banner290

Van koronavirüsle mücadelede iyi gidişatı bozdu!

2021’nin başından son dönemlere kadar vaka sayısında Türkiye’nin en iyi illeri arasında olan Van, birçok kentin vaka sayısını düşürdüğü bir süreçte sayısını artıran bir il oldu. Son açıklanan koronavirüs vaka haritasında bölgenin en çok vaka sayısına sahip illerinden birisi olan Van aşılamada da en az aşılamanın olduğu illerden birisi olarak iyi bir noktada olmadığını ortaya koydu.

Van koronavirüsle mücadelede iyi gidişatı bozdu!

ŞEHRİVAN HABER:  2021’nin başından son dönemlere kadar vaka sayısında Türkiye’nin en iyi illeri arasında olan Van, birçok kentin vaka sayısını düşürdüğü bir süreçte sayısını artıran bir il oldu. Son açıklanan koronavirüs vaka haritasında bölgenin en çok vaka sayısına sahip illerinden birisi olan Van aşılamada da en az aşılamanın olduğu illerden birisi olarak iyi bir noktada olmadığını ortaya koydu.

Türkiye 1 Temmuz 2021 tarihi itibariyle tam normalleşmeye geçmeye hazırlanıyor. Haziran ayının ortalarında kısıtlamaların azaldığı, kısmi normalleşmenin başladığı ülke genelinde kısıtlamasız bir sürece doğru gidiliyor. Normalleşme ile birlikte aşı uygulamasına da hız veren Türkiye, Avrupa’da rekor rakamlarda aşı sayılarını yakalarken tüm nüfusu kapsayacak şekilde aşı çalışmaları yürütüyor. Bu süreç rakamlara da yansırken vaka sayısında günlük 5 binlerdeki seyir sürüyor. Tüm bu gelişmelere ve birçok kentin müthiş ilerlemeler kat etmesine rağmen bu gidişatın Van’a yansımaması iyi gidişatı bozdu. Daha geçtiğimiz aya kadar da Türkiye’de en iyi durumda olan Van 19-25 Haziran aralığında 100.000 nüfusa karşılık gelen haftalık toplam vaka sayısında 65,25 yükseldi. Bir dönemler bu sayıyı 10’lu hanelere kadar düşüren Van önceki gün yapılan aşılama açıklamasında da durumun sıkıntılı olduğu illerden birisi oldu. Türkiye’deki müthiş aşı seferberliğine rağmen en az aşı yapan 10 ilden birisi olan Van’ın bu durumu yetkili isimleri harekete geçirdi.

VAKANIN ARTTIĞI, AŞININ ARTMADIĞI İLLERDEN BİRİ OLDUK!

Van’da geçtiğimiz aya kadar çok iyi giden virüsle mücadele yeni normalleşme sürecinde bozulmaya başladı. Düğünlerin başladığı, kısıtlamaların kalktığı süreçte haftalık olarak kademeli olarak vaka sayısını artıran Van’da aşı sayısı da tüm sefereberliğe rağmen çok düşük boyutlarda kaldı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın önceki günkü vaka sayısı açıklaması durumu ortaya koydu. Açıklanan verilere göre Van'da vaka sayısı 100 binde 65,25 ile vaka sayıları artan iller arasında yer aldı. Van’da 12 Haziran – 18 Haziran tarihleri arasında her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 51,94 iken 19 Haziran-25 Haziran tarihlerinde vaka sayısı artış göstererek her 100 bin kişide görülen vaka sayısı 65,25 oldu. 5-11 Haziran tarihlerinde vaka sayısı 37,85 olan Van bölge illerine göre en iyi durumda olan kentlerden biriydi. Dünkü haritada ise Doğu-Güneydoğu gibi birçok ilin gerisinde kalmasının yanında, Van ülke genelinde de vaka sayısı normalin üstünde olan illerden biri olarak kayıtlara geçti.

DURUM YETKİLİLERİ HAREKETE GEÇİRDİ!

