banner290

Van İskele’deki kirlilik ve koku had safhada!

Van Gölü yıllardır kirlikle mücadele etmeye devam ederken son dönemlerde yapılan arıtma ve diğer çalışmalarına rağmen göldeki sorunlar bitmek bilmiyor. Arıtma tesisine rağmen farklı bölgelerde göle atıklar, atık sular ve çöpler akmaya devam ederken havaların artması ile birlikte kötü görüntü ve kokular iyice artmaya başladı.

Van İskele’deki kirlilik ve koku had safhada!

ŞEHRİVAN HABER: ORHAN SAĞLAM-ŞABAN BEYAZSAÇ

Van Gölü’nün birçok sahilinde kuraklık ve küresel ısıtma sonucu su seviyesi azaldığı için suyun altındaki tonlarca evsel atık da yüzeye çıkıyor. Arıtma tesisinin devreye alınması ile birlikte bir taraftan da gölde dip çamuru temizliği yapılırken, buna rağmen belli noktalardaki olumsuzluklar sürüyor. Gölü kirlilikten arındırmak amacıyla başlatılan balçık ve dip çamuru temizlik çalışmaları devam etmesine rağmen yıllardır kötü görüntülere ve kokuya maruz kalan İskele Mahallesi, bu sorunlara maruz kalmaya devam ediyor.

Bir zamanlar vatandaşların deniz bisikleti için akın ettiği sahil, çöpten ve bataklıktan geçilmez bir hal alırken, kirli su ve evsel atıkların yarattığı tahribat da göle zarar veriyor. Arıtma ve temizliğe rağmen İskele’de kirlilik ve koku sürerken konuyla ilgili Şehrivan’a değerlendirmelerde bulunan Van Çevre Derneği Yönetim Kurulu (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, Akköprü, Kirmen ve Şamran Kanalı’ndan gelen atıkların İskele Sahili’ne döküldüğünü belirterek, oralarda yaşayan vatandaşların ise bu durumdan ciddi anlamda rahatsızlık duyduğunu söyledi.

KALÇIK: İSKELE SAHİLİNİN DURUMU İÇLER ACISI

İskele Sahili’nin kirlilik sorunuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Çevre Derneği Yönetim Kurulu (ÇEVDER) Başkanı Ali Kalçık, kentteki üç tane derenin sahilde birleştiğini söyledi. Kalçık, “Akköprü, Kirmen ve Şamran Kanalından gelen atıklar İskele Sahili’ne dökülüyor. Buralardan gelen tüm pislikler tüm sahili kirletiyor. Bundan dolayı da sahil hem kötü kokuyor hem de kirlenmeye devam ediyor. İskele ve çevresinde yaşayan vatandaşlar bu durumdan ciddi anlamda rahatsızlık duyuyor. Bunun yanında Van’a gelip İskele Sahili’ni ziyaret eden insanlar içinde ciddi anlamda rahatsızlık gösteriyor. Kentin en önemli sahillerden biri olan İskele Sahili’nin bu durumda olması çok vahim.” dedi.

KALÇIK: SAHİL ÇÖPTEN VE KİRDEN GEÇİLMİYOR

Sahilin bir zamanlar vatandaşların uğrak yeri olduğunun altını çizen Kalçık, “Sahilde bulunan deniz bisikletleri için insanlar oralara akın ediyordu. Öte yandan benim çocukluk yıllarımda oralardaki tüm sahil alanlarında sahile girebiliyorduk. Oraların müthiş bir kumsalı vardı. İnsanlar oralara gelip denize giriyordu ama şimdi artık denize girmeyi bir tarafa bırakın, yürümek bile zorlaştı. Çöpten, kirden ve 3 derenin yarattığı bataklıktan dolayı sahil geçilmez bir hal aldı. Evsel ve kanalizasyon atıkları da oraları kirletmeye devam ediyor. Orası da bir çorap sistemiyle çözülebilir. Ancak yıllardır devam eden sorun için bu çözüm önerileri ne dinliyor ne de yapılıyor” diye ekledi.

