banner211

Van TSO, Oto galericilerin sıkıntısı için çağrıda bulundu: Bu işi çözün!

Otomotiv sektöründe Van adına büyük önem arz eden Edremit ve Tuşba’da bulunan oto galericiler sitesi esnafının yıllardır devam eden galericiler sitesi dışında işlerini yürüten esnaflarla ilgili sıkıntıları çözülemezken, galerici esnafının sitemi sürüyor. Otomobil satışının siteler dışında her yerde yapıldığı kentte vergisini ödeyerek yapan esnaf yaptığı çağrılar karşılık bulmayınca aynı sorunu bu kez Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret edip burada da dile getirdi.

Van TSO, Oto galericilerin sıkıntısı için çağrıda bulundu: Bu işi çözün!

ŞEHRİVAN HABERVan’da otomobil satışı yapan ve yıllardır bu satışı kendi sitesinde yapan galerici esnafın sıkıntıları sürüyor. Defalarca yapılan çağrılara rağmen Van’da otomobil satışları dağınık ve keyfi olarak açılan dükkanlarda, hatta Cumhuriyet ve Maraş gibi caddelerde gelişi güzel yapılıyor. İpekyolu Caddesi, İki Nisan Caddesi ve İskele Caddesi gibi daha çok örneği bulunan alanlarda hala ruhsatsız bir şekilde galericilik yapan esnaflar kümelenmiş halde işlerini oto galericiler sitesinde yürüten iş yeri sahiplerine sorun yaşatıyor. Vergisini ödeyen, sigortasını yatıran esnafın çabasını boşa düşüren ve keyfi bir yayılımın baş gösterdiği satışlar çözülmezken Edremit Oto Galericiler Sitesi Başkanı Emre Erkan ve Tuşba Oto Galericiler Sitesi Başkanı Mehmet Öndil, Van Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Söz konusu alanlarda galericilik yapan iş yeri sahiplerinin de kendileri gibi site içerisine taşınmaları gerektiğini belirten esnaflar sorunun çözümü için yetkililere seslenen yetkili isimler Van TSO’dan da destek istedi. Başkan Necdet Takva da bu talebe karşılık olarak her sektörün kümelendiği alanda iş yapması konusunda destekleyici ifadelere yer verdi. Haksız rekabetin önüne geçme konusunda destek sözü veren TSO, bu konuda bir de çağrı yaptı.

Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva ve Başkan Yardımcısı Şefik Eren ile bir araya gelen galericiler sitesi yöneticileri, sektörün yaşadığı sıkıntıları aktardı. Gerçekleştirilen ziyarette açıklamalarda bulunan Edremit Oto Galericiler Sitesi Başkanı Emre Erkan, yaşadıkları sorunlara değinirken, Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’dan destek istedi. Daha önce Şehrivan olarak da yerinde ziyaret ettiğimiz Edremit ve Tuşba Oto Galericiler Sitesi esnafları büyük yatırımlar ile kümelenmiş halde işlerini yürüttükleri mevcut iş yerleri dışında şehir merkezinde ve İpekyolu Caddesi üzerinde hala usule aykırı galericilik yapan iş yerlerinden dert yandılar. Konuyla ilgili daha önce de gazetemize açıklamalarda bulunan galericiler bu sektörde hizmet veren esnafların hâlihazırda kurulu olan bu sitelerde işlerini yürütmeleri gerektiğini ifade ederek aynı işi yapan yüzlerce esnaf için böyle bir durumun kabul edilemez olduğunu dile getirdiler.

“BÜYÜK BİR TESİSTE HİZMET VERİYORUZ”

Tuşba Galericiler Sitesi’nin büyük bir tesis olduğunu ve her türlü ihtiyaca cevap verdiğini belirten Tuşba Galericiler Sitesi Başkanı Mehmet Öndil “Tuşba Galericiler Sitesi bünyesinde 67 tane iş yerini barındıran ve 11 Bin metrekarelik bir açık oto pazarı sahasını Vanlıların hizmetine sunmuş bir tesistir. Buraya her hafta sonu araç almak isteyen, ihtiyaçlarından dolayı araçlarını satmak isteyen, araçlarında değişikliğe gitmek isteyen bu ve buna benzer binlerce vatandaş geliyor. Cumartesi günleri burada kurulan açık oto pazarı Vanlılara bu anlamda alternatif olarak sunulmuş tek noktadır. Bu nedenle burada bulunan esnafların sorunlarına kulak verilmeli ve bu şikâyetler göz ardı edilmemelidir.” Şeklinde konuştu.

“İŞİMİZİ USULÜNE UYGUN YÜRÜTÜYORUZ”

Galericiler olarak araç satışı için oldukça uygun bir alanda hizmet verdiklerini belirten Öndil yaptığı açıklamalarda “Tuşba Galericiler Sitesi’nin Kurulu olduğu bu alanda milyonlara mal olmuş dev bir yatırım var. Bu site araç alım-satımı yapmak isteyen esnafların kullanımına sunulmuş durumda. Sitede 67 tane iş yeri var fakat şu an bunların yarısı bile tam anlamıyla kullanımda değil. Burada olan esnaflarda düzenli bir şekilde vergilerini veren ve hak ile hukuk ile işlerini yürüten insanlar. Herkes yasaların gerektirdiği şekilde galericilerin taşıması gereken şartları taşıyarak burada bu işi yürütüyor. Yıllardır bu işin içinde olan esnaflarımızla şehrin gürültüsünden uzak ve insanların gelip almak istedikleri araçlar ile ilgili rahatlıkla kıyaslama yapabilecekleri oldukça geniş bir alanda hizmet sunuyoruz.” İfadelerini kullandı.

