banner290

Van Gölü sahillerinde piknik alanı çok, bakım yok!

Van’da bayram tatilinden dolayı günlük 15 bin yerli ve yabancı turisti ağırlayan Van Gölü sahillerine akın ederken, Van gölü sahillerinde işletme sahibi olan vatandaşlar "Özellikle ulaşım noktasında büyük sıkıntı yaşanırken gelen misafirlerimiz yoldan dolayı şikayet ettiğini dile getiren işletme sahipleri yetkililerden yardım istiyoruz” dedi.

Van Gölü sahillerinde piknik alanı çok, bakım yok!

9 günlük Kurban Bayramı tatilini fırsat bilen vatandaşlar Van Gölü sahilleri başta olmak üzere piknik alanlarına akın etti. Van Gölü sahillerini dolduran vatandaşlar bir yandan piknik yapmanın keyfini yaşarken bir yandan da Van Gölü’nde yüzerek serinlemenin tadını çıkardı. Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Dereağzı ve İskele mahallelerinde yer alan Van Gölü sahillerine akın eden vatandaşlar, buradaki işletmecilerin yüzünü güldürdü.

"Burası Marmaris'i, Antalya'yı aratmayacak kadar güzeldir"
Dereağzı Mahallesi’nde yaklaşık 15 piknik alanının bulunduğunu belirten Mahalle Muhtarı Reşit Öner, günlük yaklaşık 15 bin yerli turisti ağırladıklarını söyledi. Van’ın ‘Doğu’nun incisi’ olarak bilindiğini belirten Öner, “Dereağzı Mahallesi de Van’ın incisidir. Sahillerimiz Akdamar Adası ile Kuzu Adası’nın karşısındadır. Mahallemiz Van Gölü’ndeki bir yarım ada gibi görünüyor. İnanıyorum ki buralara bir düzen verilse burası Marmaris’i, Antalya’yı aratmayacak kadar güzeldir. Ancak hem bakıma ihtiyacı var hem ulaşıma. Çünkü yollarımız hem dar hem de asfalt olmadığı için çok kötü durumda. Buraya yakışmayan bir yol. Yine çöplerimizin günü birlik alınması gerekiyor. Yetkililerden buralara el atılmasını istiyorum” dedi.

"Sezonun kısa olmasından dolayı büyük yatırım yapamıyoruz"
Sahil İskele Kamping İşletmecisi Muğdat Ovaçin ise 9 günlük bayram tatilinde vatandaşların gösterdiği ilgiden memnun olduklarını ifade ederek, “2008 yılından beri sektörde çalışıyorum. Buraların mevsimi çok kısa. Nisan ayı gibi sezonumuz başlıyor ve çok kısa sürüyor. Bu nedenle buralara herhangi büyük bir yatırım yapamıyoruz" diye konuştu. Genelde Van ve çevre illerden vatandaşların kamp alanına geldiklerini belirten Ovaçin, "Van ve çevre illerden gelip ya kamp kurarlar ya da çadırlarda kalırlar. Ancak bizler özellikle ulaşım noktasında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Gelen misafirlerimiz yoldan dolayı şikayet ediyor. Bu noktada yetkililerden yardım istiyoruz” ifadelerini kullandı.

"Antalya’dan daha yoğun turist çekebilme potansiyeli var"
Batman’dan ailesi ile birlikte piknik yapmaya gelen Özkan Salman isimli vatandaş da, “Burası çok serin. Biraz daha bakım yapılması halinde Antalya’dan daha yoğun turist çekebilme potansiyeli var. Bir yandan dağlarda kar var bir yandan denize giriliyor. Burada ufak tefek yatırımlar yapılsa çok güzel işler çıkar. Ben bunun için herkesin gelip buraları görmelerini istiyorum” dedi. Bitlis’in Hizan ilçesinden gelen Faruk Demir isimli vatandaş ise “Burası nadir bir yer. Çok güzel ama eksiklikleri var. Suyun çekilmesinden dolayı her yer taşlık olmuş. Ayrıca mahalle yolları çok kötü. Yolları çok dar ve iki araç yan yana geçemiyor. Ayrıca tanıtım noktasında da sıkıntı var. Yeterince tanıtılmıyor” şeklinde konuştu.

İHLAS HABER AJANSI

YORUM EKLE
YORUMLAR
Van'a da, Van Gölü'ne de yazık değil mi?
Van'a da, Van Gölü'ne de yazık değil mi? - 1 ay Önce

Gevaş kıyı ve sahilleri, göl çevresi neden kirli ve bakımsız? Çiçekli sahil, kıyı, açık alan ve göl kıyı tabanı neden kirli? Edremit sahil, kıyı, açık alanları ( beş yıl önce yapılan sahil bandı hariç) neden kirli, bakımsız ve değerlendirilmiyor? İpekyolu ve Tuşba'nın 15 kilometrelik sahil, kıyı ve açık alanları, gölün kıyı tabanı neden kirli, bu alanlar neden boş ve bakımsız? Dere ve kanallar neden hâlâ çöp, lağım, çamur ve pislik dolu? Dere ve kanallar neden kokuyor? Göl neden kokuyor ve neden bu şehrin insanları yüzmek için 30 km ötelere gitmek zorunda kalıyor? Gevaş- Çiçekli- Edremit- İpekyolu- Tuşba sahilleri, kıyıları ve göl çevresindeki açık alanları park, yeşil alan dinlenme alanları, peyzaj alanları olması gerekmez mi? Bu şehir, bu gölün kıyısında ama bu göle neden bu kadar uzak? Bu gölün çevresine her gün on binlerce aile, on binlerce insan gitmeli, gezmeli, oturmalı değil miydi? Şehrimizin nabzı buralarda atmalı değil miydi? Dört mevsim buralarda insan seli olmalı değil miydi? Her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi sırf bu sebeple Van'a gelmeli değil miydi? Van Gölü,
Van'a ve Vanlıya on milyonlar, yuz milyonlar kazandırmalı değil miydi? Bu göl, bu kiyılar, bu sahiller, bu açık alanlar, bu dereler, bu kanallar, bu kumsallar neden bu halde?

Piknik
Piknik - 1 ay Önce

KIYILAR KİRLİDİR. KUMSALLAR KİRLİDİR. OTURMA ALANLARI KİRLİDİR. PİKNİK ALANLARI AZDIR. PARKLAR AZDIR. AĞAÇLAR VE ÇİMLER AZDIR. ÇEŞME VE LAVABOLAR AZDIR. YOLLAR TOPRAKTIR. HER YERE SERVİSLER YOKTUR. VATANDAŞIN ÜCRETSİZ GİDEBİLECEĞİ YERLER ÇOK AZDIR. BİRÇOK YER PARALIDIR. EDREMİTİN EN GÜZEL YERLERİ KURUMLARA VERİLMİŞ. ŞAHMARAN OTEL- HAVAALANI ARASI SAHİL ŞERİDİ YAPILSIN. HAVAALANI- İSKELE ARASI SAHİL ŞERİDİ YAPILSIN. İSKELE- KAMPÜS ARASI SAHİL ŞERİDİ YAPILSIN. HER GÜN TEMİZLİK OLSUN. GÖLGELİKLER, ŞEMSİYELER, AĞAÇLAR, BANKLAR, KAMELYALAR OLSUN. VALLAHİ ÜZÜLDÜK BU SAHİPSİZLİĞE.