiçekli, Gevaş ilçe ve beldeleri için ÇOK ACİL ÇAĞRI...
● Bütün buralardaki dere ve kanallar acilen temizlenmelidir. ● Bütün buralardaki kıyı ve sahillerde bir tek izmarit, bir tek çöp dahi kalmayacak şekilde detaylı ve titiz bir temizlik seferberliği yapılmalıdır. ● Bütün buralardaki kıyılar boyunca dip çamurunu ve yüzey kirliliğini temizleyen onlarca araç ve ekipman, her birinde de tüm bu işleri hızla ve profesyonel şekilde yapan ekipler oluşturulmalıdır. ● Bütün buralardaki sahil ve kıyılarda acilen ülkemizdeki ve dünyadaki deniz ve göl kıyısındaki örnek teşkil eden şehirlerde olduğu gibi çağdaş standartlarda SAHİL BANDI, YEŞİL KUŞAK ve REKREASYON ALANLARI oluşturulup bütün sahil ve kıyılar enfes alanlar haline dönüştürülmelidir. ● Bütün buralarda Atık Su Arıtma Tesisleri yardımıyla bütün kanalizyon ve atık sular yüzde yüz arıtılmalıdır. Göle bir kova dolusu kirli su bile kesinlikle akıtılmamalıdır. ● Bütün buralarda göl kıyısından karaya doğru enine olacak şekilde en az 100 metreye kadar, en çok 300 metreye kadar özel yerleşim ve kullanımlar tamamen bitirilmelidir. Van Gölü sahil ve kıyılarının tamamı yasaların emri gereği ücretsiz biçimde bütün vatandaşların kullanımına açık olmalıdır. ● Bütün buralarda kıyı ve sahillerin en güzel burunlarını, en güzel koylarını, en güzel kıyılarını işgal eden ve özel mülkiyete dönüştüren oteller, tesisler, işletmeler, bahçeler, restaurantlar, yazlıklar, iş yerleri ve yapılar kesinlikle buralardan kaldırılmalıdır. Bütün bu güzel ve gözde alanlar göle kıyıdaş olan bütün Van ve Bitlis ili, ilçeleri, beldeleri ve köylerindeki vatandaşlara ve ziyaretçilere açık ve ücretsiz olmalıdır. ● Bütün buralarda Ağustos 2022- Aralık 2022 arasında onlarca, yüzlerce çalışma ile Van Gölü ve kıyıları bu yerleşim yerlerinin hepsine zenginlik, güzellik ve değer katan doğal bir sit alanı olarak ıslah ve ihya edilmelidir. Bütün makamlar, bütün kurumlar, bütün kuruluşlar, bütün belediyeler, DAKA, DAP İdaresi, STK'lar, çevreciler, doğaseverler, medya kuruluşları ve ilgili herkes yukarıda bahsedilen çalışmalar için çok acilen seferber olmalı, teyakkuza geçmeli ve yapması gerekeni en acil şekilde ve en iyi şekilde yapmalıdır.

Tuşba
Tuşba - 4 ay Önce

Bir göl kokuyorsa ciddi bir sorun var demektir. Kıyıdaki mahalleler pencerelerini açamıyorsa sorun var demektir. İnsanlar ağır koku sebebiyle oralarda dolaşamıyorsa sorun var demektir. Tuşba'nın birçok bölgesinde yaşamak tam bir çileye dönüşmüş. Bu kokuya ve bu kirliliğe acil çözüm bulunsun artık.

Bayindir
Bayindir - 4 ay Önce

Cok degerli bir varligi Umarim yok etmeden kurtarilir.. Van Golu temizliğine karsi duyarsiz, saygisiz cogu cevre insaninin ve kiyiya copleri i bosaltan belediye yonetimlerinin umarim akli basina gelir cok gec olmadan.. Baska Van Golu var mi bu dunyada?

ferhat
ferhat - 4 ay Önce

Sağolsun bütün arıtmalar sulara bağlanmış göz göre göre yok ediyoruz...

Şehrivan Gazetesi de bunu gündeme getirmişti.
Şehrivan Gazetesi de bunu gündeme getirmişti. - 4 ay Önce

DSİ 20 KİLOMETRELİK ŞEHİR İÇİNDEKİ KISIMLARI ÇÖP VE ÇAMUR DERYASINA DÖNMÜŞ OLAN TARİHİ ŞAMRAN KANALINI NİÇİN TEMİZLEMİYOR?