“RUHSATSIZ GALERİCİLİK YAPANLAR VAR”

Gerçekleştirilen ziyarette açıklamalarda bulunan Edremit Oto Galericiler Sitesi Başkanı Emre Erkan, sorunlara değinerek şu ifadeleri kullandı: “Bizler galericiler sitelerinde esnaflık yapıyoruz. Yıllarca önce şehir içindeki faaliyetlerimizi sonlandırdık. Ekonomik olarak yüksek bedeller ödeyerek kümelenmiş alanlara taşındık. Uzun yıllardır bu sitelerde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Buradan ekmeğimizi kazanıyoruz. Bu konuda mevzuat olması ve iştigal konumundaki firmaların bu sitelerde faaliyet göstermeleri ön görülmesine rağmen son bir kaç yıl içerisinde birçok galerici tekrar şehir içerisinde işletmeler açarak sektörün rekabet gücünü haksız bir mecraya taşımış durumdalar. Bizim dışımızda kent merkezinde ruhsatsız bir şekilde galericilik yapanlar var” diye belirtti

“VAN TSO’DAN DESTEK İSTİYORUZ”

Erkan son olarak sözlerini şöyle kaydetti: “Galericiler sitesi esnafı olarak bu durumdan dolayı mağdur oluyoruz. Bizler Edremit ve Tuşba Galericiler Sitelerinde ekmeğimizi kazanmaya çalışırken, kent merkezinde ruhsatsız bir şekilde galericilik yapılması işlerimizin düşmesine neden oluyor. Daha önce bu işi yapanları galericiler sitelerine davet ettik, ancak gelmediler. Kentte kümelenmiş galericiler varken ve bu sitelerde birçok boş yer olmasına rağmen, dışarıda galericilik yapılmasın dedik. Bu konuda çok sayıda girişimde bulunduk. Ne yazık ki girişimlerden bir sonuç alamadık. Kentimizin önemli kurumlarından bir tanesi olan Van Ticaret ve Sanayi Odamızdan bu konuda destek istiyoruz” dedi.

“HAKSIZ REKABETİN ÖNÜNE GEÇMEYE ÇALIŞACAĞIZ”

Yapılan ziyaretten mutluluk duyduğunu ifade eden Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’da yaşanan sorunla ilgili şunları ifadeleri kullandı: “Ziyaretinizden dolayı büyük memnuniyet duyduk. Bahsetmiş olduğunuz konuyla ilgili oda olarak bugüne kadar boş durmadık. Bu anlamda yapmış olduğumuz yazışmalarda var. Bundan sonra da üzerimize ne düşüyorsa, sizin yanınızdayız. Bizler yerel kalkınmanın en önemli ayaklarından birinin kümelenme olduğuna inanıyoruz ve şehrimizde ilk kümelenen sektöründe galericiler olduğunu biliyoruz. Bu kümelenme bir yandan kent trafiğini rahatlatmış diğer yandan sektörün daha kurumsal ekonomik faaliyette bulunmasına katkı sağlamıştır. Dolayısıyla bu saatten sonra bu uygulamadan geri dönüş olmamalı. İlgili tüm kurumları göreve davet edeceğiz. Şehir içinde faaliyete başlayan galericilerin bir an önce hali hazırda mevcut olan 2 sitede faaliyette bulunmalarını teminen gerekli girişimlerde bulunacağız ve bu haksız rekabetin önüne geçmeye çalışacağız”

“KURUMLARI GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ”

Sorunun çözümü adına yerel yönetimlere çağrıda bulunan Takva, “Bir şehrin kalkınabilmesi için kümelenmiş iş alanlarının çoğalması gerekiyor. Herkesin kendi sektöründe bir yerde olması lazım. Dağınık şehir bunu kaldırmaz. Dünyanın her yerinde de kümelenme modeli vardır. Galericilerde Van’da bunu ilk başaran sektördür ve bu anlamda örnektir. Buna kesinlikle ihtiyaç var. İlke olarak bizde olaya böyle bakıyoruz. Biz sizi destekliyoruz. Dışarıda bulunan galericilerin var olan kümelenmiş galerilerin içinde yer alması gerekiyor. Bu anlamda başta yerel yönetimler olmak üzere herkesin üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Buradan da şu çağrıyı da yapıyoruz, bu işi çözün!” ifadelerini kullandı.

“BİZ BİR NİZAM OLSUN İSTİYORUZ”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan galericiler sitesi esnaflarından Güven Oto Yetkilisi Sercan İpek ise “Biz yıllardır işimizi vergilerimizi vererek ve iş yerlerimizin de tüm evraklarını tamamlayarak bu site içerisinde yürütüyoruz. Daha önce dağınık halde bulunan tüm bu oto galericiler şimdi biri Edremit biri Tuşba olmak üzere iki sitede hizmet veriyor. Bu iki sitede bulunan 100’ün üzerinde esnaf var. Herkes insanların daha rahat ulaşabileceği yerlerde olmak iste ama biz bir nizam olsun istiyoruz. Galericilerin olduğu bir site varsa bunun dışında şehir merkezi içerisinde bizim işimize taş koymak etik dışı bir davranıştır. Yetkililerin konuya bir el atmasını bekliyoruz.” Şeklinde konuştu.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 09:05
YORUM EKLE