“KİRLİLİK VAN GÖLÜ’NÜ TEHDİT EDİYOR”

Sahildeki bataklıkların pislikten dolayı oluştuğunu hatırlatan Kalçık, devamında şunları söyledi: “Oraya dökülen atıkların önü kesilse kısa zamanda temiz bir sahil elde etmemiz mümkün. Kirliliğin önü kesilse Van Gölü kendi kendini temizleyebiliyor. Bataklıklar sıcak havalarda kötü kokmaya başlar. Bataklıkların ise sazlıklarla karşılaştırılmaması gerekiyor. İskele Sahilinde oluşan bataklık evsel atıkların ve kanalizasyonların oluştuğu kirliliktir. Sazlıklar ise filtre görevi görürler. Bu anlamda Van Denizi korumalıyız bu tür sahillerdeki kirlilikleri önlemeliyiz.”

“GÖLE KANALİZASYON VE EVSEL ATIKLAR GİRİYOR”

Gölü’ne akan derelerin temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Kalçık, “Yerleşim alanlarında geçen derelerin mutlaka temizlenmesi gerekiyor. Sorunu büyütmenin bir anlamı yok. Sorun belli ve çözümleri de gayet açık. Kirlilik ve kokuya etki eden nedenler bellidir. Bununla ilgili nasıl bir yol izlenilmesi gerektiğini de açıkladık. Van Denizi’ne ciddi anlamda kanalizasyon ve evsel atıklar giriyor. Yıllar önce temizlik işleri müdürlüğünden yapılan açıklama da kentin içinden geçen yani saydığımız 3 dereden 3 ay içerisinde 100 ton evsek atık topladıklarını söylemişti. Bu sayının abartıldığını düşünelim ve 50 ton olarak değerlendirelim. Bu sayı bile Van Gölü’nün geleceği için tehdit oluşturuyor. Sadece 3 dereden bu kadar kirlilik gidiyorsa kentin dört etrafında göle giden dereleri siz düşünün” şeklinde konuştu.

“ARITMALARA İHTİYAÇ VARDIR”

Van Gölü’nün temizliği için farkındalığın çözüm olmadığını belirten Kalçık, şunları kaydetti: “Sorunun çözümü karar vericilerdir. Kirliliğe neden olan etkenlerin ortadan kaldırmaları gerekiyor. Biz dereleri kirletmezsek dereler temiz olacak, ondan sonra sahil de temiz olacak ve Van Gölü de ter temiz gelecek nesillere kalacak. Arıtmalara ihtiyaç vardır ve yapılan arıtmanın ise sürekli çalışması gerekiyor. Yerleşim yerlerinde arıtmaların olması gerekiyor. Göl için bir sürü kanun çıkarılmaya çalışıyor. Peki, buna kim engel oluyor ki? Sorunun derhal çözüme kavuşması gerekiyor”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
YORUMLAR
Vanlı
Vanlı - 3 hafta Önce

Erdoğan bir kere ziyaret etse sorun çözülür. Ama erdoğan'ın oraları görmesini istemez bizim vanlı yetkililer. Erdoğan görse kazığı çakar. Bu memleketin sahibi yok. Valilik çalıştay yaptı. Bence ilk çözülmesi gereken sorun vangölü ve çevresinin çöpten pislikten kanalizasyondan kurtarılmasıdır.

Vansız
Vansız - 3 hafta Önce

Kafalara gel! Filanca oralara gelse sorun çözülürmüş. Haşa sanki "kün feyekün". Yahu beğenmediğin Van'lı ve Van'sız yetkilileri oraya ben mi atadım? Yazıyı okuduysan Van gölüne özel kanunu çıkmasını ben mi engelledim? Şimdi John Biden Amerika'nın Alaska eyaletindeki sorunu bilmesi için gidip gölün en pis yerine bakıp görmesi mi lazım? Nerede kaldı bu devlet:) ve adamları Allah aşkına bu kafayı terk edin. Bu aziz memlekete de ülkeye de sevdiğini siyasetçiler kadar hürmet edin. Siyasiler gelir geçer, bu topraklar kalır.