Van’da Sağlık İl Müdürlüğü ve hastanelerin kentin ulaşabilir her yerde aşılama imkanı sağlaması, bu konuda tedbirleri artırmasına rağmen aşılamanın düşük kalması ve son dönemki vaka sayıları Van Valiliğini de harekete geçirdi. Van Valiliği öncülüğünde aşı ve korona virüs vaka durumuna ilişkin basın toplantısı düzenlenen ve AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas ile İl Sağlık Müdürü Mahmut Sünnetcioğlu katıldığı toplantıda mevcut durum ele alındı. Toplantıda il genelindeki bütün hastanelerde, İlçe Sağlık Müdürlüklerinde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde korona virüs aşılamasının randevulu ve randevusuz olarak yapıldığı, hastanelerin aşılama çalışmaları için 08.00-24.00 arası, diğer kurumlarda 08.00-17.00 arası hizmet verildiği belirtildi. Gidişat kötüye giderken Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Van’ın yüzde 35 aşı oranıyla Türkiye'de 71’inci sırada yer aldığını belirtti.

BEKLENEN AŞILAMA ORANLARININ ALTINDAYIZ!

Basın mensuplarının karşısına geçerek mevcut durumu ele alan Bilmez, “Bir süre sonra aşı olmamış kişilere yönelik bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Kamu kurumlarına girişlerde aşı olma şartının aranması, uçak bileti, şehirlerarası toplu taşımada aşı olma şartı aranabilir” dedi. Toplantıda Van’da kurumların dışında İlçe Sağlık Müdürlüklerine bağlı 63 ekip ve 213 personelin sahada aşılama hizmetlerini yürüttüğü kaydedildi. Türkiye geneli aşılama oranlarında 71. sırada yer alan Van’da toplam 698 bin 700 kişinin aşılanması planlanırken, şu ana kadar toplam 342 bin 681 doz aşı yapıldığı belirtildi. Yapılan birinci doz sayısı 250 bin 155, ikinci doz sayısı ise 92 bin 526 olarak ifade edildi.

VAN, TÜRKİYE ORTALAMASININ ÇOK ALTINDA KALDI

Toplantıda konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, Van’ın korona virüs vaka sayısı, hastane doluluk oranı itibarıyla Türkiye’nin en iyi illerinden biri olduğunu hatırlattı. 1 Temmuz itibarıyla yeni bir döneme geçileceğini ifade eden Vali Bilmez, “Kısıtlamaların neredeyse tamamının kalktığı, hayatın normale dönmesi için sabırsızlıkla bekleyen esnafımız için yeni bir döneme giriyoruz. Ama maalesef ilimizde aşılama arzuladığımız seviyede değil. 30 büyükşehirde ortalama aşılama oranı yüzde 52 iken, kentimizde yüzde 35 civarındadır. Aşı olması gerekenlerin yüzde 35’i aşı olmuş.”


 

TÜRKİYE’DE SAYILAR AZALIYOR VAN’

“Tüm Türkiye’de vaka sayısında ciddi bir azalma yaşanırken, bizde vaka sayısında bir azalma maalesef görememekteyiz. Günlük 100-120 civarında pozitif vakamız bulunmakta. Hastane doluluk oranımızda korona virüs için ayrılan bölüm de yüzde 30 civarındadır. Aşılamada ise Türkiye’deki 81 il arasında 71. sıradayız. Oysa aşılamayla ilgili en ciddi hazırlık yapan, bütün devlet hastanelerimizde sabah başlayıp gece saat 24’e kadar aşılama yapılmaktadır. Sağlık ocaklarında ise aile hekimlerimiz sabah 8’de başlayıp, 17’ye kadar aşılama yapıyorlar. Parklarda, bahçelerde, köylerde ise 213 personelimizden oluşan 63 ekibimiz gezici olarak sahada dolaşıyor. Bu ekiplerimiz lokanta lokanta, kafe kafe dolaşıp bu işletmelerde çalışanları aşılamaya çalışıyor” diye konuştu.

VALİ AŞI İÇİN ÇAĞRI YAPTI!

