banner254

Van TSO Van'ın ihtiyacı olan başkan profilini çizdi

Partiler hız kesmeden Mart 2019 seçimlerine hazırlanırken, aday adaylığı süreci ile seçimlere girecek ideal isimlerin yarışı verilmeye devam ediliyor. Bu seçimde en doğru isim ile seçime girmeye hazırlanan partiler halkın en çok desteklediği adayı bulmak için ince eleyip sık dokuyor. Türkiye genelinde olduğu gibi Van’da da çalışmalar dört bir koldan sürerken büyükşehir ve ilçeler için yüzlerce isim ile ilgili araştırmalar sürdürülüyor. Partiler en doğru adayı aramaya devam ederken Van TSO’dan da önemli bir açıklama geldi. Van TSO her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Van’ın nasıl bir belediye başkanı istediği ile ilgili bir profil çizerek partilere seslendi.

Van TSO Van'ın ihtiyacı olan başkan profilini çizdi

Her seçim döneminde milletvekilliği ve belediye başkanlığı ile ilgili bir deklarasyon yayımlayan Van TSO bu seçimde de Van’ın yeni dönemde istediği başkan profili ile ilgili bir açıklama yayımladı. Van TSO yönetim kurulu imzasıyla yayımlanan bildiride partilere belediye başkanlığı noktasında önemli bir çağrıda bulunuldu.

 

VAN TSO PARTİLERE SESLENDİ

 

Açıklamaya Van’ın mevcut durumu ile ilgili bazı tanımlamalar yapılarak başlanırken partilerin sorumlulukları da hatırlatıldı. Yönetim kurulunun açıklamasında: “Van; sahip olduğu potansiyelleri ile çevresindeki illerin çekim merkezi ve buluşma noktasıdır. Bu durum Van’ın rasyonel şehircilik anlayışı çerçevesinde sürekli gelişerek büyümesini ve planlı bir kent olma ihtiyacının karşılanmasını gerekli kılmaktadır. Şehirde yaşayan İnsanların yaşamlarını sürdürdüğü kentleri modern ve yaşanılabilir alanlara dönüştürme konusunda çaba göstermesi gerekmektedir. Bunun için kentte yaşayan her bireyin sorumluğu olduğu kadar, Siyasi Partilerin de sorumluluğu olduğunu düşünüyoruz.”

 

“BİZLERE ÖNEMLİ GÖREVLER DÜŞÜYOR”

“Kentlerin yönetim süreçlerine ilişkin fikirlerin tartışmaya açılmasının, daha güçlü kentsel yönetimlerin inşasına katkı sunacağına inanıyoruz. Van'ın; tarihsel misyonuna yakışır, modern, çağdaş, yaşanılabilir bir kent olması için hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız. Bu süreçte Siyasi Partilerimizin de aynı sorumlulukla davranacağına olan inancımız tamdır. Aynı havayı soluyan, aynı suyu içen, aynı yolları kullanan kent yaşayanları olarak nasıl bir kentte yaşamak istediğimizi, nasıl bir belediye yönetimi istediğimizi belirleme aşamasında bizlere önemli görevler düşmektedir.”

 

BÖYLE BİR BAŞKAN…

 

Açıklamada adaylık profili ile ilgili olarak ayrıca: “31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimleri kentimizin geleceğini yakından ilgilendirmektedir. Göreve gelecek yeni Belediye Başkanının ve oluşacak yerel meclislerin hayata geçireceği projeler ve yapacağı çalışmalar, kentimizin ihtiyaç duyduğu yerel hizmetlerin gerçekleştirilmesi ve yaşanabilir bir kentin oluşmasında kilit önem arz etmektedir. Bu çerçevede siyasi partiler tarafından Aday gösterilecek kişide önceliğimiz, statü, köken ayrımı yapmayan, kenti ve kentlileri bütüncül bakış açısıyla değerlendirecek, tarafsızlık ilkesini benimsemiş bir aday olması yönündedir.  Kent ile ilgili hayalleri ve büyük projeleri olan, statüsünü şehir için kullanan, tarafsız çalışan, görevlerini yerine getirirken özgürce karar alabilen, halkı, sivil kurumları yönetime dahil eden, şeffaf ve siyasal polemiklerden arınmış, bu şehrin toprağından ve bu şehire ait bir belediye başkanı kentimize değer katacaktır.” Denildi.

 

“AYRIŞTIRICI DEĞİL BİRLEŞTİRİCİ OLUN”

 

Açıklamanın son bölümünde ise yeni süreçte kendi yönetecek belediye başkanlığı ile ilgili beklenti şu şekilde dile getirildi: “Bununla beraber, İlimizde hedeflenen kalkınmanın gerçekleşmesi için merkezi yönetim ile yerel yönetimlerin eş güdümlü çalışması gerekmektedir. Kentin menfaatleri doğrultusunda yapılacak kollektif çalışmalar, ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınmanın önünü açarak, toplumun refahına, zenginliğine hizmet edecektir. Yeni dönemde ayrışmanın, tartışmanın, farklı bir tutumun gözlemcisi olmak istemiyoruz. Bu göreve talip olacak kişilerin söz konusu Van’ın beklentileri ve menfaatleri olunca hiçbir siyasal kaygı, endişe ya da kırmızı çizgi ortaya koymadan birlikte hareket etmesini istiyoruz. Siyasi partilerce Aday gösterilecek ve akabinde hangi siyasi partiden olursa olsun seçilecek yeni başkanın bakış açısını ayrıştırıcı değil, birleştirici yönde kullanmasını arzuluyoruz.”

 

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 10:43
YORUM EKLE