Van Gölü kirleniyor
Van Gölü kirleniyor - 3 hafta Önce

Bu göl sadece Tuşba'da 3-5 ekskavatör ve kamyonun yaptığı çalışmayla nasıl temizlensin? Akıl var mantık var. Bir dere ancak bu araçlarla temizlenir. Koskocaman gölün en az 30 noktasında temizliğe ihtiyaç var. Bütün dere ve kanallar çöp, çamur ve lağım dolu. Onlarca dere ve kanalın döküldüğü o alanlar, o deltalar evsel atık, lağım, kirli çamur ve kirlilikle dolu. Bugün 30-40 ekskavatör ve 80- 100 kamyonla gölün 20 farklı noktasında birden dip temizliği ve kıyı temizliği yapılsa, kanal ve dereleri temizlemeyen Van DSİ de kanal ve dereleri kısmen değil boydan boya tamamen temizleyip bakımlarını yapsa göl bir yıl içinde ciddi bir tehditten kurtulur. Tabi bunun yanında Atık Su Arıtma Tesisleri yapılırsa, göl çevresindeki mahalleler, tesisler, işletmeler ve yapılar da gölü kirletmezse, günlük, haftalık ve aylık olarak dere ve kanallar, kıyı ve sahiller, göl dibi ve yüzeyi temizlenirse Van Gölü kokukdan, kirden, pislikten kurtulur, yüzülebilir masmavi ve tertemiz bir göl haline gelir. Yıllardır bunlar hep söylendi, yazıldı, çizildi, haber oldu, köşe yazısı olsu, sosyal medyada gündem oldu fakat değişen bir şey olmadı. Van bundan sonrası için umudunu korusun mu yoksa umudunu mu kaybetsin.

Devlet Su İşleri
Devlet Su İşleri - 3 hafta Önce

EDREMİT ÇİMENTO FABRİKASI CİVARINDAN BAŞLAYIP DÖRT BEŞ MAHALLE BOYUNCA TA GÖLE DÖKÜLDÜĞÜ NOKTAYA KADAR ŞU REZALET DURUMDAKİ TARİHİ ŞAMRAN KANALINI NEDEN TEMİZLEMİYORSUNUZ?

Van Gölü hangi şehirde?
Van Gölü hangi şehirde? - 3 hafta Önce

Van Gölüne dikkat çekilecekse üniversiteden başlayıp Van Gölü sahili ve kıyıları boyunca yürüyerek Çiçekli'ye kadar gidilsin. Göl kıyıları yüzde 70 bomboş veya işgal altında. Boş kısımlar kirli ve bakımsız. En güzel burunlar ve koylar ise işgal edilmiş ve halka kapatılmış. Van şehri gölün etrafına kurulmuş fakat gölü göremiyor. Çevresinde gezmek için Atıf Çiçekli'nin oluşturduğu Edremit Sahil Bandına gidiyor. Yüzmek için Mollakasım'a gidiyor. Bundan ötesi var mı?

Yazık değil mi?
Yazık değil mi? - 3 hafta Önce

ŞU FOTOĞRAFLAR HER ŞEYİ ANLATIYOR. BAŞKA YERLERİ ÇOK DAHA KÖTÜ DURUMDA. BİR DE ŞAMRAN KANALINI, AKKÖPRÜ VE KURUBAŞ DERELERİNİ GÖRÜN. EDREMİT, İPEKYOLU, TUŞBA, ÇİÇEKLİ, GEVAŞ, ERCİŞ, TATVAN, AHLAT VE ADİLCEVAZ'DAKİ DERE VE KANALKARI, KIYI VE SAHİLLERİ GÖRÜN. HANGİ ŞEHRİN KURUMLARI GELİP TEMİZLEYECEKSE, LÜTFEN GELSİNLER. BU YERLEŞİM YERLERİNDEKİ TEMİZLİK ARTIK BAŞLASIN.

Edremitli
Edremitli - 3 hafta Önce

Van gölü foseptik çukuru mu. Çöpünüzü, lağımınızı, pisliğinizi göle dökenler siz nasıl insansınız. Bu gölü temizlememek, korumamak, temiz tutmamak nasıl bir anlayıştır. Bu göl hepimizin aynasıdır.

Ali
Ali - 3 hafta Önce

Maalesef gölümüz kaderine terkedilmiş. Tüm kıyılarda çok ciddi temizliğe ihtiyaç var. Günlük temizlik çalışmalarından öte kalıcı çözümler gerekiyor. Yitip giden bir değeri sadece izlemekle yetinmeyelim. Herkes elinden geleni yapmalı artık