Van Nevruz'undan canlı yayın! Van Newroz'u 2021

Bu yıl Van ve bölge illerinde kutlama izni verilen Nevruz Kutlamaları HDP'nin organizasyonu ile gerçekleşiyor. Van ve Diyarbakır'daki Nevruz görüntülerini Rudaw TV canlı veriyor

Van Nevruz'undan canlı yayın! Van Newroz'u 2021

Bu yıl pandemi nedeniyle kutlanıp kutlanmayacağı merak edilen, fakat bölge illerinin tamamında kutlumu izni verilen 2021 Nevruz'u başladı. Başta Diyarbakır ve Van’da olmak üzere kalabalıklar sabahın erken saatlerinde kutlamalara katılmak için alana akın etti. Van Nevruz'u konuşmalar ve sanatçıların şarkıları sürerken Van Newroz’unu Rûdaw TV anlık aktarıyor.

VAN'da, HDP'nin organize ettiği nevruz kutlaması başladı. Kutlamaya gelenler, polis ekiplerince 2 arama noktasından geçirildikten sonra alana alındı. Vatandaşların ateşleri ölçülüp üst araması yapıldı.

Van Valiliği'nden alınan izinle HDP'nin düzenlediği nevruz kutlaması, Van Kalesi'nin güneyinde bulunan Atatürk Kültür Parkı'nda yapılıyor. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı alana gelenler, kurulan 2 güvenlik barikatından geçirilirken, ateşleri ölçülüp üst aramaları da yapıldı. Nevruz kutlamasına  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz ile HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, bölge milletvekilleri de katılıyor. Saat 09.00'da başlayan kutlamalar, saat 17.00'ye kadar devam edecek. Kurulan güvenlik noktalarında görev yapan polis ekiplerinin, koronavirüs salgınına karşı tulum giyip, maske ve siperlik taktıkları görüldü.

Geçtiğimiz yıllara oranla bu yıl kalabalığı daha az olsa da yine yoğun bir katılımın gerçekleştiği Nevruz Kutlaması'nda Sezai Temelli ve diğer bir çok partili konuşmalar da gerçekleştirdi.

Tertip komitesinden isimlerin konuşmasının ardından HDP Van Milletvekili Sezai Temelli sahneye çıktı. Temelli konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Cezaevlerinde 115 gündür açlık grevinde olanlar, Türkiye’de Ortadoğu’da Kürt sorununun çözümü için tecride karşı direnenler var. Bugün cezaevlerinde siyasi tutsaklar var. Demirtaş, Kışanak var. Onların şahsında tüm siyasi tutsaklarımızın Newroz’u kutlu olsun. Islahat Planı’ndan Çöktürme Planı’na bizi bitireceklerini sandılar. Bizi bitiremezler, vardık, varız, var olacağız. Çöktürme Planı diye yola çıkanlar ülkeyi çökerttiler. Saldırmaya devam ediyorlar. Kürt düşmanlığından beslenmeye, savaştan beslenmeye devam ediyorlar. Onlar Çöktürme planı ile bu düşmanlıkla ayakta durabileceklerini sanıyorlar. İradesine sahip çıkan bu halk en güzel cevabı Van’da burada vermiştir. Hangi planı yaparsanız yapın bu halk size iradesini asla teslim etmeyecek. Onların ‘çöktürmesi’ bizim demokratik çözümümüz, onların savaş politikaları bizim se onurlu barış mücadelemiz, onların diktatörlük bizim ise Demokratik Cumhuriyet hayalimiz var. O plana da karşı çözüm diyoruz. Bunun için bu ülkeyi tecritleştiren zihniyete karşı sözümüz olsun. Bu tecrit bitecek. 2013-2015 yılları arasında süren “çözüm sürecine” değinen Temelli, şöyle devam etti: “Bu süreci başarıya ulaştırabilseydik ne savaş olacaktı ne de diktatör heveslilerinin yapmış olduğu zulüm. Kürt meselesinin demokratik çözümü, barışın yolu, Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin yolu İmralı’dan geçer. Bunu biz biliyoruz. Bunu devlet biliyor. Bunu Türkiye halkları ve tüm dünya biliyor. Bu mesele çözülmeden hiçbir meselenin çözülmeyeceğini o yüzden herkes bilir. Bu mesele muhatabı ile masaya oturularak çözülür. Başka senaryolar aramayın bu işin muhatabı Sayın Öcalan’dır” dedi.

Etkinlik ve konuşmalar sürerken Nevruz görüntüleri verilmeye devam ediyor...

Nevruz alanında davet edilen şarkıcılar şarkılarını seslendiriyor...

Resim

Güncelleme Tarihi: 22 Mart 2021, 16:35
YORUM EKLE
YORUMLAR
Kral çıplak
Kral çıplak - 8 ay Önce

Hepinizin canı cehenneme kan emiciler

Vatan sever
Vatan sever - 8 ay Önce

Hepinizin canı cehenneme biz dört yıldır sizin içinizdeyiz bu devletin size yaptığını size kim yaptı . Nankörler sizi.Size Amerika gibi devlet lazım ayağının altında it gibi edileceksiniz . Size öyle devlet hoş gelir .Deveye diken yaranır. Size de ABD gibi devlet.