banner290

Van Gölü suyunun bir özelliği daha ortaya çıkarıldı! Özelliği duyan şaştı kaldı

Lokman Hekim Van Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yeşilova, Van Gölü suyunun yeni bir özelliğini ortaya çıkararak, " Van Gölü'nde yüzen çocukların yüksek oranda sodalı suyun ve güneşin etkisiyle gölde sürekli yüzen çocukların saç rengi sarıya bürüyor." dedi.

Van Gölü suyunun bir özelliği daha ortaya çıkarıldı! Özelliği duyan şaştı kaldı

Van Gölü’nün kıyısında yaşayan çocuklar yaz tatili boyunca serinlemek için göle giriyor. Yüksek oranda sodalı suyun ve güneşin etkisiyle gölde sürekli yüzen çocukların saç rengi ise sarıya bürünüyor. Yaz aylarında gölün sodalı suyunda saçları etkilenen çocukların kış aylarında tekrar kendi rengine dönüyor. Gölde az yüzen çocuklarla gölde daha fazla yüzen çocukların saç renklerinde ise farklılık bulunuyor.

“Kışın saçlar normale döner”
Lokman Hekim Van Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yeşilova; rakımın yüksek olması, kentin fazla güneş alması ve sodalı suya girdikten sonra duşun alınmamasından kaynaklı saçların sarardığını belirtti. Göle sık sık giren kişilerde sarı saç durumunun daha da arttığını ifade eden Prof. Dr. Yeşilova, “Yaz tatili sonrası okula giden çocukların saçlarının sarı olduğu fark edilir. Kış ayına doğru ve göle girme durumunun azalmasıyla birlikte saçlar normale döner. Gölden çıkınca duş alınması durumunda saçlarda sararma olmaz” dedi.

“Van Gölü bizler için bir güzelliktir”
Yaz aylarında Van Gölü’nde yüzen çocukların zamanla sarışın olduğunu dile getiren Murat Ayseli isimli vatandaş ise “Çocuklarımız günde farklı zamanlarda 5 kez suya girip çıkıyor. Eve gelip yemek yedikten sonra tekrar göle giriyorlar. Van Gölü bizler için bir güzelliktir. Bize bu gölü bahşeden Allah’a hamdolsun. Çocuklarımıza genellikle ‘Van Gölü’nün sarı çocukları’ şeklinde hitap ediyoruz” ifadelerini kullandı.
Yaz tatili öncesi saçlarının sarı olmadığını dile getiren çocuklar ise hemen hemen her gün göle girip yüzdüklerini ve zamanla saçlarının sarardığını söyledi. Çocuklar, kışın saçlarının tekrar eski rengine döndüğünü kaydetti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
VAN GÖLÜ İÇİN BUNLARI DÜŞÜNELİM
VAN GÖLÜ İÇİN BUNLARI DÜŞÜNELİM - 3 hafta Önce

Van Gölü Cenab-ı Allah'ın bu memlekete güzel bir armağanıdır. Van Gölüne, kıyılarına, sahillerine, cevresine, dere ve kanallara lütfen çöp atmayalım, kirletmeyelim. Kanalizasyon ve lağımları lütfen göle akıtmayalım. Göle yakın noktalarda ahır ve ağıl yapmayalım. Hayvan dışkılarını ve hafriyatları gole ve çevresine dökmeyelim. Göle ve çevresine uğrayan her insan etrafından bir poşet çöp ve atık toplamadan ve çöp kovasına bırakmadan ayrılmamalıdır. Ziyaretçiler, yüzenler, gezenler, oturanlar, piknikçiler asla göl ve çevresini kirletmemelidir. Herkes bir izmarite varana dek bütün çöpünü beraberinde götürüp çöp kovalarına koymalıdır. İnsanların uğrak noktalarında çöp kovaları ve çöp konteynırları olmalıdır. Göl cevresinde, oturma alanlarında, gezinme alanlarında, yüzme alanlarında, piknik alanlarında, kıyı ve sahillerde, yeşil alanlarda, kıyı ve sahil bantlarında her gün temizlik, süpürme ve çöp toplama hizmetleri olmalıdır. Bu alanlarda temizlii tavsiye eden ve teşvik eden levhalar olmalıdır. Çevre ve doğa temizliği ile ilgili olarak insanlar bilinçlendirilmelidir Kıyafeti üzerinde VAN GÖLÜ KORUMA VE TEMİZLİK EKİBİ yazılan yüzlerce kişilik temizlik ekipleri oluşturulmalıdır. Gevaş, Çicekli, Edremit, Ipekyolu, Tuşba, Ünseli, Erciş, Çelebibağı, Adilcevaz, Ahlat ve Tatvan kıyılarında dip çamurunu ve yüzey kirliliğini temizleyen araçlar, ekskavatörler, kamyonlar, vakumlu su temizlik araçları, fileli yüzey temizleme araçları ve yüzlerce kişilik temizlik ekipleri olmalıdır. Bütün bu ilçe ve beldelerdeki dere ve kanallar mutlaka baştan başa temizlenmelidir. Atık Su Arıtma Tesisleri bütün buralarda olmalı ve tam kapasite çalışmalıdır. Bütün buralarda sahil bandı, yeşil kuşak, peyzaj ve çevre düzenlemeleri ile Van Gölü ve çevresi ıslah ve ihya edilmelidir. Van Gölü olmadan bu ilçe ve beldelerin pek de bir adı, sanı, kıymeti ve güzelliği olmaz. Vatandaşlar bilinçli ve duyarlı olmalıdır. Belediyeler, DSİ, Çevre ve Şehircilik, DAKA, DAP İdaresi ve ilgili bütün kurum ve kuruluşlar yukarıda sıralanan çalışmaları gerçekleştirmek için ve sahada fiilen var olmak için harekete geçmelidir. Van Gölü ve çevresi yalnızca iki üç gayretle değil, birkaç proje ve çalışmayla değil, birtakım sınırlı hizmetlerle değil, ancak ve ancak yukarıda söylediklerimizin tamamı eşgüdüm halinde, iş birliği ve güç birliği halinde ve eş zamanlı olarak adeta bir seferberlik halinde yapılırsa mevcut durumdan kurtarılıp ihya edilebilir. VAN GÖLÜ MAVİYE DÖNSÜN, VAN GÖLÜ TEMIZLENSİN, ÇEVRESİ TEMİZLENSİN. VAN GÖLÜ KOKMASIN. HER YERDEN VAN GÖLÜNE GİRİLEBİLSİN. VAN GÖLÜ MASMAVİ VE BERRAK OLSUN, ÇEVRESİ YEMYEŞİL, GÜZEL VE BAKIMLI OLSUN.

- 3 hafta Önce

İlk kez duyuyorum hocamız patentini alsın bu buluşun