Van olarak aşıda günlük 12 bin rakamını yakalayamadıklarını dile getiren Bilmez, “Bizim gibi büyüklükteki iller günlük 20 bin civarında aşı yapıyorlar. Aşı stokunda hiçbir problemimiz yok. Ekip sıkıntımız yok. Vatandaşlarımızın gerekli hassasiyeti göstermemesinden dolayı aşılamada geri kalıyoruz. Bu da vakaların atmasına neden oluyor. Bu da hayatın, ticaretin normalleşmesini geciktiriyor. Bunun için hemşehrilerimizin hem aşı olmasını hem de çevresindeki insanları aşı olmaya götürmelerini hem de teşvik etmelerini talep ediyoruz. Aşı ekibimiz sürekli sahada. İstenilen yere ekiplerimizi gönderebiliriz. Son bir yıldır vaka sayısında Türkiye’de nasıl en iyi iller arasında yer aldıysak, aşılamada da en iyi iller arasına bir an önce girmemiz gerekiyor. Bunun için de Vanlı hemşehrilemizden bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz. Ticari hayatımızın bir an önce normalleşmesi için, yeni dönemde okullarımızın hiçbir kısıtlamaya tabi olmadan açılabilmesi için, bizim 18 yaşını doldurmuş her bir vatandaşımızı aşılamamız gerekmektedir” şeklinde konuştu.

AŞI OLMAYANLAR İÇİN TEDBİRLER GELEBİLİR!

Van’ın aşılamada Türkiye’de ilk 5’e girmesi gerektiğini ve bunun için herkesi aşı olmaya davet eden Bilmez, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sağlık çalışanlarımıza olan saygımız gereği, esnafımıza olan saygımız gereği aşı olalım. Esnafımızın daha sıkıntılı günler yaşamasını istemiyorsak, hayatın bir an önce normale dönmesi için aşı olalım. Yeni dönemde okullarımızın zamanında açılması, çocuklarımızın mağdur olmaması için bizim aşı olmamız gerekiyor. Aşı sıralamasında Türkiye’de ilk 5’e girmemiz gerekiyor. Bir süre sonra aşı olmamış kişilere yönelik bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Kamu kurumlarına girişlerde aşı olma şartının aranması, uçak bileti, şehirlerarası toplu taşımada aşı olma şartı aranabilir. Vatandaşlarımızın da mağdur olmaması için şimdiden aşılarını yaptırmaları gerekiyor.

Bilmez ilçe bazlı rakamları da paylaşarak şu ifadelere yer verdi: “Seyyar aşı stantlarımız kuruldu. İhtiyaç olması halinde de ekiplerimizi her yere gönderiyoruz. Erciş’te aşı oranımız yüzde 29, Gürpınar’da yüzde 31, Çaldıran’da yüzde 32, Başkale’de yüzde 33, Tuşba’da yüzde 33, İpekyolu’nda yüzde 36, Saray’da 37, Muradiye’de yüzde 38, Edremit’te yüzde 38, Özalp’ta yüzde 38, Gevaş’ta yüzde 41, Çatak’ta yüzde 43, Bahçesaray’da ise bu oranımız yüzde 48. İl genelinde ise aşılamada yüzde 35’teyiz. 65 yaş üstü kesimin aşılamasında oranımız çok iyiydi. Ev ev dolaşıldı ve yaşlılarımız aşılandı. Bunun da sebebi, bizim yaşlı nüfusumuz az. Bu bölgede yaşayan yaşlı nüfusumuzu yüzde 90’nın üzerinde aşıladık. Bundan dolayı şu anda hastanelerde yatan yaşlı hastamız yok denilecek kadar az. Ama yaş düştükçe rehavetin, duyarlılığın azaldığını görmekteyiz. Aşı sayımızı arttırmak zorundayız.”

DELTA VİRÜS DE AYRI BİR TEDİRGİNLİK!

Öte yandan Türkiye genelindeki yeni tehdit olan Delta virüs konusu da Van’ın bir diğer sorunu olarak öne çıktı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye genelinde 138 olan vakalardan 8’inin Van’da olduğu açıklamasından sonra Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ülke genelinde bu sayının 224’e çıktığını söyledi. Bu rakamlar yeni tedirginlik sebebi olursan Van Valisi Bilmez, bu varyasyon ait detayları da paylaştı. Delta olarak adlandırılan Hindistan varyantıyla ilgili bilgi veren Vali Bilmez, Van’da 8 Hindistan varyantı tespit ettiklerini, bunun 4’ünün Erciş, diğer 4’tünün de İpekyolu ilçesinde olduğunu kaydetti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER