banner290

Van Milletvekili Arvas’tan Flaş çıkış: Dokunulmazlığım kaldırılsın!

Yeni yasama yılıyla birlikte meclis kapılarını açarken vekiller birbirinden önemli konular ve görüşmeler için mesai yapmaya başladı. Adı muhalefet parti vekilleri ile birlikte anılan ve dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili fezlekesi meclise taşındığı konuşulan Abdulahat Arvas, hem kendisiyle ilgili süreci anlattı hem de flaş bir şekilde dokunulmazlığının kaldırılması konusunda kendisinin başvuru yapacağını açıkladı.  

Van Milletvekili Arvas’tan Flaş çıkış: Dokunulmazlığım kaldırılsın!

ŞEHRİVAN HABER -
Yeni yasama yılıyla birlikte meclis kapılarını açarken vekiller birbirinden önemli konular ve görüşmeler için mesai yapmaya başladı. Tatil boyunca biriken birçok konunun konuşulduğu mecliste Ak Parti Van Milletvekilinin de aralarında bulunduğu birçok vekilin fezlekesinin konuşulması konusu da gündeme bomba gibi düştü. Van için en büyük çabayı gösteren ve tartışmaların en çok uzağında kalan isim olan Arvas, dokunulmazlığının kaldırılması ile gündeme gelmesine tepki göstererek kendi başvurusunu kendisi yapacağını açıkladı ve dokunulmazlığının kaldırılmasını istedi. Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas’ın dokunulmazlığının kaldırılacağı ve fezlekesinin meclise geldiği tartışmaları geçtiğimiz günlerde gündeme gelirken, meclis açılır açılmaz Arvas’tan flaş bir hamle geldi. Farklı iddiaların ve algıların ortaya konduğu süreçte Arvas yaptığı bir açıklama ile sürece dair detaylı değerlendirmeler yaptı.
 
ARVAS SÜRECİ TÜM DETAYLARI İLE ANLATTI”
Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, hakkındaki dokunulmazlık fezlekesi hakkında basın açıklaması yaparak, yasama dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Arvas yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “27. Dönem 6. Yasama yılı çalışmalarına başladığımız bu hafta “Yasama Dokunulmazlığının Kaldırılması Hakkındaki Cumhurbaşkanlığı Tezkereleri” Türkiye Büyük Millet Meclisine gönderildi. Herkes gibi ilk olarak benimde basından öğrendiğim kadarıyla söz konusu tezkerelerden biri şahsıma ait olup, yasama   dokunulmazlığımın kaldırılması teklif edilmiştir.  
Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığımızdan edindiğim bilgiye göre tezkere gerekçesinin 2011 yılında açılmış bir dava ile ilgili olduğunu öğrendim.”
 
İŞTE FEZLEKEYE SEBEP OLAN DAVANIN GEÇMİŞİ
“Direkt olarak ilgimin bulunmadığı, hiçbir şekilde taraf olmadığım söz konusu dava, 2011 yılında İlimizde meydana gelen depremler döneminde firmamıza nakliye hizmeti veren İstanbul merkezli bir firmaya açılmıştır. Yapılan sözleşme gereği ticari faaliyetimize konu yük taşımacılığı dışında tanımadığımız söz konusu nakliye firmasına yönelik yapılan soruşturmada, nakliye bedeli olarak kesilen veya banka aracılığıyla ödediğimiz belgeler ilgi tutularak sahibi olduğum firma hukuki sürece dahil edilerek, bugüne kadar gelmiştir. Firmamız hakkında yürütülmekte olan gerçeklikten ve hukuki temelden yoksun bir yargılama neticesinde, Bakırköy 1. Ağır Ceza Ceza Mahkemesi “Ceza Muhakemesi Kanunu’ nun 223/8 maddesi gereğince devam eden davanın durdurulması” yönünde karar vermiştir.”
 
“DAVA İLE İLGİLİ TARAFIMIZA İŞLEYEN BİR CÜRÜM YOK” 
“Davanın salahiyeti ve bir an evvel masumiyetimizin ispat edilerek karara bağlanması amacıyla hiçbir zaman Milletvekili olarak yasama dokunulmazlığımı bildirme lüzumu hissetmedim. Söz konusu dava kendi seyrinde devam etmekteyken mahkeme heyetince benzer dosyaların birleştirilmesi sırasında Milletvekili olduğum fark edilmiş olup, kovuşturmanın devamı için usul gereği Adalet Bakanlığına yazı yazılmış, Bakanlığımızda gereği için Cumhurbaşkanlığına üst yazı ile göndermiştir.  Firmamız 1998 yılından bu yana tüm yasal mevzuatlar çerçevesinde faaliyetini eksiksiz sürdürmektedir. Dava konusu ile ilgili tarafımızca işlenen bir cürüm yoktur. Bu durum mahkemeye sunduğumuz bilgi ve belgelerle de sabittir.  Sadece taşıma hizmeti aldığımız nakliye firması nedeniyle davaya ismimiz karışmıştır.  10 yıldan fazladır devam eden davada, hakkımızdaki iddiaya yönelik somut delil veya suç unsuru mevcut değildir. Aksine masumiyetimizi ispatlayacak nitelikte bütün somut delil ve ifadelerimiz dosyada mevcuttur.”

 

“DOKUNULMAZLIĞIN KALDIRILMASI İÇİN KENDİM DİLEKÇE VERECEĞİM”
“2011 yılı ve öncesi döneme ilişkin, gerçekle herhangi bir bağlantısı bulunmayan tutarsız iddialar temel alınarak yürütülen ve halihazırda hakkında durdurma kararı olan kovuşturmanın devam etmesi durumunda, mahkemeye sunduğum somut deliler ışığında, şahsım hakkında beraat kararı tesis edileceği tartışılmaz olup bu hususta herhangi bir tereddüdüm bulunmamaktadır. Milletvekilliğinin bize yüklediği misyon ve mesuliyet çok büyüktür. Bu sorumluluk bilinciyle şeffaf ve açık olarak devletimize, milletimize, meclisimize, partimize ve kamuoyuna hesap verilebilirlik adına her türlü katkı ve kolaylığı sağlamaya hazırım. Bu nedenle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına hakkımdaki yasama dokunulmazlığının kaldırılması amacıyla dilekçe vererek, hakkında durdurma kararı olan dava dosyası ile ilgili yargılamanın devamı kararı verilmesi yönünde talepte bulunacağım. Fezlekeye konu olan davanın süratle neticelenmesi amacıyla hukuki olarak konunun takipçisi olacağım. Kaldı ki yasama dokunulmazlığı Milletvekillerine tanınan sınırsız bir hak değildir. Milletvekilliği görevinin sona ermesiyle, yasama dokunulmazlığı ortadan kalkmaktadır.”

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2022, 09:49
YORUM EKLE