Van-İran sınır hattındaki tedbirler sonuç verdi

Son yıllarda mültecilerin en uğrak geçiş noktası olan, bu geçiş süreçlerinde yaşanan olumsuzluklarla sık sık anılan Van’da sınır hattındaki yoğun çalışmalar sürüyor. Sınır hattında duvarlar örülen, güvenlik güçlerinin sayısı artırılan Van’da bu anlamdaki tedbirler üst seviyede seyrederken, Van, Bitlis ve Hakkari Valileri sınır güvenliği için bir araya gelerek son gelişmeler üzerine istişarelerde bulundu.

Van-İran sınır hattındaki tedbirler sonuç verdi

İran ile 300 kilometrelik bir sınıra sahip olması ve Ortadoğu ülkelerden gelen büyük bir göçün İran üzerinden Van’a aktarılması nedeniyle uzun yıllardır sorun yaşayan Van’da, beklenen senaryo gerçekleşmedi. Son dönemlerdeki mülteci akınları, büyük göçlerin neticesinde Türkiye’nin en büyük mülteci mezarlığına sahip şehir haline gelen Van’da, Afganistan’da yaşanan son Taliban krizi sonrası beklenen büyük göç hareketliliği ile ilgili tahminler gerçekleşmezken, bu süreçte tedbirler ise üst noktaya çıkarıldı. Sınır hattında kilometrelerce uzunluğunda sınır duvarları örülürken, bu hareketlilik sonrası çalışmalar daha büyük bir hareketlilik ile sürdür. Sınırdaki güvenlik seviyesi de üst seviyeye taşınırken, yıl sonuna kadar varılan süreçte göç hareketliliği beklenilenin altında kaldı. Bu ve bunun gibi konuları konuşmak üzere Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı, üç ilin Valisi’nin katılımıyla Van’da gerçekleşirken, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, sürece dair bilgileri paylaşarak, “Beklenen göç dalgası gerçekleşmedi.” Dedi.

VALİ BİLMEZ: GÖÇE KARŞI BAŞARILI BİR MÜCADELE VERİLİYOR

Van'da, 3 ilden yetkililerin katılımıyla Düzensiz Göçle Mücadele Koordinasyon Toplantısı düzenlendi. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez başkanlığında Edremit ilçesindeki Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezi'nde gerçekleştirilen toplantıya, Bitlis Valisi Oktay Çağatay ile Hakkari Valisi ve Belediye Başkan Vekili İdris Akbıyık katıldı. Van, Bitlis ve Hakkari'deki jandarma komutanları, emniyet ve göç idaresi müdürlerinin de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Bilmez, jandarmanın, emniyetin, sınır birliklerinin, göç müdürlüklerinin koordinasyon içinde düzensiz göçe karşı başarılı bir mücadele verdiğini belirtti.

SINIR HATTINDAKİ GÖREVLENDİRMELER SÜRECEK

Kurumlar arasındaki koordinasyonun en üst düzeyde olduğunu vurgulayan Bilmez, şöyle konuştu: “Tedbirleri artırarak devam etmemiz gerekiyor. Afganistan'da ve bölgede yaşanan gelişmeler bu bölgenin sınır geçişini hep önemli kılmaktadır. Sınırda alınan önlemler, beton duvarların yapımı devam ediyor. Yüklenici firmaların güvenliğinin sağlanması için bu yıl Özel Harekat Başkanlığından sadece ilimize 35 tim, 50 zırhlı araç ve 750 personel görevlendirildi. Jandarma Genel Komutanlığından buradaki birliklere destek olmak üzere takviye birlikler gönderildi. Bu görevlendirmeler devam edecek.”

SINIRDAKİ TEDBİRLER BÜYÜK GÖÇE KARŞI ETKİLİ OLDU

Afganistan'da Taliban'ın yönetimi devralmasından sonra bir göç dalgası bekleniyordu. Bu göçün İran üzerinden Van'a yöneleceğine dair ciddi bir endişe vardı. Alınan tedbirler sayesinde sınırın geçilemeyeceği, buradan geçmenin mümkün olmadığı, beklenen büyük göç dalgasının gerçekleşmediği görüldü. Bu sene maruz kaldığımız göç baskısının geçen seneden daha fazla olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim. Ama bu sene aldığımız tedbirler bir önceki yıla göre daha üst düzeydeydi."

KARADAKİ TEDBİRLER SONRASI GÖÇMEN KAÇAKÇILARI VAN GÖLÜ’NÜ KULLANMAYA BAŞLADI

Sınırda alınan tedbirlerin sürekli artırıldığını anlatan Bilmez, şunları kaydetti: "1,5 yıl içinde 117 monoblok ve lego kule, ilave karakollar, 233 kilometre hendek kazımı ve sınırda yollar yapıldı, jileti tel çekildi. Sınır hattının hemen arkasında jandarma birliklerimiz 7 gün 24 saat esasıyla görev yapıyor. Emniyet birimleri de destek veriyor. Jandarmaya yardımcı olmaları için karma timlerde korucular görevlendirildi. Sınır hattında görev yapmaları için sadece Van'da 500 korucunun alımı gerçekleştirildi. Karayollarında güvenliğin sağlanmasıyla göçmen taşımacılığı Van Gölü'ne kaydı. Bunun üzerine Sahil Güvenlik birimi Van ve Bitlis'te kuruldu. Bir bütün olarak Bitlis, Van, Hakkari, zaman zaman Ağrı, Siirt ve Muş ile koordinasyon içinde çalışıyoruz."

SINIRDAKİ DUVAR ÇALIŞMALARI DA DEVAM EDİYOR

Öte yandan başka bir açıklamasında da Sınır Hattı’ndaki güvenlik duvarı çalışmalarına yer veren Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, 295 kilometrelik sınır hattında yapılan çalışmalardan söz etti. 64 kilometrelik sınır hattında yapılan duvar çalışmalarının 41 kilometresinin tamamlandığının belirtildiği açıklamada, bu çalışmalara kış mevsimi itibariyle ara verildiği de ifade edildi. Vali Bilmez, bu yıl 295 kilometrelik kısmının 64 kilometresinin ihale edildiğini belirttiği açıklamasında: “Bunun yaklaşık 41 kilometresinin ise montajı tamamlandı. Hava koşullarından dolayı şu an bölgedeki iş makinalarımızı çekerek işlerimizi durdurduk. Bahar mevsiminde hava koşulları iyi olur olmaz geri kalan kısmı tekrar çalışmaya başlayacaklar. Diğer kısmının da şu an ihale hazırlıkları yapılmaktadır. Geri kalan 231 kilometrelik kısmının da inşallah önümüzdeki birkaç ay içerisinde ihalesi yapılır. Baharla birlikte 295 kilometrelik sınırımızın tamamında çalışma yapılacaktır” diye konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2021, 08:36
YORUM EKLE