banner290

Van Hakkari Tabipler Odası: Pandemi, binlerce vatandaşı etkilemeye devam ediyor!

Covid-19 pandemisi, iki yıldır dünya ve ülke gündemindeki yerini korurken, Van Hakkari Tabip Odası da bir açıklama yaparak Pandemi döneminde hayatta kalan milyonlarca yurttaşımız ise pandemiden ciddi biçimde etkilendi ve halen de etkilenmeye devam ettiğine dikkat çekti.

Van Hakkari Tabipler Odası: Pandemi, binlerce vatandaşı etkilemeye devam ediyor!

PANDEMİ, BİNLERCE VATANDAŞI ETKİLEMEYE DEVAM EDİYOR”

Van Hakkari Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, “Toplumun birçok kesiminde yıkıcı sonuçlara neden olan COVID-19 pandemisinde iki buçuk yılı geride bıraktık. Son iki yılın ölüm verileri resmi olarak açıklanmasa da Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) fazladan ölüm verilerine göre 300 bini aşkın insanımızı pandemi nedenli kaybettiğimizi söyleyebiliriz. Bu dönemde hayatta kalan milyonlarca yurttaşımız ise pandemiden ciddi biçimde etkilendi ve halen de etkilenmeye devam ediyor.

“MASKE VE MESAFE BİRÇOK İNSANIN HASTA OLMASINI ENGELLİYOR”

Geldiğimiz noktada, hiçbir zaman yeterli düzeyde alınmayan pandemi önlemlerinin tamamen kaldırıldığını görmekteyiz. Ancak pandeminin devam ettiğini, halen COVID-19 nedeniyle hastalanan ve ölen yurttaşların olduğunu biliyoruz. Ayrıca kış aylarına girerken influenza (grip) gibi solunum yolu hastalıklarında da artışlar belirgin bir şekilde artmaktadır. Daha net ifade etmek gerekirse COVID-19, influenza, RSV gibi solunum yoluyla bulaşan birçok hastalık açısından bizi zor günler bekliyor; ancak bu karmaşayı en hafif zararla atlatabilmemiz mümkün. Tecrübe ettiğimiz üzere özellikle toplu taşıma gibi kapalı ve dar alanlarda maske, havalandırma, fiziksel mesafe gibi basit önlemler dahi birçok insanın hasta olmasını engelleyecek, hatta yaşamını kurtarabilecektir.” Denildi.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER