banner290

Van TSO seçimi sonrası Kandaşoğlu’ndan sert açıklamalar!

17 Aralık'ta yapılan Van TSO seçimi sonrası Beyaz Liste Adayı Zahir Kandaşoğlu’ndan da sert açıklamalar geldi. Kandaşoğlu, " Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulaması olmayan bir yöntem uygulanmıştır. Kare kod uygulaması hatasız ve doğruysa neden 2 tane firmada yetki olmayan şahıslar oy kullandı” dedi. 

Van TSO seçimi sonrası Kandaşoğlu’ndan sert açıklamalar!

Van Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TSO) 22 Ekim'de yapılan meslek grupları seçimlerinde yapılan itiraz sonucu İl Seçim Kurulunca iptal edilen 1. Grup seçimi geçtiğimiz günlerde yeniden yapıldı. Mavi, Beyaz ve Kırmızı Grup’ta 3 adayın yarıştığı ve 161 seçmenin oy kullandığı seçimi, Necdet Takva'nın başkan aday olduğu mavi liste 79 oy alarak kazandı. 

KANDAŞOĞLU: İLİMİZİN DEĞERLİ TÜCCAR VE ESNAFI İLE BİR ARADA BULUNDUK.

Seçimden sonra Beyaz Liste başkan adayı Zahir Kandaşoğlu’ndan açıklama geldi. Kandaşoğlu açıklamasında, “Bilindiği üzere 22 Ekim tarihinde gerçekleşen Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimleri kapsamında 200’den fazla iş insanı olarak ilimizin vizyonu ve kimliğine nasıl arta değer katabiliriz şiarıyla bir araya geldik. 19 Meslek grubunda çalışma göstermek bilinci ile seçimlerden bir yıl kadar evvel sahaya inerek ilimizin değerli tüccar ve esnafı ile bir arada bulunduk. Kendilerinin birebir görüş ve önerilerini aldık ve bütün seçmenimiz ile samimi bir şekilde çalışmalar yürüttük. Gelinen aşamada hem esnaf ve tüccarımızın hem de kıymetli halkımızın oldukça rahatsız olduğu, demokrasi ve seçim ahlakının zedelendiği bir süreç yaşanmış oldu. Bu sürece ilişkin kıymetli Van kamuoyunun şeffaf şekilde bilgilendirilmesi icap etmektedir” dedi. 

“ÜYE SAYIMIZIN YÜZDE 40’INDAN FAZLASINI NACE KODLARINA AYKIRI OLARAK, BİLİNÇLİ ŞEKİLDE GRUPLARA GÖRE DAĞITMIŞTIR”

Kandaşoğlu, “Bu süreci kısaca izah etmek gerekirse; dünyanın en geri kalmış ve ilkel bölgelerinde dahi görülmeyen bir durum olan seçimlerde anti demokratik eylemlerde bulunulmuştur. Oda yönetimi ve şürekâsı toplam üye sayımızın yüzde 40’ından fazlasını NACE kodlarına aykırı olarak, bilinçli şekilde gruplara göre dağıtmıştır. Bu aykırılık sebebi ile firma sahipleri hiç ilgileri bulunmayan meslek gruplarına alınmışlardır. Odanın tanımış olduğu yetkiyi hukuksuz ve hakkaniyetsiz şekilde kullanan bu yönetim kadim bir meslek örgütü olan odamızın tarihinde karanlık ve şaibeli bir dönem başlatmıştır. Bu karanlık ve şaibeli dönemi kıymetli Van halkı şimdi ve gelecekte ayıplayacak müsebbibi olanları affetmeyecektir” diye aktardı. 

KANDAŞOĞLU: NACE KODLARI İLE İLGİLİ İTİRAZ GERÇEKLEŞMEMİŞTİR

Kandaşoğlu, “Aynı yönetim, 500’den fazla sahte yetki belgesini basının karşısında ikrar ederek, seçmenin hüviyetinin bir anlamının olmadığını, arka planda gizli ve hukuka aykırı eylemler ile meşgul olduklarını itiraf etmiştir. Ülkemizde gerçekleştirilen sayısız oda ve organ seçimi gerçekleştirilmiş olup, bu seçimlerin hiç birinde NACE kodları ile ilgili itiraz gerçekleşmemiştir. Bu durumun sebebi ise hiçbir bölgede bu derece usulsüzlükler bu kadar rahat ve sorumsuzca gerçeklememiştir. Ne yazık ki yargı makamlarının bu duruma müdahale etmesi beklenirken, yalnızca bir kısmına ilişkin hüküm kurmuşlardır. Yargı makamlarının bu usulsüzlük hakkında detaylı inceleme başlatması Van halkına karşı en başat sorumluluklarıdır” ifadelerini kullandı. 

KANDAŞOĞLU: SEÇİMİN KADERİ 1 NO’LU GRUBA BIRAKILMIŞTIR

Kandaşoğlu, “Mevcut seçimlerde 19 meslek grubunun 10 tanesini kazanmamıza rağmen, seçime yapılan itiraz sadece oy farkımızın az olduğu 1 no’lu meslek grubuna yapılmış ve kirli planlar bu meslek grubunda yeniden planlar devreye sokulmuştur. Bunun yanında hem bizim hem de diğer grupların oldukça haklı ve geçerli itirazları görmezden gelinmiş ve adeta seçimin kaderi 1 no’lu gruba bırakılmıştır. Bu nasıl bir seçim kuralıdır anlamış değiliz, bunun kanunda hiçbir izahatı yoktur. İpekyolu İlçe Seçim Kurulunun hukuk yönünde bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor. Gerçekten Van Ticaret ve Sanayi Odası seçimi çok şaibeli ve hiç kimse tarafından kabul görülmemektedir. İlimizin kültürüne, kimliğine yakışmamıştır” diye konuştu. 

“KARE KOD UYGULAMASI HATASIZ VE DOĞRUYSA NEDEN 2 TANE FİRMADA YETKİ OLMAYAN ŞAHISLAR OY KULLANDI”

Kandaşoğlu, “Türkiye’de uygulanan hiçbir oda organ seçiminde kare kod uygulaması bulunmazken, Van ilinde ilçe seçim kurulu daha önce uygulanmamasına dair karar verdiği halde kendi kararına aykırı olarak kare kod uygulaması getirmiştir. Kare kod sisteminde bulunan barkodlar oda tarafından tasarlanmıştır. Hukuken sandık kuruluna ilave görev yüklemek yasakken, Türkiye’nin hiçbir yerinde uygulaması olmayan bir yöntem uygulanmıştır. Kare kod uygulaması hatasız ve doğruysa neden 2 tane firmada yetki olmayan şahıslar oy kullandı” dedi. 

KANDAŞOĞLU: NE GEREKİYORSA YAPILACAK VE HUKUK SÜRECİ DEVAM EDECEKTİR

Kandaşoğlu, “22 Ekim’de 9 oy farkla almış olduğumuz 1. Grubu 11 sahte yetki belgesi iddiası ile mavi listesinin itirazı üzerine haksız bir şekilde iptal edilmiştir. Beyaz liste olarak Van kamuoyuna soruyoruz. 69 oy ile almış olduğumuz seçim 11 sahte oy iddiası ile iptal ediliyor, peki soruyorum nasıl oluyor da bu seçimde 78 oy alıyoruz ve 1 oy fark ile seçim karşı tarafa veriliyor. 11 sahte oy iddiası nerde kaldı? Üyelerimizim hak ve menfaatlerini korumak adına ne gerekiyorsa yapılacak ve hukuk süreci devam edecektir” diye belirtti.

ŞEHRİVAN GAZETESİ

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2022, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER