banner211

Van ‘Park AVM’de sorunlar gün geçtikçe daha da büyüyor

2010 yılında temeli atılan ve çileli bir sürecin ardından açılışı 8 Şubat 2019 tarihine kadar gelerek 9 yılda tamamlanan Park AVM’de işler yolunda gitmiyor. Yıllarca açılmayı bekleyen, büyük umutlarla açılan fakat beklenildiği olmayan AVM, yönetimsel sorunlar yüzünden büyük bir pasaja döndü. Aylardır türlü sıkıntılarla boğuşan esnaflar ise hala çözüm bekliyor.

Van ‘Park AVM’de sorunlar gün geçtikçe daha da büyüyor

2010 yılında çalışmalarına başlanan ve yaşanan depremin ardından daha sonra çeşitli sebeplerle tamamlanması 8 yılı bulan Park AVM’de işler yolunda gitmiyor. 2019’un Şubat ayında faaliyete giren ve vatandaşların büyük bir heyecanla beklediği Park AVM beklentileri karşılayamadı. Öte yandan AVM esnafı ise yönetimin yetersizliği, vatandaşların rağbet etmemesi, sinema, otopark gibi alanların eksikliği gibi sebeplerden dolayı her geçen gün birer birer iş yerlerini kapatma yoluna gitti 157 dükkân kapasitesine sahip olan AVM 72 esnaf ile faaliyete girerken şuanda kapıya kilit vurulmuş durumda. Van Büyükşehir Belediyesi ise mülkiyeti belediyeye ait 75 adet dükkan ve 860 metrekarelik hissesini satışa çıkardı.

Park AVM ile ilgili yaşanan sorun ve sıkıntıları çözüm önerileriyle birlikte anlatan Van TSO ve Van TB eski başkanı Feridun Irak, Van Büyükşehir Belediyesinin satılığa çıkardığı ve bir firmaya verilmesi planlanan 75 adet dükkan ve 860 metrekarelik hissesinin vatandaşlara satılması veya kiraya verilmesi gerektiğini söyledi.

AVM HİZMETE AÇILMALI

Feridun Irak, “İl Özel idaresi binası olan kat karşılığı ile alışveriş merkezinde çevrilen Park AVM yılan hikâyesine döndü. Ortada paylaşılamayan veya kiraya verilirken sağlıklı kiralanamayan, yıllarca açılamayan ve açıldıktan sonra devam edemeyen bir alışveriş merkezimiz var. Park AVM bu şekilde atıl kalmamalı, orada da hak sahipleri var, kimi yer sahibi, kimi kiracıydı bunlar hepsi çalışan vaziyetteydi bunların mağdur edilmemesi gerekiyor. Burada yapılması gereken çok basit bir iş var, Belediye kendi payı olan dükkânları için iki yola başvura bilir, 1- kiraya verebilir bununla gelir elde eder, ya da bunları sata bilir. Satmayı planladıklarını duyduk ve bu satışı dükkânların tamamını toplu olarak satmayı planladıklarını duyduk ama bu durumun doğru olmadığını düşüyorum sakat bir durum, doğru bir düşünce değil, 75 iş yerinin, 75 kişiye ayrı ayrı satılması gerektiğini düşünüyorum böylece bir firma yerine 75 vatandaşımız yer sahibi ve iş sahibi olacak. Bunlar diğer iş sahipleriyle bir araya gelerek AVM’yi profesyonel bir yönetimle faal duruma getire bilirler AVM’nin ekonomiye kazandırılması son derece önemlidir, dolayısıyla Belediye zaman kaybetmeden cesur kararlar alarak atıl durumda olan ve en işlek caddede bulunan AVM hizmete açılmalı dedi. Burada yetkililere bir de mesaj veren Irak, “Daha önceki amirlerin hatalı olduğu tutumu siz devam ettirmeyin” şeklinde konuştu.

Kaynak: wanhaber

YORUM EKLE
YORUMLAR
MEHMET SELİM SEVEN
MEHMET SELİM SEVEN - 8 ay Önce

İLGİLİ YER MEDİKAL PARK VAN HASTAHANESİ OLSUN.

Isa Koç
Isa Koç - 8 ay Önce

Ben en son üst katta bir bardak çay içtim birde küçük bir meyve suyu ictim bana faure 17 .oo lira çıkarttılar Itiraz ettim helal bir ka,anc olmadığını söyledim bir dahada oraya aska gitmem.InsAllah bir daha açılmaz, çünkü oranın tüm esnafları üç kagıtcıdirler

Gevdan bey
Gevdan bey @Isa Koç - 8 ay Önce

Oranın tek şeyi güzel asansörü en üst kattaki hidrojen li ejder

Merve karayolcu
Merve karayolcu - 8 ay Önce

Bence çok doğru hak veriyorum devletimiz Allah devletimizden razı ilsun

Mardo martinez
Mardo martinez @Merve karayolcu - 8 ay Önce

Mal bi tamamını oku önce

Heyecan dayayan
Heyecan dayayan @Merve karayolcu - 8 ay Önce

Merve karayolcu sen haberi okumadan neyin kafasını yaşıyorsun Ben onu anlayamadım bu devlet bizi mahvetti Belli ki birileri sana bir şeyler veriyor ondan devlete teşekkür ediyorsun

Van
Van @Merve karayolcu - 8 ay Önce

Merve haberi okuduguna emin misin?

Engin
Engin - 8 ay Önce

Belediye buranın açılmasına en büyük engel. Buranın yönetimi burayı kurumsal bir firmaya kiraya verecek iken belediye satış yapacağını ilan etti ve burada geri kalan mülk sahipleri ve kiracılar yine beklemek zorunda kalarak zarara uğradı. Bu Avm Van’da ses getirir ki ama belediye en büyük engel.

Beyhan Kantarcıoğlu
Beyhan Kantarcıoğlu - 8 ay Önce

Evet Ferudun beyin dediği gibi Vanın en işlek caddesinde yer alan AVM nin açılması lazım alttaki cafelerde bu durumdan etkilemekteler yok inşaat zamanı elektrik borcu varmış ....bunlara bir çare bulunup ya kiralama ya da halka satışa sunulmalıdır bu şehir hepimizin

Ayfer arifoğlu
Ayfer arifoğlu @Beyhan Kantarcıoğlu - 8 ay Önce

Van melen caddesi üstünde van kalesine yakın 4 terafı yol AVM yapmaya çok uygun satlık yerimiz var yerinden otopark sorunundan şikayet ediliyor vanın en güzel yeri ve en güzel caddesi mellen caddesi ilgilenen kişilerin dikkatine.

SAMET ATAKLI
SAMET ATAKLI - 8 ay Önce

Bitmeyen avm halen bitmemiş

Nehir Şahin
Nehir Şahin - 8 ay Önce

Dükkânların şahıslara satılması daha efdal olacaktır, böylece bir çok kişi gelir elde etmiş olacak , hangi açıdan bakılırsa bakılsın daha sağlıklı bir karar olacaktır. Bilhassa ekonominin kalkınması açısından.

Baboş
Baboş - 8 ay Önce

Van esnafı düşman başına gün oğlu ekmekleri dizlerinin üstünde biraz insaflı olun pahacılar