banner290

Van Gölü sahillerinde Semaver ve Mangal yakılması yasaklandı!

Türkiye'nin ilk denize kıyısı olmayıp, mavi bayrağı bulunan Van Gölü, Mollakasım Halk Plajı'nı kaybetmemek ve halkın sağlığını korumak adına alınan meclis kararı ile semaver ve mangal kullanımı yasaklandı. Kent turizmine katkı sağlayan plajda, mavi bayrağın 33 kriterinden semaver ve mangalın yasaklanmasıyla dumanlar yükselmeyecek.

Van Gölü sahillerinde Semaver ve Mangal yakılması yasaklandı!

Dünyanın en büyük sodalı gölü, Türkiye'nin ise en büyük gölü Van Gölü'nün kıyı şeridi, yaz mevsimlerinde Ege ve Akdeniz sahillerini aratmıyor. Denizden yüksekliği 1700 metre, yüz ölçümü 3 bin 713 kilometrekare, derinliği ise yaklaşık 500 metreyi bulan Van Gölü, doğal güzelliği ve saklı koyları ile dikkat çekiyor. Denize kıyısı olmadığı halde, 2018'de mavi bayrak verilen ilk plaj olarak açılışı yapılan, Tuşba ilçesindeki Mollakasım Halk Plajı da yaz aylarında temiz suyuyla tercih edilen yerler arasında bulunuyor.

Mollakasım Halk Plajı'nı kaybetmemek ve halkın sağlığını korumak adına alınan meclis kararı ile semaver ve mangal kullanımı yasaklandı. Van turizmine pozitif katkı sağlayan plajın korunması için verilen kararın ardından plaja gelenlerden bazıları, 'Mangalsız piknik olmaz' derken, olumlu karşılayanlar da oldu. Plaj görevlisi Mehmet Ardış, kararın bu sezon alındığını belirterek, "Bizim de amacımız bölgeyi korumak. Burası 5 yıldır mavi bayrak taşıyor. Bu yıl getirilen yasak ile çevremiz daha temiz olacak. Gelenlere anlatıyoruz, onlar da anlayışla karşılıyorlar" dedi. Plaja gelen Saime Yılmaz ise karara uyduklarını belirterek, "İlk defa buraya geldim. Tabi mangal, semaver olsaydı daha iyi olurdu. Mangal, semaver olmadan gölün tadı olmuyor" diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Temizlik hepimizin aynasıdır
Temizlik hepimizin aynasıdır - 4 ay Önce

Çöpten geçilmiyor. Bu şehirde temizlik personelleri, eldiven, süpürge, fırça, araç, kontrol yok mu? HER GÜN AMA HER GÜN personeller her yerde dolaşmalı çöpleri, atıkları, izmaritleri, kirliliği alıp temizlesin. Tuşba'da, İpekyolu'nda, Edremit'te, parklarda, kıyılarda, sahillerde, yollarda, kaldırımlarda, Mollakasım, Çitören, Ayanıs, Amik kumsallarında, açık alanlarda, gezip dolaştığımız her yerde neden bu kadar çöp, izmarit ve kirlilik var? Vatandaşlar neden çöp atıyor? Persineller, birimler neden buralarda görülmüyor, neden temizlik konusunda diğer şehirler gibi bir düzen oluşturamıyoruz. Vatandaşlar bilinçli, kurumlar ilgili olsun artık.

Temizlik bir kültür meselesidir
Temizlik bir kültür meselesidir - 4 ay Önce

Hazır götürülsün, piknik tüpü kullanılsın, termos kullanılsın. Herkes çöpünü posetleyip aracıyla götürsün.

Gevaş - Çiçekli - Edremit - İpekyolu - Tuşba
Gevaş - Çiçekli - Edremit - İpekyolu - Tuşba - 4 ay Önce

VAN GÖLÜ'NÜN KIYISINDAYIZ. YÜZEBİLMEK VE KOKMAYAN BİR GÖL KIYISINDA OTURABİLMEK İÇİN 30 KM UZAĞA GİTMEK ZORUNDA KALIYORUZ. DEMEK Kİ BU GÖLÜN VE KIYILARININ BU ŞEHRE KATTIĞI ŞEYLER SINIRLI. YAPILMASI GEREKEN ÇOK ŞEY VAR.

Hamdullah Çoban
Hamdullah Çoban - 4 ay Önce

Çok yerinde bir karar

Eksikler
Eksikler - 4 ay Önce

Mehmet Bey temizlik, ilgi, güzellestirme de lazım. Kararı destekliyoruz fakat eksikler çok

Esma
Esma - 4 ay Önce

Halk bilinçli mi olsun? Temizlik işçileri ne işe yarıyor boşuna mu para alıyorlar yapsınlar işlerini yan gelip yatana bu devirde para var gerçi