banner278

Van Gölü’nü kirlilikten arındırmak için 24 Bin Metreküp Balçık ve dip çamuru temizliği yapıldı!

Van Gölü’nü kirlilikten arındırmak için Büyükşehir Belediyesinin başlattığı balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları hızla devam ediyor.

Van Gölü’nü kirlilikten arındırmak için 24 Bin Metreküp Balçık ve dip çamuru temizliği yapıldı!

Van Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en büyük gölü olan Van Gölü’nü kirlilikten kurtarmak için yaptığı dip çamuru temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığınca yaklaşık 5 aydır titizlikle sürdürülen temizlik çalışmasında bu güne kadar yaklaşık 24 Bin Metreküp balçık ve dip çamuru temizliği yapıldı. Gölün 13.9 kilometrelik sahil bandında onlarca kamyon ve ekskavatörler ile yürütülen dip çamuru temizliği son sürat devam ediyor. 

‘24 BİN METREKÜP BALÇIK VE ÇAMUR GÖLDEN ÇIKARTILDI’
Van Gölü’nün temizlenmesi için çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini dile getiren Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Serkan Başdinç, “Van Gölü ekosistemini korumak için yoğun bir çalışma içindeyiz. Tuşba ilçe sınırları içinde bulunan iskele sahilinde Dip Çamuru temizliğimiz devam ediyor.

Şu ana kadar 24 bin metreküp balçık ve çamur gölden alındı. Önümüzdeki yıllar içerisinde bu çamuru tamamen temizlemeyi hedefliyoruz”  dedi. 3 etap olarak yapılacak olan temizlik çalışmalarında göl dibinden toplam 2 milyon 780 bin metreküp dip çamuru temizlenecek.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salih
Salih - 2 hafta Önce

24 bin metreküp 1000 kamyon demek. Çok büyütmeye gerek yok. İşler çok ağır ilerliyor.

Van Gölünü Kurtarmak
Van Gölünü Kurtarmak - 2 hafta Önce

EMEGİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDERİZ. LÜTFEN DAHA FAZLA ARAÇLA ARALIKSIZ DEVAM ETSİN. HAVAALANINDAN ÜNİVERSİTEYE KADARKİ ALANLARDA 10 TANE OLDUKÇA BÜYÜK İŞ MAKİNASI VE 50 KAMYONLA ALTI AYDA TERTEMİZ OLUR.

Kanal ve dere temizlikleri
Kanal ve dere temizlikleri - 2 hafta Önce

Sayın valimiz birçok yeri bizzat görüp denetliyor. Şamran Kanalı son yıllarda yerel medyada çok defa haber ve yazılara konu oldu. Herkes bu olağanüstü kirlilikten, bakımsızlık ve ilgisizlikten şikayetçi. Fakat Devlet Su İşleri asla bunca eleştiriyi üstüne almıyor. Sayın valimizden bu kuruma talimat vererek Edremit girişinden başlayarak mahalleler boyunca göle karıştığı noktaya kadar 15-20 kilometrelik kısmı DSİ'ye muntazam ve son derece profesyonel bir şekilde temizlettirmelerini istirham ediyoruz. Buna rağmen DSİ yine temizlemezse durumu fotoğraf ve videolarla sayın Cumhurbaşkanımıza ve Emine Erdoğan hanımefendiye ulaştırmak bir vatandaşlık görevi olacaktır. Aslında bütün kanal ve derelerde temizlik ihtiyacı var. Gölümüze de bu nedenle yazık oluyor.

Teşekkürler sayın valimiz
Teşekkürler sayın valimiz - 2 hafta Önce

2 milyon 780 bin metreküp balçık ve pislik ne kadar büyük bir miktar. Beş altı ayda 24 bin metreküp çamur ve pislik çıkarılmış. Demek ki en az 100 tane ekskavatör ve onlarca özel temizlik aracı ile çamuru kaldırmamız gerekecek. Gerekirse bu kadar iş makinasının yanında yüzden fazla da kamyon seferber edilmelidir. Yoksa hedeflenen miktardaki çamur ve dip temizliği hesaplamalara göre ancak 15 yılda biter. Tabi yöneticilerimizin bu çalışmayı başlatmış olmaları çok değerli ve takdir edicidir. Emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Fakat yukarıda belirtildiği gibi araçların sayısını arttırmakta fayda var.